Potencjał polskiego sektora morskich farm wiatrowych szacowany na ponad 10 GW oraz rozbudowany łańcuch dostaw to argumenty, które wskazują na dużą atrakcyjność Polski w obszarze rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Vattenfall dostrzega te istotne zalety i jest zainteresowany współpracą z polskimi firmami planującymi inwestycje w tym sektorze – powiedział Colin Brown, Senior Business Development Manager Vattenfall, w rozmowie z BiznesAlert.pl.
BiznesAlert.pl: Czy epidemia koronawirusa wpływa na projekty morskich farm wiatrowych w Europie? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Colin Brown, Senior Business Development Manager w koncernie Vattenfall: Vattenfall jest koncernem energetycznym co powoduje że jesteśmy istotnym podmiotem dla funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki. Naszym zadaniem jest dopilnowanie, aby klienci otrzymywali energię elektryczną, ciepło i gaz. W związku z wyjątkową sytuacją jaką jest obecna pandemia zaktualizowaliśmy plany naszego działania i przygotowaliśmy rozwiązania na wypadek sytuacji kryzysowych, tak by zapewnić ciągłość wszystkim naszym kluczowym procesom. Vattenfall przestrzega przepisów i wytycznych władz w różnych krajach, w których prowadzi działalność. Mamy wytyczne dla wszystkich pracowników, dotyczące na przykład spotkań i podróży. Wprowadziliśmy także rozwiązania dotyczące pracy z domu, dla tych pracowników którzy mogą pracować w takiej formule. W tych wyjątkowych okolicznościach ustanowiliśmy regularny proces komunikacji oraz współpracy z naszymi partnerami i dostawcami. Wspólnie i na bieżąco analizujemy potencjalny wpływ obecnej sytuacji na projekty prowadzone przez koncern Vattenfall.
Coraz więcej firm międzynarodowych podpisuje umowy o współpracy z polskimi odpowiednikami, w celu wspólnego rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce. Czy Vattenfall nadal jest zainteresowany taką współpracą?
Widzimy duży potencjał rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Europie i jesteśmy mocno zaangażowani we wspieranie naszych klientów i partnerów w obniżeniu emisyjności ich działalności. Potencjał polskiego sektora morskich farm wiatrowych szacowany na ponad 10 GW oraz rozbudowany łańcuch dostaw to argumenty, które wskazują na dużą atrakcyjność Polski w obszarze rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Vattenfall jest zdecydowanie zainteresowany współpracą z polskimi firmami i mamy nadzieję że przełoży się to również na korzyści dla polskiej gospodarki.
Na początku roku został opracowany projekt ustawy o morskich farmach wiatrowych. Jak Vattenfall ją ocenia?
Należy pochwalić polski rząd za proaktywną politykę w zakresie wytwarzania energii. To dobry sygnał dla polskiego przemysłu energetycznego, łańcucha dostaw, rynku pracy, konsumentów, przemysłu i środowiska. Każdy rynek ustala swoje własne regulacje i jako międzynarodowy koncern jesteśmy przystosowani do działań w różnych systemach prawnych. Na podstawie naszej wstępnej oceny projektu tej ustawy, dostrzegamy wiele pozytywów. Widzimy również elementy, które można zmienić, ale zdajemy sobie sprawę, że zaproponowane rozwiązania mają na celu wyważenie i dostosowanie regulacji do potrzeb wszystkich zainteresowanych firm i podmiotów.
Podczas konsultacji Vattenfall wystąpił z propozycją zmiany formuły aukcji przeprowadzanych w drugim etapie wsparcia. Jakie dokładnie są to uwagi?
Celem zmiany tego punktu jest to, aby wszyscy zwycięzcy danej aukcji otrzymali taki sam poziom wsparcia, niezależnie od ceny z ich konkretnej oferty. Mamy doświadczenia z innych rynków, z których możemy skorzystać i jesteśmy przekonani że takie rozwiązanie byłoby bardziej sprawiedliwe dla uczestników aukcji. Nie ma przy tym naszym zdaniem realnego ryzyka, iż uczestnicy celowo oferowaliby zaniżone ceny licząc na wyższą ostateczną cenę aukcyjną, gdyż w przypadku tak dużego projektu infrastrukturalnego ryzyko związane z nieotrzymaniem wsparcia na wystarczającym poziomie jest zbyt wysokie.
Vattenfall sugeruje również, że projektodawca nie powinien wymagać na etapie aukcji decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej. Jak ta propozycja może usprawnić proces inwestycyjny?
Celem tej propozycji było jedynie wprowadzenie spójności rozwiązań proponowanych w ustawie. Zwróciliśmy uwagę na to, że aby uczestniczyć w systemie aukcyjnym, decyzja lokalizacyjna dla infrastruktury wyprowadzenia mocy nie jest wymagana.. Dlatego w naszym przekonaniu na tym etapie nie powinna być również wymagana dla tej części projektu decyzja środowiskowa.
Rozmawiał Bartłomiej Sawicki