Według źródeł Reutersa od 1 stycznia 2021 roku białoruski państwowy koncern Biełneftachim planuje podwyższyć opłatę przesyłową na rosyjską ropę o 25 procent.
Taktyka negocjacyjna?
Białoruska spółka miała wysłać taką informację Transnieftowi, rosyjskiemu operatorowi systemów przesyłowych. Jest to znacznie powyżej oczekiwań strony rosyjskiej. Standardowo strony umówiły się na indeksację kosztów tranzytu maksymalnie o ujednolicony w obu państwach poziom inflacji.
Prawdopodobnie białoruskie żądanie jest elementem negocjacji w sprawie warunków i kosztów dostaw ropy rosyjskiej w 2021 roku. Strony wciąż nie doszły w tej sprawie do porozumienia, co może zwiastować kolejny wybuch kryzysu naftowego znanego z początku 2020 roku.
Reuters/Mariusz Marszałkowski