EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

PAP: Związkowcy chcą funduszu dotowania kopalń przez trzy dekady w umowie społecznej

fot. pixabay.com

Nieoficjalnie można usłyszeć, że projekt umowy społecznej przedstawiony przez związkowców zakłada, że górnictwo miałoby być dotowane jeszcze przez trzy dekady.

Polska Agencja Prasowa informuje, że związkowcy sektora górniczego przekazali ministerstwu aktywów państwowych zapowiadaną kontrpropozycję umowy społecznej mającej regulować zasady transformacji w Polskiej Grupie Górniczej.

Wcześniej związkowcy odrzucili propozycję rządową, która zakładała likwidację kopalń Polskiej Grupy Górniczej do 2049 roku. Według nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej w związkowej propozycji zmian można znaleźć między innymi koncepcję funduszu inwestycyjnego, który miałby wspierać działanie kopalń w rozciągniętym na blisko trzy dekady procesie transformacji. W odrzuconym przez związki projekcie ministerialnym mowa była o stworzeniu funduszu transformacyjnego, jednak bez określenia szczegółów tego przedsięwzięcia.

Związkowcy chcieliby także gwarancji, że terminy wygaszania kopalń wynegocjowane dotychczas nie będą przyspieszane. Chcą także zaproponować inwestycje w czyste technologie węglowe oraz osłony socjalne.

– Związkowcy liczą, że 25 stycznia, kiedy ma dojść do kolejnego spotkania z pracodawcami i przedstawicielami rządu, rozpoczną się faktyczne negocjacje umowy społecznej, której podpisanie miałoby nastąpić w połowie lutego. Później ma nastąpić prenotyfikacja i notyfikacja dokumentu w Komisji Europejskiej – jej zgoda będzie warunkiem wejścia umowy w życie i subsydiowania sektora węglowego w okresie jego transformacji – informuje PAP.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Cyberpunk 2077 do poprawki, jak umowa społeczna


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....

Udostępnij:

Facebook X X X