AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZEŚrodowisko

Pracodawcy RP inaugurują koalicję „Włącz Czystą Energię dla Polski”

Włącz Czystą Energię dla Polski

Włącz Czystą Energię dla Polski

18 czerwca odbyła się inauguracja koalicji „Włącz Czystą Energię dla Polski”, nowej inicjatywy Pracodawców RP, skierowanej do przedsiębiorców, ośrodków naukowych i osób prywatnych.

Koalicja, społeczeństwo i rozwój

Członkami koalicji obok Pracodawców RP są Fortum Polska, Coca Cola Polska, Eneris Surowce, Instytut Jagielloński, Karmar, Kampania Piwowarską, Polmass, Strabag i Browary Polskie. Jej celem jest promowanie idei Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), współpraca, dzielenie się dobrymi praktykami, wymiana doświadczeń, a przede wszystkim promocja rozwiązań, które pomogą Polsce w osiągnięciu celów wskazanych w Europejskim Zielonym Ładzie, z korzyścią dla społeczeństwa i rozwoju gospodarczego naszego kraju.

W związku z inauguracją odbyła się dyskusja ekspertów, którzy zastanawiali się, jaka będzie rola energetyki w tworzeniu Gospodarki Obiegu Zamkniętego oraz w jaki sposób firmy mogą zwiększać efektywność energetyczną oraz wdrażać rozwiązania GOZ.

Andrzej Malinowski, Prezydent Pracodawców RP, przedstawił cele koalicji. Podkreślił, że droga do czystej energii w Polsce nie będzie łatwa i krótka. – Dzisiaj jako Pracodawcy RP stawiamy pierwszy krok. Wspólnie z partnerami zawiązujemy koalicję. Neutralność klimatyczna gospodarki i transformacja energetyczna to konieczność. Niestety, ten fakt jest jeszcze niekiedy kwestionowany i pomijany. Niekiedy argumentem jest brak technologii lub inne przeszkody. To nieprawda. Stawiam radykalną tezę: albo ludzkość będzie używać czystej energii, albo nie będzie ludzkości. Technologie są już dostępne, jesteśmy o krok od ich wykorzystania – tłumaczył przedstawiciel Pracodawców RP.

Powiedział, że wystarczy iskra pomysłowości oraz pracowitość. – Po to jest koalicja, by dzielić się pomysłami dawać przykład pracowitością. To odpowiedź na unijny plan osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Drogą do osiągnięcia założeń Europejskiego zielonego ładu jest GOZ, odpowiednie gospodarowanie surowców, właściwe zagospodarowanie odpadów, ekoprojektowanie produktów, oraz poprawa efektywności energetycznej. Musimy dążyć do niej już i w sposób szczególny. Musimy jak najmądrzej wykorzystywać zasoby, produkując energię z paliw lokalnych, optymalizując przesyła energii i magazynowanie, odpowiednie wykorzystywanie w transporcie, przemyśle i naszych domach. Biznes to doskonale rozumie. Nie ma już mowy o negowaniu polityki europejskiej. Chcemy być głosem w ogólnopolskiej debacie – tłumaczył Malinowski.

PIE: Gospodarka o obiegu zamkniętym to środowiskowa konieczność i korzyść ekonomiczna

Efektywność wykorzystania zasobów jest kluczem w energetyce

W dyskusji wzięła udział także Izabela Van den Bossche, wiceprezes ds. komunikacji, City Solutions Fortum. – Jeśli biznes chce przerwać i odnosić sukcesy, musi działać odpowiedzialnie. W Fortum kierujemy się zasadami GOZ we wszystkich obszar. Elektrociepłownia Zabrze jest doskonałym przykładem dla Polski. Chcemy w Polsce pokazać odpowiedzialne podejście do węgla – tłumaczyła przedstawiciela Fortum. Przestawienie się na niskoemisyjne paliwa jest trudnym procesem. Podeszliśmy do Polski w sposób elastyczny, czyli korzystamy z paliw, które pozwalają nam na elastyczność. Pozwalają także redukować wykorzystanie węgla, wprowadzają paliwa stworzone z surowców, które już nie będą wykorzystane. W Zabrzu jest to węgiel wraz z paliwem RDF – tłumaczyła Izabela Van den Bossche. Wiceprezes poinformowała także, że paliwa oparte o odpady Fortum spala też na Litwie, największą elektrociepłownią tego typu firma posiada w Sztokholmie. – Ogrzewamy 13 procent Sztokholmu. Efektywność wykorzystania zasobów jest kluczem tu kluczem – podkreśliła Izabela Van den Bossche.

Eksperci zgodzili się, ze rola społeczeństwa w rozwoju GOZ oraz produkcji paliw jak RDF jest ogromna. – Gdybyśmy my wszyscy nie podeszli do tego odpowiedzialnie, tych paliw by nie było. Bez akceptacji społecznej nie moglibyśmy realizować naszych inwestycji. Kluczowa jest także edukacja społeczeństwa – powiedziała przedstawiciel Fortum.

Leszek Juchniewicz, Doradca Prezydenta Pracodawców RP ds. energii, który moderował także dyskusję, podkreślił, iż stoimy prze dylematem jak upowszechnić gospodarkę o obiegu zamkniętym w energetyce. W Polsce przyjęliśmy zasady GOZ, które zostały ujęte w Strategii na Rzecz Odpowiedzianego Rozwoju. Podkreślił, że UE ciągle aktualizuje przepisy w tej sferze i GOZ będzie się stale rozwijać.

Patrycja Rapacka


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X