Gazociąg Baltic Pipe, mający połączyć Polskę ze złożami gazu w Norwegii przez Danię, jest o krok bliżej ukończenia. Konstrukcja jest ułożona wzdłuż cieśniny Mały Bełt pomiędzy Półwyspem Jutlandzkim, a duńskimi wyspami Ærø i Fionią. Gazociąg wychodzi na brzeg w Skrillinge Strand w pobliżu Middelfart na wyspie Fionia. Kierownik projektu uważa, że przekroczenie cieśniny Mały Bełt to kamień milowym całej inwestycji.
Mały Bełt został przekroczony
Zdaniem Søren Juul Larsena, który jest głównym kierownikiem projektu w Energinet i Baltic Pipe to przełomowy krok inwestycji, ponieważ ułożony został skomplikowany element podmorskiego gazociągu łączącego dwie części Danii. Rura o długości czterech kilometrów została pociągnięta po torze wykopanym na dnie Małego Bełtu. Każdy metr rury waży jedną tonę. Właściwy element gazociągu, który ma przebiegać wewnątrz położonej teraz rury zostanie ułożony w przyszłym roku. Energinet.dk będzie teraz sprzątał plac budowy, aby jak najmniej utrudnić życie mieszkańcom. – Następnie musimy się przygotować do kolejnego etapu w tym miejscu, gdzie będzie rurociąg, który zostanie tutaj ułożony wzdłuż wybrzeża – powiedział kierownik budowy.
Gazociąg na terytorium Danii będzie miał około 210 kilometrów długości i 80 centymetrów grubości.
Gaz-System oszacował swoje wydatki inwestycyjne na budowę części projektu Baltic Pipe – wynoszą one 874 mln euro. Spółka opublikowała we wtorek orientacyjne prognozy taryf przesyłowych, w których uwzględniła budowę gazociągu. Koszty po stronie duńskiej są porównywane do tych po polskiej.
Status projektu Baltic Pipe
W Polsce został uzyskany komplet pozwoleń dla wszystkich elementów części lądowej, czyli ok. 230 kilometrów nowych gazociągów oraz rozbudowy dwóch tłoczni gazu i budowy trzeciej. Część podmorska realizowana na dnie Morza Bałtyckiego będzie przechodziła przez obszary trzech państw: Danii, Polski i Szwecji. Zarówno polskie jak i duńskie władze zatwierdziły już budowę wszystkich elementów projektu Baltic Pipe w części lądowej i morskiej. Ostatnim z wymaganych pozwoleń jest decyzja dotycząca przechodzenia fragmentu gazociągu przez teren szwedzkiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Uzyskanie jej spodziewane jest w najbliższych miesiącach.
W ubiegłym roku Komisja Europejska przyznała projektowi Baltic Pipe dofinansowanie w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF) na prace budowlane w maksymalnej wysokości prawie 215 mln euro. Był to kolejny raz, kiedy projekt objęto unijnym wsparciem. Łączna kwota przyznanego dotychczas unijnego wsparcia dla Baltic Pipe wynosi maksymalnie 266,8 mln euro. Projekt został też czterokrotnie uznany przez Komisję Europejską za „projekt o znaczeniu wspólnotowym” (Project of Common Interest – PCI) i posiada ten status od 2013 roku.
tv2fyn.dk/Bartłomiej Sawicki