AlertEnergetykaGaz.Ropa

Ministerstwo klimatu powołało zespół do spraw bezpieczeństwa energetycznego

Minister klimatu Michał Kurtyka. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Minister klimatu Michał Kurtyka. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Minister klimatu powołał zespół do spraw bezpieczeństwa energetycznego. Ministerstwo na bieżąco monitoruje sytuację w sektorze energetyczno-paliwowym.

Zespół do spraw bezpieczeństwa energetycznego

Minister klimatu Michał Kurtyka powiedział, że doświadczenia pracy zespołu potwierdzają konieczność jego funkcjonowania jako organu doradczego ministra klimatu, jednak w kształcie rozszerzonym o sektor elektroenergetyczny i dostosowany do możliwości pracy zdalnej.

Celem powołania zespołu ma być zapewnienie ministrowi klimatu, jako organowi odpowiedzialnemu za bezpieczeństwo energetyczne, wsparcia w realizowaniu zadań przez podmioty, którym przepisy prawa przyznają kompetencje w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Minister Michał Kurtyka zaznaczył, że dotychczasowe efekty pracy zespołu przemawiają za celowością jego rozszerzenia również na sektor elektroenergetyczny.

– Proponowane działania zespołu mają umożliwić zgromadzenie pełnych informacji o bieżącej sytuacji systemów energetycznych, niezbędnych ministrowi klimatu do podjęcia decyzji, zapobiegających wystąpieniu ewentualnych zakłóceń w funkcjonowaniu tych systemów lub ich skutków – podkreślił szef resortu klimatu.

Dostawy energii i paliw są bezpieczne

Michał Kurtyka powiedział także, że w związku ze stanem epidemii w Polsce, resort klimatu na bieżąco monitoruje sytuację w sektorze energetyczno-paliwowym i gospodarki odpadami, a także zasobów rezerw, które znajdują się we właściwości Agencji Rezerw Materiałowych. – Robimy wszystko, aby Polacy mogli czuć się bezpiecznie – poinformował minister klimatu Michał Kurtyka.

Ministerstwo klimatu przekazało, że jest w stałym kontakcie ze sztabami kryzysowymi, powołanymi w najważniejszych spółkach sektora energetycznego i paliwowego, o których utworzenie minister Michał Kurtyka prosił podczas ubiegłotygodniowej wideokonferencji z kierownictwem tych koncernów. Szef ministerstwa podkreśla, że rozmowy dotyczyły przede wszystkim przygotowania planów zapewnienia ciągłości funkcjonowania systemu na wypadek sytuacji kryzysowej.n– Efektem rozmów jest m.in. zidentyfikowanie niezbędnych procesów dla firm – czytamy w komunikacie.

– Sztaby, funkcjonujące w spółkach, na bieżąco informują o aktualnej sytuacji i podejmowanych działaniach. Chodzi przede wszystkim o monitoring rynku oraz gotowość podjęcia właściwych działań na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej w tym sektorze – podkreślił minister klimatu Michał Kurtyka.

Z informacji, które otrzymujemy wynika, że nie ma powodów do niepokoju. Aktualnie zapewniona jest ciągłość funkcjonowania spółek z tego sektora. Firmy zadbały też o ochronę swoich pracowników – zakończył.

Ministerstwo Klimatu/Bartłomiej Sawicki

Kurtyka: Będą nowe regulacje m.in. dla klastrów i offshore


Powiązane artykuły

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...
Pierwszy polski wiatrak na Morzu Bałtyckim. Fot. Orlen

Jest pierwszy wiatrak Orlenu na Bałtyku

Orlen i kanadyjski Northland Power rozpoczęły instalację morskich turbin wiatrowych w polskiej części Bałtyku. Pierwszy wiatrak o mocy 15 MW...

Udostępnij:

Facebook X X X