AlertEnergetykaRopa

Przyszłość porozumienia naftowego będzie znana na początku marca

fot. Patrycja Rapacka

Spotkanie ministerialne grupy państw OPEC + odbędzie się 5-6 marca 2020 roku w Wiedniu – poinformowała agencja TASS, powołując się na źródło w rosyjskim ministerstwie energii.

Kolejne spotkanie w sprawie porozumienia naftowego

Marcowe spotkanie państw członków Porozumienia Naftowego zostało uzgodnione już podczas spotkania ministerialnego w grudniu 2019 roku. W międzyczasie wybuchła epidemia koronawirusa w Chinach, która spowodowała zmniejszenie popytu na ropę naftową i w konsekwencji spadek jej cen na światowych rynkach. Panika wybuchła również w szeregu państw kartelu OPEC, zwłaszcza tych z regionu Zatoki Perskiej. Arabia Saudyjska, jako lider wydobycia i państwo najbardziej zaangażowane w porozumienie naftowe, wezwała do zwołania nadzwyczajnego spotkania sygnatariuszy tego porozumienia, aby omówić kroki mające na celu zmniejszenie wpływu epidemii na ceny ropy.

Arabia Saudyjska chce dalszych cięć, Rosja jest przeciwna

Komitet techniczny porozumienia naftowego zebrał się na początku lutego i w efekcie zarekomendował pogłębienie cięć wydobycia ropy o dalsze 600 tysięcy baryłek dziennie, do łącznie 2,3 mln baryłek dziennie.

Rosja była przeciwna dalszym cięciom i przyjęciu rekomendacji. Władze kraju uznały, że potrzeba więcej czasu na oszacowanie wpływu nadzwyczajnego wydarzenia w Chinach.

Po spotkaniu ministra Nowaka z przedstawicielami rosyjskiego sektora wydobywczego, zostało ustalone, że również rosyjskie podmioty naftowe stanowczo sprzeciwiły się dalszym cięciom wydobycia, zgadzając się na przedłużenie obecnie obowiązującego porozumienia naftowego do czerwca bieżącego roku.

W drugiej połowie lutego, minister Nowak odbył rozmowy telefoniczne ze swoimi odpowiednikami z Iranu oraz Arabii Saudyjskiej. Doszło do pewnych ustaleń, w tym prawdopodobnie co do samej daty spotkania w Wiedniu.

Przed spotkaniem ministerialnym dojdzie do zebrania komitetu technicznego OPEC +, który przeanalizuje sytuację na rynku ropy oraz zarekomenduje podjęcie dalszych kroków, nad którymi odbędzie się debata na poziomie ministerialnym 5 i 6 marca.

TASS/Mariusz Marszałkowski

 

Rosjanie nie boją się koronawirusa. Nie chcą zwiększać ambicji porozumienia naftowego


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X