(Wojciech Jakóbik)
Zgodnie z zapowiedzią przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, na wczorajszym posiedzeniu Rady Ministrów Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej ni e zapadła żadna nowa decyzja w sprawie sankcji wobec Rosji. Tusk zapowiedział, że dyskusja na ten temat odbędzie się w marcu, gdy zaczną wygasać terminy części narzuconych obostrzeń.
Nieoficjalny plan Wysokiej Przedstawiciel ds. Zagranicznych i Bezpieczeństwa Federici Mogherini zakładał rozdział sankcji na te związane z aneksją Krymu i agresją rosyjską w Donbasie. Za zatrzymanie walk na wschodzie Ukrainy Rosjanie mieliby zostać zwolnieni z sankcji wobec ich sektorów energetycznego, zbrojeniowego i bankowego. Za zakończenie okupacji Krymu ich oficjele mieliby otrzymać zdjęcie zakazu wjazdu na teren Unii Europejskiej.
Według nieoficjalnych informacji Wielka Brytania, Dania, Polska, Litwa, Szwecja oraz Irlandia opowiedziały się za utrzymaniem sankcji. Austria, Węgry, Czechy, Słowacja, Francja, Włochy i Cypr zgłosiły sprzeciw. Czechy i Słowacja oficjalnie zaprzeczyły jakoby opowiadały się za poluzowaniem sankcji wobec Rosji. Hiszpania i Luksemburg zajęły koncyliacyjne stanowisko.