Około 89 procent emisji gazów cieplarnianych na świecie pochodzi z Chin oraz Indii. Dlatego prezentacja planu polityki klimatycznej w czternastym planie pięcioletnim przez Partię Komunistyczną może mieć przełomowe znaczenie dla globalnej ochrony klimatu.
Państwo Środka rozwija się szybko między innymi zwiększając emisję gazów cieplarnianych. Produkuje połowę stali na świecie i zużywa co dwa lata tyle cementu, co USA w całym XX wieku. Jednakże emisje CO2 per capita Chin są nadal porównywalne z państwami zachodnimi. Wynoszą one w przypadku tego kraju 6,4 ton metrycznych per capita. Polska osiąga wynik 7,9, a Niemcy 10,4 tony.
Chińczycy chcą mimo to osiągnąć neutralność klimatyczną do 2060 roku. Nie jest jasne czy nowy plan komunistów będzie zawierał zapisy o rozwoju energetyki odnawialnej, który wsparłby spadek emisji gazów cieplarnianych w tym kraju. Jeżeli jednak przedstawią ambitny plan, mogą przesądzić o skuteczności globalnej walki z emisjami.
Szkic planu pięcioletniego na lata 2021-26 zostanie przedstawiony i przyjęty w marcu 2021 roku na dwóch sesjach Narodowego Kongresu Ludowego, czyli parlamentu chińskiego.
Bloomberg/Wojciech Jakóbik
Jakóbik: Nie dla wulgaryzacji debaty o polityce klimatycznej (ANALIZA)