AlertEnergetykaGaz.Ropa

Rosszelf, czyli Rosja wpada na pomysł Piotra Woźniaka

Platforma Gazpromu Prirazłomnaja w Arktyce

Platforma Gazpromu Prirazłomnaja w Arktyce

Ministerstwo rozwoju na Wschodzie przyjęło dekret o ustanowieniu Rosszelfu, państwowej firmy mającej zostać operatorem przy wydobyciu surowców w na szelfie arktycznym. Projekt został skrytykowany przez resorty surowców naturalnych oraz energetyki.

Pomysł wicepremiera i ministra rozwoju na Wschodzie Jurija Trutniewa zakładał stworzenie operatora Rosszelf, który miałby większy dostęp do gruntów prywatnych i pozwolił na rozwój wydobycia węglowodorów w Arktyce. Obecnie tylko dwie państwowe spółki mają dostęp do tamtejszych koncesji. To Rosnieft i Gazprom.

Projekt tworzy konflikt interesów. Nowy podmiot zyskałby wpływy zabrane dotychczasowym graczom rosyjskim w Arktyce. Trutniew broni się stawiając za wzór model norweski, w którym spółka państwowa posiada 30 procent udziałów we wszystkich projektach wydobywczych, a resztę akcji kupują inwestorzy prywatni. Zdaniem inwestorów udział operatora państwowego może zmniejszyć atrakcyjność koncesji. Trutniew wskazuje, że pomimo pięciu lat obecności w Arktyce państwowe Gazprom i Rosnieft dokonały tylko pięciu odwiertów, a narodowy operator umożliwiłby przyspieszenie prac.

Podobny pomysł Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE) powstał w 2013 roku Polsce z inicjatywy ówczesnego wiceministra środowiska Piotra Woźniaka, ale został storpedowany przez sektor wydobywczy i spór ministerstw. Chociaż Woźniak został w 2015 roku prezesem PGNiG, pomysł NOKE nie wrócił. Prezes Woźniak stracił stanowisko w 2019 roku.

Kommiersant/Neftegaz.ru/Oilcapital.ru/Wojciech Jakóbik

Woźniak: O co chodzi w sporze o NOKE


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X