AlertEnergetykaRopa

Port Gdynia przeprowadzi rekordowy przeładunek oleju napędowego

Port Gdynia. Fot. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A / port.gdynia.pl

Port Gdynia. Fot. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A / port.gdynia.pl

Zbiornikowiec z Primorska dotarł do Portu Gdynia. Statek „Torm Loiuse” pływa pod duńską banderą, a jego nośność wynosi blisko 50 000 DWT. Jest to największy tego typu zbiornikowiec rozładowywany w tym roku w Gdyni.

Rekord w Gdyni

„Torm Loiuse” mierzy 183 metry długości przy szerokości 32,5 metra, a aktualne zanurzenie w trakcie przybycia do Portu Gdynia wynosi 11,4 m. Tankowiec dostarczył 37 tys. ton oleju napędowego, który trafi do bazy paliw PERN w Dębogórzu.

Port Gdynia poinformował, że w bazie paliw w Dębogórzu trwa budowa dwóch nowych zbiorników po 32 tys. m sześc. Planowany termin zakończenia inwestycji to 31 marca 2021 roku. Po rozbudowie pojemność magazynowa bazy wzrośnie do prawie 260 tys. m sześc.

Zbiorniki w Dębogórzu to element drugiego etapu rozbudowy baz paliw w programie Megainwestycji PERN. Pierwszy etap obejmował wybudowanie czterech zbiorników o łącznej pojemności 128 tys. m sześc. Drugi etap, który jest obecnie realizowany, to dziewięć nowych zbiorników o całkowitej pojemności 222 tys. m sześc., również w bazach w Koluszkach, Boronowie, Rejowcu, Emilianowie i Małaszewiczach. Obecnie przygotowywany jest trzeci etap. Stopień jego realizacji będzie zależny od wzrostu konsumpcji paliw w kraju i zapotrzebowania na magazynowanie oraz obrót paliwami – czytamy w komunikacie portu.

Oprócz zadań związanych z rozbudową pojemności zbiornikowych, spółka przygotowuje się do realizacji wyczekiwanej przez klientów inwestycji dotyczącej rozbudowy kolejowej nalewni bramowej wraz z bocznicą kolejową. Pozwoli to na znaczne zwiększenie wydajności załadunków produktu na transport kolejowy.

Port Gdynia/Jędrzej Stachura

Spór o zanieczyszczoną ropę może skończyć się w sądzie


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X