InfrastrukturaWszystko

Henclewska: Naszym atutem w sektorze technologii kosmicznych są młode kadry i firmy

„Jak z sukcesem komercjalizować w Polsce zaawansowane technologie” to tytuł konferencji, zorganizowanej w Warszawie przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele kierownictw ministerstwa gospodarki i ARP oraz przedstawiciele firm innowacyjnych sektora technologii kosmicznych. Podczas konferencji wręczono nagrody finalistom edycji polskiej konkursu na najciekawsze zastosowanie nawigacji satelitarnej „Galileo Masters 2014”.

– Chcemy w okresie pięcioletnim przystosować się do standardów, a także wyraźnie sprecyzować obszar, w którym chcemy być szczególnie aktywni w sektorze technologii kosmicznych. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) powinna w jak największym zakresie wspierać projekty innowacyjne z krajów od niedawna należących do niej, wykorzystując doświadczenia członków uczestniczących w jej pracach od początku, tj. od 30. lat – stwierdziła podczas konferencji Grażyna Henclewska, podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki.

Wiceminister oceniła jako satysfakcjonujące włączenie się w ostatnich czasach Polski w sektor innowacyjnych technologii.

– Jeszcze zanim zostaliśmy krajem członkowskim ESA w listopadzie 2012 r. działało u nas co najmniej kilkadziesiąt firm innowacyjnych – mówiła dalej Grażyna Henclewska. – Polska uczestniczyła dwukrotnie w konkursach „Galileo Masters”. Zgłosiła w nich 143 projekty, z czego 62 przyjęto do realizacji. Spośród zgłoszonych 80 proc. stanowiły projekty pochodzące z sektora przemysłowego – prezentowały bardzo wysoki poziom technologiczny.

Wiceminister przypomniała, że ministerstwo gospodarki koordynuje politykę z zakresu technologii kosmicznych, współdziałając z innymi resortami. Reprezentuje interesy tego sektora w Komisji Europejskiej, jak i w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

– Naszym atutem są młode kadry inżynierskie oraz młode firmy, tworzone dla realizacji konkretnych projektów – oceniła wiceminister Grażyna Henclewska. – Z nimi wiążemy nasze największe nadzieje, licząc na zwrot netto składki członkowskiej, którą płacimy na rzecz ESA. Przykładem udanych komercjalizacji i wdrożeń są m.in. aplikacje oparte na technologiach kosmicznych i technikach satelitarnych. Znajdują one zastosowanie w m.in. w transporcie, gospodarce przestrzennej, monitorowaniu i zarządzaniu środowiskiem, energetyce, rolnictwie, rybołówstwie, obronności oraz zarządzaniu kryzysowym.

Według wiceminister wiele wynalazków i innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących dane satelitarne usprawniają też nasze codzienne życie.
– Inwestycje w technologie kosmiczne są istotnym motorem innowacyjności i przynoszą korzyści zarówno w krótkiej, jak i w długiej perspektywie – mówiła dalej Grażyna Henclewska. – Stymulują wzrost gospodarczy i rozwój przemysłowy państwa, przyczyniając się do tworzenia nowych miejsc pracy w wielu nowoczesnych sektorach gospodarki. Obecna polska edycja konkursu na najciekawsze zastosowanie nawigacji satelitarnej „Galileo Masters 2014” dowodzi, że nasi młodzi naukowcy mają dobre pomysły. Nasi studenci, m.in. z Politechniki Białostockiej czy Politechniki Warszawskiej, osiągają zresztą sukcesy także w innych konkursach tego typu, np. na projekty łazików marsjańskich.

– Chcę pogratulować laureatom obecnej edycji „Galileo Masters 2014”, jak również wszystkim jego uczestnikom – zakończyła wiceminister.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X