AlertEnergetykaGaz.

Spółka Nord Stream 2 AG nie ma planu B dokończenia budowy

Barka Fortuna

Barka Fortuna. Fot. Vasily Matveev/MarineTraffic

Operator Nord Stream 2 AG poinformował, że nie ma w planach wykorzystania barek Fortuny i Defender do samodzielnej budowy bałtyckiego gazociągu.

Oczekiwanie na wnioski

Duńska Agencja Energii poinformowała, że nie otrzymała wniosków o wprowadzenie zmian w decyzji środowiskowej z końca października 2019 roku, jednak jest gotowa je rozważyć, jeżeli talowe zostaną zgłoszone.

Informację o planie wykorzystania barek kotwicznych Fortuna i Defender oraz kotwiarek Smit Kamara i Mustang przekazała wcześniej agencja Ria Novosti. Według jej źródeł, Nord Stream 2 AG złożył wniosek do Duńskiej Agencji Energii o zmianę warunków pozwolenia na budowę, które zawierają konieczność wykorzystania statków posiadających system dynamicznego pozycjonowania, którego nie posiada zarówno barka Fortuna jak i Defender.

Jedynym rosyjskim statkiem zdolnym do kontynuacji budowy Nord Stream 2, zgodnie z obecnymi wymaganiami DAE, jest Akademik Czerskij, który wyruszył w rejs z portu Nachodka na Dalekim Wschodzi do portu Singapur gdzie ma dopłynąć 22 lutego – zgodnie z informacjami podanymi w systemie AIS.

10 lutego 2020 roku, Gazprom poprzez zunifikowany system zamówień publicznych poinformował, że wyłonił zwycięzcę prac modernizacyjnych i przygotowawczych, które mają zostać zrealizowane na Akademiku Czerskim w związku z jego planowanym udziałem w realizacji projektu Sachalin-3. Całość prac została wyceniona na 830 mln rubli (13 mln dolarów). Nie została podana informacja o tym, która firma jest zwycięzcą przetargu ani kiedy zostaną zrealizowane prace.

W grudniu 2019 roku minister Aleksander Nowak poinformował, że Rosja samodzielnie dokończy prace przy Nord Stream 2, wykorzystując do tego jednostkę Akademik Czerskij.

RBK/RIA Novosti/Zakupki.ru/Mariusz Marszałkowski

 

Tandemy mają uratować Nord Stream 2 przed dalszym opóźnieniem

 


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X