AlertEnergetykaMotoryzacja

General Motors zrezygnuje z produkcji samochodów spalinowych do 2035 roku

Korek w Bangkoku. Źródło: Wallpaper flare

Korek w Bangkoku. Źródło: Wallpaper flare

Największy amerykański producent samochodów General Motors zamierza być neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla do 2040 roku i planuje wycofać pojazdy napędzane benzyną i olejem napędowym na całym świecie do 2035 roku.

GM sprzedało w zeszłym roku w USA 2,55 mln pojazdów, z czego tylko około 20 tysięcy to pojazdy elektryczne. W listopadzie koncern poinformował, że zainwestuje 27 miliardów dolarów w pojazdy elektryczne i autonomiczne w ciągu najbliższych pięciu lat, w porównaniu z 20 miliardami dolarów planowanymi przed pandemią koronawirusa.

Mary Barra, dyrektor generalna GM, jest gorącą zwolenniczką takiego kursu. Producent samochodów współpracował z Funduszem Ochrony Środowiska w celu „opracowania wspólnej wizji całkowicie elektrycznej przyszłości i dążenia do wyeliminowania emisji z nowych lekkich pojazdów do 2035 roku”. Posunięcie to jest chwalone przez organizacje ekologiczne.

GM przekazało również, że będzie pozyskiwał sto procent energii odnawialnej do zasilania swoich zakładów w USA do 2030 roku i globalnych do 2035 roku, pięć lat przed wyznaczonym celem.

Według GM, ponad połowa wydatków kapitałowych GM i zespołu ds. rozwoju produktów będzie poświęcona programom pojazdów elektrycznych i autonomicznych pojazdów elektrycznych.

W poniedziałek prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden obiecał zastąpić flotę rządu USA, składającą się z około 650 tysięcy pojazdów, modelami elektrycznymi.

The Guardian/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Pracownik Central European Petroleum podczas badań na Bałtyku. Obecnie spółka odkryła największe złoże ropy na Bałtyku w Polsce, foto: cepetro

Największe złoże ropy w Polsce odkryte na Bałtyku

Central European Petroleum odkryło największe konwencjonalne złoże ropy naftowej w historii Polski – Wolin East. Znajduje się ono około 6...
Fot. Lądowa farma wiatrowa. Źródło: Freepik.com.

Niemcy płacą miliony przez zastój wiatraków. Winne są sieci przesyłowe

W niemieckim regionie Ostwestfalen-Lippe (OWL) w Niemczech, znanym z licznych farm wiatrowych, koszty niezrealizowanej energii wiatrowej mogą wynieść dziesiątki milionów euro....
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom nie chce płacić Ukrainie, więc Kijów sięgnie po jego aktywa

Naftogaz planuje odzyskać zasądzone blisko siedem miliardów dolarów od Gazpromu. Jako, że rosyjska spółka ich nie zapłaciła Ukraina planuje odzyskać...

Udostępnij:

Facebook X X X