AlertEnergetykaGaz.

Rosnieft i BP będą współpracować przy produkcji wodoru

fot. Rosnieft

Rosnieft oraz BP podpisały porozumienie o współpracy strategicznej w dziedzinie technologii zeroemisyjnych, paliw alternatywnych oraz wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.

Przymierze gigantów

Obie firmy chcą połączyć potencjał i doświadczenie w opracowywaniu nowych technologii, m.in produkcji wodoru z OZE.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej w 2020 roku OZE odpowiadały za około 90 procent wzrostu wszystkich mocy wytwórczych na świecie. – Rozwój odnawialnych źródeł energii na polach naftowych jest jednym z najpopularniejszych kierunków ograniczania śladu węglowego z produkcji. To logiczne, że Rosnieft również zamierza iść w tym kierunku – mówi Daria Kozłowa, dyrektor zespołu regulacji paliw i energii w Vygon Consulting.

Według niej, Rosja ma odpowiednie warunki klimatyczne do rozwoju OZE. W Arktyce średnia roczna prędkość wiatru przekracza 6 m/s na lądzie i 8-9 m/s na morzu, co jest porównywalne z warunkami panującymi na Morzu Północnym, gdzie moc zainstalowana morskich farm wiatrowych osiągnęła 22,1 GW w 2019 roku.

Kozłowa podkreśla, że obecnie 20 procent, a w nieodległej przyszłości ponad 30 procent rosyjskiego wydobycia ropy będzie realizowana w obszarach arktycznych o dobrych bądź bardzo dobrych parametrach wietrzności.

Współpraca miałaby być korzystna dla obu podmiotów. Zgodnie ze strategią BP, w ciągu 10 lat planuje zwiększyć swoje roczne inwestycje w technologie niskoemisyjne dziesięciokrotnie, do około pięciu miliardów dolarów rocznie, aktywnie rozwijając energię odnawialną, rozwój w dziedzinie energii wodorowej i technologie dla wychwytywanie i przechowywania dwutlenku węgla. Rosnieft z kolei chce do 2035 roku znacznie zredukować emisje gazów towarzyszących podczas wydobycia ropy i gazu, głównie metanu. Ponadto, może być interesującym partnerem z racji posiadania dużych zasobów gazu, z którego można wytwarzać niebieski wodór, znacznie czystszy podczas spalania niż sam gaz ziemny.

Wiedomosti/Rosnieft/BP/Mariusz Marszałkowski

Fedorska: Czy wodór popłynie razem z gazem?

 

 


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...

Wielka Brytania chce ożywić atom przez miliardowe inwestycje

Rząd w Londynie chce wpompować w sektor energii jądrowej dodatkowe ponad 30 miliardów funtów. Wielka Brytania potrzebuje nowych instalacji jądrowych,...

Udostępnij:

Facebook X X X