AlertEnergia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

Pierwsza synchronizacja nowego bloku Elektrowni Jaworzno

Pierwsza synchronizacja z Krajową Siecią Elektroenergetyczną bloku o mocy 910 MW w Jaworznie miała miejsce 31 grudnia. Tym samym rozruch bloku wkroczył w fazę regulacji i optymalizacji.

Rozruch instalacji

Synchronizacja nowego bloku energetycznego z siecią elektroenergetyczną to proces, którego celem jest załączenie generatora do pracy z siecią elektroenergetyczną. Etap ten poprzedził szereg niezbędnych działań związanych z rozruchem wszystkich instalacji i gospodarek pomocniczych.

Ważnym momentem projektu było pierwsze rozpalenie kotła, a następnie proces jego dmuchania. W trakcie tej fazy rozruchu uruchamiane są wszystkie elementy instalacji przy użyciu docelowych czynników takich jak: woda, węgiel, para i olej.

– Rozpalenie kotła stanowiło wejście w etap gorącego rozruchu bloku, finał tego procesu to synchronizacja bloku z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Jej pomyślne przeprowadzenie to kolejny, po pomyślnie zakończonej próbie ciśnieniowej kotła, dowód na to, że blok 910 MW jest należycie realizowany – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia.

Nowy blok TAURONA będzie stabilnym źródłem energii, w którą zaopatrzy nawet 2,5 mln gospodarstw domowych. Będzie to jedna z najsprawniejszych jednostek tego typu w Europie. W porównaniu z istniejącymi blokami klasy 120 MW sprawność nowego bloku będzie wyższa o 45%, a emisje SO2 i NOx niższe o ponad 80%, natomiast emisja CO2 zmniejszy się o około 31%.

Blok 910 MW nie będzie też wymagał składowania ubocznych produktów spalania (UPS) – popiołów, gipsu czy żużlu. UPS-y te zostaną wykorzystane m.in. w przemyśle cementowym i budowlanym. Układy zamontowane w jednostce pozwolą na jej szybkie uruchomienie przy bezwietrznej pogodzie, co ma istotne znaczenie przy dynamicznie rosnącej mocy źródeł odnawialnych zależnych od warunków atmosferycznych.

Realizacja budowy bloku o mocy 910 MW w Jaworznie na parametry nadkrytyczne jest projektem złożonym. Formuła realizacji budowy bloku obejmuje podział projektu na Kontrakt Główny – kotłownia, maszynownia, obiekty IOS – realizowany przez konsorcjum Rafako S.A. – Mostostal Warszawa S.A. oraz 12 gospodarek pomocniczych i towarzyszących.

W 2017 roku, poprzez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa z TAURON Wytwarzanie, powstała spółka Nowe Jaworzno Grupa TAURON. Utworzenie wyodrębnionego podmiotu dedykowanego do realizacji jednej konkretnej inwestycji umożliwiło zmianę dotychczasowego modelu finansowania budowy bloku 910 MW. W marcu 2018 r. TAURON podpisał z Funduszami Inwestycyjnymi zarządzanymi przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) umowę inwestycyjną i umowę wspólników określające warunki zaangażowania w realizację budowy nowego bloku. PFR zainwestował w projekt 880 mln zł. Zaangażowanie inwestora ograniczyło wpływ wydatków związanych z tą inwestycją na bilans Grupy TAURON.

Tauron

 


Powiązane artykuły

Katastrofa węgla kamiennego w Polsce

Likwidacja polskiego górnictwa węgla kamiennego jest sprawą niezręczną dla polskiego rządu, który pełni funkcje właścicielskie w tej branży. Wynika to...

Cios w małych lokalnych dostawców energii w Niemczech

Niemiecka Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur) przedstawiła nowe plany dotyczące regulacji rynku energii, które budzą obawy wśród miejskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej...
Warszawa, 07.07.2025. Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski podczas konferencji poświęconej premierze marki TEAM POLAND, 7 bm. w siedzibie PAP w Warszawie. TEAM POLAND to wspólna inicjatywa polskich instytucji rozwoju, stworzona z myślą o wspieraniu ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. (sko) PAP/PAP

Rząd rezygnuje z NABE. Spółki energetyczne reagują

W środę rano Ministerstwo Aktywów Państwowych oficjalnie ogłosiło rezygnację z realizacji projektu NABE (Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego), który zakładał wydzielenie...

Udostępnij:

Facebook X X X