Polska Grupa Energetyczna (PGE) rozpoczęła kampanię informacyjną adresowaną do właścicieli gruntów zainteresowanych współpracą przy programie fotowoltaiki.
Fotowoltaika
Według nowej strategii, Grupa Kapitałowa PGE osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 roku. Zostanie to osiągnięte poprzez realizację inwestycji w nisko i zeroemisyjne źródła energii oraz infrastrukturę sieciową. Jednym z elementów planu inwestycyjnego jest Program PV Grupy PGE. Zgodnie z jego założeniami, PGE w ciągu dekady zbuduje instalacje słoneczne o łącznej mocy 3 GW i umocni pozycję lidera rynku OZE w Polsce. Dotychczas zabezpieczono na ten cel ponad 2000 ha gruntów, na których będzie można zbudować farmy słoneczne o mocy przeszło 1250 MW.
PGE podaje, że umowy dzierżawy zostały podpisane już z ponad setką podmiotów. Są to zarówno prywatni właściciele, jak i jednostki samorządu terytorialnego. PGE Energia Odnawialna, odpowiedzialna za realizację Programu PV w ramach całej Grupy, nawiązała również współpracę z wieloma instytucjami i przedsiębiorcami, w tym z dużymi firmami, takimi jak Grupa Azoty i PKP.
– W województwie podkarpackim wydzierżawiliśmy ostatnio ponad 100 ha, a w województwie lubelskim przeszło 150 ha gruntów. Podpisaliśmy też umowę z Diecezją Zielonogórsko-Gorzowską na udostępnienie blisko 320 ha terenów pod instalacje PV w województwie lubuskim – mówi Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.
Wśród planowanych inwestycji są zarówno duże, wielohektarowe inwestycje o mocy przekraczającej 100 MW jak i małe, jednomegawatowe projekty takie jak: PV Bliskowice, PV Lesko, PV Lutol1 i PV Lutol2, które zostały uruchomione przez PGE Energia Odnawialna w bieżącym roku. – Nieustannie poszukujemy terenów nadających się pod budowę elektrowni fotowoltaicznych. Interesują nas niezacienione, płaskie działki o dużych powierzchniach położone na gruntach czwartej, piątej i szóstej klasy, z dostępem do drogi, zlokalizowane w pobliżu stacji transformatorowej lub linii elektroenergetycznej – mówi Grzegorz Mośka, dyrektor Departamentu Inwestycji OZE PGE Energia Odnawialna.
Polska Grupa Energetyczna/Jędrzej Stachura
PGE zmaga się z wysokimi cenami uprawnień do emisji CO2 mimo pandemii (RELACJA)