AlertEnergetykaGaz.

Niemiecka firma wycofała się z Nord Stream 2, ale najpierw dostarczyła produkty do Rosji 

fot. flickr.com/bilfinger (CC BY-ND 2.0)

Firma Bilfinger, która jako pierwsza niemiecka spółka wycofała się z budowy Nord Stream 2, w rzeczywistości już rok temu prawie w pełni wypełniła swoje zobowiązania wobec projektu.

Pozorowane wycofanie?

Niemiecka spółka inżynieryjna Bilfinger była odpowiedzialna za dostarczenie systemów automatyki oraz sprzętu zarządzania i sterowania gazociągiem. Kontrakt o wartości 15 mln euro został podpisany w 2017 roku. Nie wiadomo, czy to jedyne zadanie, które firma wykonywała przy projekcie Nord Stream 2.

Według gazety Bild, spółka wycofała się pod koniec grudnia pod wpływem ryzyka sankcji amerykańskich. Jednak jak się okazuje, firma już w 2020 roku praktycznie wywiązała się ze swojego zadania, dostarczając Rosjanom niezbędne wyposażenie.

Według dokumentacji celnej dostępnej przy wykorzystaniu serwisu Importgenius, 17 marca 2020 roku Bilfinger Greylogix dostarczyła do petersburskiego oddziału Nord Stream 2 AG wyposażenie na potrzeby budowy tłoczni, systemów sterowania i automatyzacji gazociągu Nord Stream 2. W skład zestawów wchodziły m.in zawory, systemy obliczeniowe, pompy itp.

Niemiecka spółka powinna również zamontować dostarczone wyposażenie, jednak ewentualny brak udziału producenta nie jest już głównym problemem. Gazprom Awtomatyzacjia, który jest odpowiedzialny w strukturach całego koncernu za proces zarządzania i sterowania systemami, jest w stanie samodzielnie dokonać instalacji wyposażenia gazociągu Nord Stream 2.

Poza Bilfingerem swoje produkty dostarczały również włoskie firmy. PetrolValves, zajmująca się głównie produkcją zasuw i układów hydraulicznych dla przemysłu naftowego i gazowego oraz Allied International, produkująca rury, uszczelki, kołnierze i inne produkty metalowe wykorzystywane w przemyśle petrochemicznym. Wśród firm jest również brytyjska Peerless Europe Limited, która zajmuje się produkcją filtrów i systemów wytłumiana przemysłowego. Zawory kulowe dostarczyła niemiecka RMA z siedzibą w Kiel.

Produkty dostarczone do Rosji przez Bilfinger fot.Importgenius

Importgenius/EAdaily/Kommiersant/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Lobbyści Gazpromu wierzą w Joe Bidena. Czy słusznie?

 


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Sieć Starlink. Źródło: Freepik

Starlink wraca po awarii. Ukraina znów podpięta

Starlink, sieć satelitarnej łączności internetowej, wraca po awarii, której doznała w czwartek. Powodem problemów systemu było wadliwe oprogramowanie. Starlinki zapewniają...

Udostępnij:

Facebook X X X