Zdaniem Agaty Łoskot-Strachoty z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) powstanie Nord Stream 2 może sprawić, że pojawią się niższe ceny gazu w Niemczech i wyższe w Europie Środkowej, ale i we Włoszech.
Brak konkurencji i elastyczności
Agata Łoskot-Strachota, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich została zapytana podczas konferencji naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywy rozwoju” o znaczenie Nord Stream 2 dla cen gazu w Europie. Powiedziała, że duża ilość gazu w Niemczech, która może trafić poprzez Nord Stream 2, może sprawić, że do Europy Środkowej będzie docierać duży wolumen gazu rosyjskiego.
– Wynika to z faktu, że jedyna duża odnoga Nord Stream 2, EUGAL, wiedzie do Europy Środkowej, co oznacza spadek tranzytu przez Ukrainę i region. Oznacza to także, że spadnie zapotrzebowanie na alternatywne źródła gazu. Widzimy już rezerwację wolnych przepustowości w regionie, która ogranicza dostępność alternatywnych źródeł gazu i zmniejsza elastyczność, a to ma przełożenie na ceny – wskazała.
Jej zdaniem projekt Nord Stream 2 może w ten sposób zapewnić niższe ceny gazu w Niemczech i wyższe w Europie Środkowej oraz Włoszech. – To dlatego Rzym jest przeciwko tej inwestycji – wyjaśniła ekspertka OSW.
Opracował Bartłomiej Sawicki
Zachmann: Nord Stream 2 pozwoli na dyktat cenowy w Europie Środkowo-Wschodniej (ANALIZA)