Minister klimatu powołał zespół do spraw bezpieczeństwa energetycznego. Ministerstwo na bieżąco monitoruje sytuację w sektorze energetyczno-paliwowym.
Zespół do spraw bezpieczeństwa energetycznego
Minister klimatu Michał Kurtyka powiedział, że doświadczenia pracy zespołu potwierdzają konieczność jego funkcjonowania jako organu doradczego ministra klimatu, jednak w kształcie rozszerzonym o sektor elektroenergetyczny i dostosowany do możliwości pracy zdalnej.
Celem powołania zespołu ma być zapewnienie ministrowi klimatu, jako organowi odpowiedzialnemu za bezpieczeństwo energetyczne, wsparcia w realizowaniu zadań przez podmioty, którym przepisy prawa przyznają kompetencje w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Minister Michał Kurtyka zaznaczył, że dotychczasowe efekty pracy zespołu przemawiają za celowością jego rozszerzenia również na sektor elektroenergetyczny.
– Proponowane działania zespołu mają umożliwić zgromadzenie pełnych informacji o bieżącej sytuacji systemów energetycznych, niezbędnych ministrowi klimatu do podjęcia decyzji, zapobiegających wystąpieniu ewentualnych zakłóceń w funkcjonowaniu tych systemów lub ich skutków – podkreślił szef resortu klimatu.
Dostawy energii i paliw są bezpieczne
Michał Kurtyka powiedział także, że w związku ze stanem epidemii w Polsce, resort klimatu na bieżąco monitoruje sytuację w sektorze energetyczno-paliwowym i gospodarki odpadami, a także zasobów rezerw, które znajdują się we właściwości Agencji Rezerw Materiałowych. – Robimy wszystko, aby Polacy mogli czuć się bezpiecznie – poinformował minister klimatu Michał Kurtyka.
Ministerstwo klimatu przekazało, że jest w stałym kontakcie ze sztabami kryzysowymi, powołanymi w najważniejszych spółkach sektora energetycznego i paliwowego, o których utworzenie minister Michał Kurtyka prosił podczas ubiegłotygodniowej wideokonferencji z kierownictwem tych koncernów. Szef ministerstwa podkreśla, że rozmowy dotyczyły przede wszystkim przygotowania planów zapewnienia ciągłości funkcjonowania systemu na wypadek sytuacji kryzysowej.n– Efektem rozmów jest m.in. zidentyfikowanie niezbędnych procesów dla firm – czytamy w komunikacie.
– Sztaby, funkcjonujące w spółkach, na bieżąco informują o aktualnej sytuacji i podejmowanych działaniach. Chodzi przede wszystkim o monitoring rynku oraz gotowość podjęcia właściwych działań na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej w tym sektorze – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka.
Z informacji, które otrzymujemy wynika, że nie ma powodów do niepokoju. Aktualnie zapewniona jest ciągłość funkcjonowania spółek z tego sektora. Firmy zadbały też o ochronę swoich pracowników – zakończył.
Ministerstwo Klimatu/Bartłomiej Sawicki