AlertEnergetyka

Polska będzie ograniczać rolę paliw kopalnych na rzecz wodoru

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wziął udział w Hydrogen Energy Ministerial Meeting, podczas którego podzielił się polskimi doświadczeniami w zakresie budowania gospodarki wodorowej.

– Polska jest aktywnie zaangażowana w proces tworzenia łańcucha wartości niskoemisyjnych technologii wodorowych. Z wykorzystaniem wodoru, planujemy nie tylko ograniczyć emisje gazów cieplarnianych, ale także zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju poprzez dywersyfikację źródeł energii elektrycznej. Zamierzamy także ograniczyć import paliw kopalnych oraz produkować wodór z OZE, tak by ustabilizować system energetyczny zgodnie z rosnącym udziałem OZE w miksie energetycznym – powiedział minister Kurtyka.

– Ogromne doświadczenia i zaawansowane technologie z Japonii, inspirują nas w procesie transformacji. Wodór ma być narzędziem do dekarbonizacji sektorów, które inaczej byłyby w Polsce trudne do przekształcenia, jak na przykład przemysł ciężki – powiedział Kurtyka.

Polska przewiduje, że w 2030 roku do produkcji wodoru będziemy wykorzystywać od 2 do 4 GW energii z elektrolizerów opartych na źródłach odnawialnych. Plany zakładają też, że w 2025 roku w większych miastach będzie jeździć 500 autobusów napędzanych wodorem. Do tego czasu mają się też pojawić pierwsze pociągi napędzane wodorem. Planujemy również tworzenie jednostek do produkcji ogniw paliwowych i elektrolizerów w oparciu o własne autorskie technologie. Ponadto do 2030 r. powinny pojawić się w Polsce średniej wielkości elektrownie i elektrociepłownie o mocy 50 MW, wykorzystujące głównie wodór na bazie energii z gazu lub technologii ciekłej.

Ministerstwo klimatu/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X