EnergetykaWęgiel. energetyka węglowaWszystko

Kopacz: Chcę restrukturyzować, a nie likwidować kopalnie

KWK Brzeszcze

Szefowa rządu rozmawiała z Kamilem Durczokiem o programie naprawczym dla Kompanii Węglowej. „Jestem bardzo zdeterminowana, aby rozwiązać problem górnictwa. Dla mnie nie ma cenniejszej rzeczy jak miejsce pracy, stabilność i bezpieczeństwo rodziny górnika, który wykonuje ciężką pracę.” – podkreślała w wywiadzie premier Ewa Kopacz.

Chcę restrukturyzować, a nie likwidować kopalnie, które są w trudnej sytuacji finansowej – zapowiedziała szefowa rządu. Podkreśliła, że plan naprawy sytuacji w Kompanii Węglowej zakłada restrukturyzację, a nie likwidację kopalni. Premier Ewa Kopacz powiedziała, że nowa spółka, która ma zostać powołana do restrukturyzacji, to jedyne miejsce, w którym można pomóc finansowo kopalniom, nie łamiąc zasady nieuzasadnionej pomocy publicznej, jaka wynika z prawa unijnego. Szefowa rządu zaznaczyła także, że dopóki kopalnie nie znajdą się w spółce restrukturyzacyjnej, to nie będzie można ich naprawiać.

Premier Ewa Kopacz przypomniała, że program naprawczy wprowadzony w kopalni Kazimierz-Juliusz w połowie października zakończył się sukcesem. Przez 11 miesięcy w 2014 r. kopalnia przynosiła straty ponad 160 zł na wydobyciu 1 tony węgla. Po restrukturyzacji, w grudniu zanotowano zysk na wydobyciu 1 tony w wysokości 25 zł. Podobny program naprawczy proponowany jest kopalniom w Kompanii Węglowej.

Premier Ewa Kopacz opowiedziała o założeniach planu osłonowego: górnicy dołowi otrzymają 24-miesięczne odprawy lub urlopy górnicze z 75% wynagrodzenia. Szefowa rządu podkreśliła, że plan naprawczy jest jedynym sposobem, aby uchronić przed upadłością 14 kopalń, a warunki proponowane górnikom są uczciwe.

Premier zaznaczyła, że będzie rozmawiać ze związkami zawodowymi tak długo, aż będzie w stanie przekazać dobrą wiadomość strajkującym górnikom. Naprawa sytuacji Kompanii Węglowej to wspólny cel i interes zarówno rządu, jak i górników.

Szefowa rządu podkreśliła, że ustawa procedowana dziś w Sejmie jest bardzo ważna, ponieważ ma umożliwić udzielanie legalnej pomocy publicznej kopalniom poprzez spółkę restrukturyzacyjną.

Źródło: Kancelaria Premiera


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....

Udostępnij:

Facebook X X X