AlertEnergetykaGaz.

Jest szkic porozumienia o przyszłości dostaw gazu przez Ukrainę. Ciąg dalszy nastąpi

Konferencja w Berlinie z udziałem przedstawicieli UE, Rosji i Ukrainy fot. Wojciech Jakóbik/BiznesAlert.pl

Konferencja w Berlinie z udziałem przedstawicieli UE, Rosji i Ukrainy fot. Wojciech Jakóbik/BiznesAlert.pl

Negocjacje na temat nowej umowy przesyłowej Ukraina-Rosja z udziałem Komisji Europejskiej trwały dziesięć godzin. Przyniosły porozumienie wstępne, które ma zostać niebawem sfinalizowane.

19 grudnia w ministerstwie gospodarki i energetyki Niemiec miała się odbyć konferencja prasowa poświęcona postępom rozmów trójstronnych o przyszłości dostaw gazu przez terytorium ukraińskie z udziałem Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji. Wydarzenie zostało w ostatniej chwili przeniesione z przedstawicielstwa Komisji w Berlinie do resortu Petera Altmaiera. Organizatorzy wyposażyli salę w stół i długopisy niezbędne do podpisania ewentualnego porozumienia o warunkach dostaw gazu przez Ukrainę po 2019 roku.

– Doszliśmy do porozumienia co do zasady w kluczowych sprawach. To bardzo dobra wieść dla Europy, Rosji i Ukrainy oraz innych krajów europejskich. Dziś nie przedstawimy szczegółów, bo porozumienie osiągnięte co do zasady zostanie przedyskutowane w stolicach Rosji i Ukrainy, a dopiero potem dojdzie do formalnego podpisu – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz.

– Mogliśmy stworzyć szkic protokołu, który będziemy mogli teraz przyjąć i teraz szybko doprowadzimy do jego odpisania – zadeklarował minister energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak.

– Uzgodnimy z naszymi stolicami czy mamy akceptację tego porozumienia – zastrzegł minister energetyki i środowiska Ukrainy Ołeksij Orżel.

Wszyscy uczestnicy konferencji podkreślali konstruktywny charakter rozmów.

Wojciech Jakóbik


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...

Udostępnij:

Facebook X X X