AlertGaz.

Rosyjskie media: Gazprom może spłacić dług u Naftogazu w ramach układu gazowego

Gazociągi na Ukrainie. Fot. Naftogaz

Gazociągi na Ukrainie. Fot. Naftogaz

Elementem porozumień gazowych między Rosją i Ukrainą może się stać wypłacenie Ukrainie przez rosyjski Gazprom długu w wysokości ok. 3 mld USD, zgodnie z decyzją sądu arbitrażowego w Sztokholmie – podały w piątek media w Moskwie.

Rosja i Ukraina rozmawiają

Dziennik “Wiedomosti” podał tę informację, powołując się na źródło w delegacji rosyjskiej, która prowadzi rozmowy ze stroną ukraińską. Rozmowy te mają być w piątek kontynuowane w Mińsku. Gazprom reprezentuje w rozmowach szef koncernu Aleksiej Miller.

Informację o możliwości wypłacenia Ukrainie kwoty orzeczonej przez arbitraż podała także rosyjska agencja RIA Nowosti. Z doniesień tych wynika, że kwestia długu ma być częścią “pakietu” porozumień z Ukrainą.

W czwartek w Berlinie po trójstronnych konsultacjach gazowych, z udziałem UE, ogłoszono, że Rosja i Ukraina porozumiały się w sprawie nowej umowy dotyczącej tranzytu gazu. W najbliższych dniach szczegóły mają zostać doprecyzowane i umowa ma być podpisana. Obecne kontrakty gazowe rosyjsko-ukraińskie wygasają z końcem tego roku.

Wcześniej w czwartek prezydent Rosji Władimir Putin wyraził nadzieję, że jego kraj i Ukraina porozumieją się w kwestii gazu. Zapewnił, że Rosja nie chce “zaostrzać sytuacji w energetyce” i że jest gotowa zachować trasę przesyłania gazu przez terytorium Ukrainy.

Polska Agencja Prasowa

Rosja liczy na decyzję Polski o przyszłości dostaw gazu


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Gorzki sukces odkrycia wolińskiej ropy naftowej i gazu

Formalnie złoże gazu ziemnego i ropy naftowej w pobliżu wyspy Wolin nie istnieje. Odkryto tylko wystąpienie tych surowców w jednym...

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....

Udostępnij:

Facebook X X X