AlertAtomEnergetyka

USA i Bułgaria podpisały porozumienie o współpracy przy rozwoju energetyki jądrowej

Porozumienie Bułgaria i USA

Porozumienie Bułgaria i USA

Stany Zjednoczone i Bułgaria podpisały memorandum o porozumieniu w sprawie współpracy przy rozwoju cywilnej energetyki jądrowej. Polska podpisała podobne porozumienie przed kilkoma tygodniami.

Kolejna umowa o współpracy

Protokół podpisała bułgarska minister energii Temenużka Petkowa i zastępca sekretarza stanu w Biurze Bezpieczeństwa Międzynarodowego Departamentu Stanu USA Christophera Forda. Dokument został podpisany  w obecności premiera Bojko Borisowa i sekretarza stanu USA Michaela Pompeo, którzy obecny byli w formie wideokonferencji.

Departament Stanu USA stwierdził w oświadczeniu, że protokół ustaleń dotyczący strategicznej współpracy cywilnej w dziedzinie jądrowej (NCMOU) jeszcze bardziej wzmocni więzi dyplomatyczne i gospodarcze między dwoma narodami. NCMOU wzmacnia nasze dwustronne stosunki strategiczne, jednocześnie pogłębiając naszą współpracę w kwestii bezpieczeństwa energetycznego.

To trzecia umowa o współpracy jądrowej podpisana w ostatnich tygodniach przez Stany Zjednoczone i kraje Europy Środkowo- Wschodniej. Dziewiątego października zostały podpisane umowy o współpracy z Rumunią a 19 października z Polską.

– Bułgaria zamierza rozszerzyć swój program jądrowy „o bezpieczne technologie najnowszej generacji”, aby do 2050 roku wypełnić unijny zielony ład w sprawie neutralności klimatycznej – stwierdziła minister Petkowa.

– Cel Europejskiego Zielonego Ładu nie może zostać osiągnięty bez wykorzystania energii jądrowej do celów pokojowych. Dla Bułgarii odgrywa ona ważną rolę w krajowym, regionalnym i europejskim bezpieczeństwie energetycznym, zapewniając jednocześnie energię w przystępnych cenach i jest ważnym elementem przejścia na gospodarkę niskoemisyjną – powiedziała.

Gov.bg/Mariusz Marszałkowski

Francja nie składa broni w walce o budowę atomu w Polsce i Rumunii

 

 

 


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....

Udostępnij:

Facebook X X X