(Liga/Patrycja Rapacka/Wojciech Jakóbik)
Władze ukraińskie biorą pod lupę sektor gazowy. 5 marca br. Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła 237 głosami w pierwszym czytaniu projekt ustawy o rynku gazu, który ma na celu uściślić podstawy prawne jego funkcjonowania zgodnie z unijnym prawem energetycznym zawartym w trzecim pakiecie energetycznym.
Deputowany z ramienia Batkiwszczyny Siergiej Sobolew w rozmowie z korespondentem Liga.net wyjaśnił, że projekt ustawy ustala prawne fundamenty funkcjonowania rynku gazu ziemnego na Ukrainie w oparciu o zasady konkurencji, obrony praw konsumentów oraz bezpieczeństwa dostaw. Zawiera ona m.in. zapis mówiący o nieingerencji państwa w funkcjonowanie rynku gazu z wyjątkiem sytuacji, które będą wymagać usuwania niedociągnięć aktywności rynku oraz zapewnienia różnych interesów społecznych.
Siergiej Sobolew poinformował dodatkowo, że projekt przewiduje dostęp wszystkich uczestników rynku do systemu transportu gazu na Ukrainie. Projekt jest opracowany zgodnie z ustawa o ratyfikacji protokołu przyłączeniu Ukrainy do Wspólnoty Energetycznej oraz implementacji umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską. Przyjęcie prawa w pierwszym czytaniu przyjął z zadowoleniem Sekretariat Wspólnoty Energetycznej.
– Przyjęcie trzeciego pakietu energetycznego pozwoli na pełną integrację i wzrost konkurencyjności rynku gazu na Ukrainie i przyczyni się do stworzenia jednego rynku w ramach Wspólnoty. To najlepszy sposób na zabezpieczenie energetyki nie tylko na Ukrainie ale i w całej Europie. Przekształcenie własnościowe Naftogazu i usunięcie dopłat do rachunków za gaz przywróci zdrowie ukraińskiemu sektorowi – oceniał Janez Kopac, dyrektor Sekretariatu.
Wdrożenie ustawy pozwoli na rozdział właścicielski w wydobyciu, transporcie i dystrybucji gazu oraz na utworzenie niezależnego regulatora i operatora w tamtejszych sektorach energetyki. Kijów liczy na to, że dzięki reformie zabezpieczy sektor gazowy przed rosyjskim Gazpromem. W oparciu o propozycje europejskie chce udostępnić 49 procent udziałów w gazociągach Ukrtransgazu i głównej firmie gazowej Naftogaz firmom z Europy lub USA. Wyklucza udział Gazpromu w powstałych konsorcjach.
Reforma wiąże się także z uwalnianiem taryf za gaz, co wiąże się już teraz z istotnymi podwyżkami rachunków – także dla gospodarstw domowych. Uwzględnia także oszczędności w zużyciu gazu, które wdraża rząd.
Jej realizacja jest także jednym z warunków dalszej współpracy pożyczkowej z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.
Drugie czytanie ustawy ma odbyć się na początku kwietnia 2015 roku.