Banasik: Porozumienie o dostawach gazu przez Ukrainę da stabilność na pięć lat

23 grudnia 2019, 07:30 Energetyka

Nowy kontrakt przesyłowy Rosja-Ukraina ma zostać podpisany przed Nowym Rokiem. Mec. Małgorzata Banasik partner zarządzający kancelarii Banasik Woźniak i Wspólnicy opisuje jego znaczenie dla stabilności Ukrainy.

Gazociągi na Ukrainie. Fot. Naftogaz
Gazociągi na Ukrainie. Fot. Naftogaz

Podpisane porozumienie pozwala mieć nadzieję, na uniknięcie ograniczenia dostaw gazu do niektórych krajów europejskich, w tym Polski, w okresie zimowym – skomentowała mec. Małgorzata Banasik partner zarządzający kancelarii Banasik Woźniak i Wspólnicy. Uzgodnione wolumeny przesyłanego gazu w roku 2020 wyniosą 65 mld m3 i po 40 mld m3 w kolejnych latach – są mniejsze niż obecnie. Niemniej jednak planowany wzrost taryfy przesyłowej do poziomu podobnego jak w Europie  Centralnej i Zachodniej pozwoli zapewnić stabilne warunki finansowe dla funkcjonowania właśnie utworzonego, niezależnego ukraińskiego operatora systemu przesyłowego – dodała.

Nasza rozmówczyni przypomina, że Wspólnota Energetyczna w swojej opinii z dnia 17 grudnia 2019 roku, potwierdzając zgodność ukraińskiego operatora systemu przesyłowego z wymaganiami prawa europejskiego, jednocześnie rekomendowała podjęcie koniecznych działań w celu zapewnienia stabilności finansowej operatora, w tym uregulowanie problemu nieuprawnionego poboru gazu, który jest przyczyną znacznych strat finansowych.

– Mam nadzieję, że pojawiająca się okazja finansowej stabilizacji pozwoli rządowi Ukrainy oraz nowoutworzonemu operatorowi przesyłowemu zrestrukturyzować ścieżki transportu w kierunku zorientowanym na lokalną konsumpcję (prawie 30 mld m sześc. rocznie) oraz opanować problemy tzw. ”unauthorized offtakes” i zapewni przejrzystość kosztów przesyłu gazu na Ukrainie, wytrącając Gazpromowi  nieprzychylne argumenty – powiedziała mec. Banasik.

Partner kancelarii Banasik Woźniak i Wspólnicy wskazuje ponadto,  ze zostało zapowiedziane zawarcie porozumienia międzyoperatorskiego, reagującego zasady oferowania przepustowości na granicy rosyjsko-ukaińskiej. Dałoby ono zachodnioeuropejskim spółkom obrotu możliwość zakupu gazu na granicy Ukrainy i Rosji  oraz jego przesyłu do Europy, w tym na rynek ukraiński, bez pośrednictwa Gazpromu. Zapowiedziane przez ukraińskiego regulatora pełne wdrożenie w 2020 roku kodeksów sieciowych zapewni, iż przesył przez terytorium Ukrainy będzie odbywał się na takich samych zasadach jak w krajach Unii Europejskiej.

Banasik wskazuje, że 24 grudnia planowane jest wydanie przez ukraińskiego regulatora istotnych decyzji, m.in. ostatecznej decyzji certyfikacyjnej dla nowego ukraińskiego TSO oraz koncesji na przesył, a także zatwierdzenie obecnie konsultowanej taryfy przesyłowej i tranzytowej na rok następny, pozwalających wypełnić wymagania niezbędne dla zawarcia porozumienia pomiędzy stroną rosyjską i ukraińską.