2. Sawicki: Amerykanie ujawniają cenę LNG dla Polski
– Ile kosztuje amerykańskie LNG importowane do Polski od 2017 roku? Cena waha się od prawie 120 dolarów do ok. 300 dolarów za 1000 m sześc. w punkcie jego załadunku. Do tego dochodzą koszty transportu czy ubezpieczenia. To cyfry podane przez Departament Energii USA, które pozwalają urealnić dyskusje o cenie. To potwierdzenie szacunków naszego portalu, że LNG z USA może być konkurencyjne względem dostaw do Polski od Gazpromu na mocy kontraktu jamalskiego – pisze Bartłomiej Sawicki, redaktor BiznesAlert.pl.
3. Baca-Pogorzelska: Matematyka pensji górnika
Górnicy nie przyjmują do wiadomości wysokości swoich zarobków, od lat udowadniając, że są one niższe niż raportuje GUS. Z jednej strony ich rozumiem, bo jak widzą swój pasek miesięczny robią wielkie oczy. Z drugiej jednak strony nie chcą przyjąć do wiadomości, że GUS to nieubłagana statystyka, a deputat węglowy czy Barbórka są wliczane do ich średniej miesięcznej pensji brutto – pisze Karolina Baca-Pogorzelska z Dziennika Gazety Prawnej.
4. A nie mówiliśmy? Koniec zmowy milczenia wokół JSW
Prairie Mining przerywa milczenie w sprawie rozmów, a może raczej „rozmów” z Jastrzębską Spółką Węglową, która miała odkupić polskie aktywa Australijczyków. Firma przekonuje, że od czasu zmiany prezesa JSW nie doszło do żadnej poważnej dyskusji na temat transakcji i nie wyklucza skierowania sprawy do międzynarodowego arbitrażu – piszą Karolina Baca Pogorzelska, współpracownik BiznesAlert.pl i Piotr Stępiński, redaktor BiznesAlert.pl.
5. Stępiński: Koniec snów JSW?
W przeszłości pojawił się pomysł przejęcia projektu kopalni Jan Karski i Dębieńsko należących do australijskiej Prairie Mining przez Jastrzębską Spółkę Węglową. Niechęć Bogdanki do udziału w pierwszym z nich może skłonić JSW do porzucenia tych planów – pisze Piotr Stępiński, redaktor BiznesAlert.pl.
6. Wakulicz: Pojazdy elektryczne – wcale nie takie ekologiczne
– Jeszcze nie tak dawno nikt by nie przypuszczał, że pojazdy elektryczne mogą zastąpić dotychczasowe auta spalinowe. Dziś widzimy, że trend ten staje się rzeczywistością, a nie dzieje się tak bez przyczyny. Rosnące wymagania emisyjne dotyczące CO2 skłoniły producentów samochodów do szukania nowych, ekologicznych źródeł napędu. W te warunki świetnie wpisały się silniki elektryczne i dzięki temu pojazdy z tym motorem stały się bronią do walki z rosnącym z roku na rok zanieczyszczeniem powietrza – pisze Karol Wakulicz ze Studenckiego Koła Naukowego Energetyki przy Szkole Głównej Handlowej.
7. Mielczarski: Atomowa pułapka
Każdy kraj który zainwestował w energetykę jądrową ponosi olbrzymie koszty. Największe ponosi Francja, która zaczyna likwidować dumę swojej energetyki: elektrownie jądrowe. Oparcie energetyki o elektrownie jądrowe to historyczna pomyłka gospodarcza – pisze prof. dr hab. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej.
8. Jakóbik: Nord Stream 2 na wodór zamiast LNG? Czas na polską strategię wodorową
Czy Niemcy na pewno zbudują terminale LNG, skoro szukają recepty na długowieczność Nord Stream 2 poprzez uczynienie z niego narzędzia polityki klimatycznej Unii Europejskiej? Jak powinna reagować Polska? – zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.
9. Perzyński: Wenecja ma datę ważności. Utonie nawet jeśli uratujemy klimat
Kto był w Wenecji ten wie, że trzech rzeczy jest tam pod dostatkiem: zabytków, turystów i wody. Niestety, mimo potężnych wałów przeciwpowodziowych jedno z najpiękniejszych miast na świecie tonie, co samo w sobie nie jest nowością; nowa jest skala tego zjawiska i mroczne prognozy. Pochodzący z Wenecji filozof Paolo Sarpi w swoich ostatnich słowach westchnął życzenie, by jego miasto „trwało na wieki”, ale niestety się ono nie spełni – pisze Michał Perzyński, dziennikarz BiznesAlert.pl.
10. Baca-Pogorzelska: Czarne chmury znad Australii. Czy Polsce zagrożą miliardowe kary?
Niepokojące wieści płyną z Londynu. Prairie Mining straciła cierpliwość i po żółtej kartce na początku roku w sprawie arbitrażu przeciwko Polsce szykuje pozew na wrzesień. Ma już fundusz hedgingowy, a reprezentować ją będzie doświadczona kancelaria Lalive – pisze Karolina Baca-Pogorzelska z Dziennika Gazety Prawnej.