Gazprom zerwał kontrakt z projektantem megainwestycji nad Morzem Bałtyckim

16 marca 2021, 12:15 Alert

Gazprom i Rusgazdobycza zerwały kontrakt EPC z głównym wykonawcą inwestycji kompleksu przetwórstwa gazu w Ust-Łudzę. 

Zakład przetwórstwa gazu fot.Gazprom
Zakład przetwórstwa gazu fot.Gazprom

Megainwestycja Gazpromu zostaje bez głównego wykonawcy

Umowa pomiędzy Roschimalians (operator projektu będący spółką joint venture pomiędzy Gazpromem a Rusgazdobycza), a głównym projektantem, spółką Nipigaz, została rozwiązana 12 marca. Oficjalnym powodem jest „chęć optymalizacji kosztów”. Gazprom zapewnia, że zmiana projektanta nie wpłynie na harmonogram inwestycji.

Ciekawsze informacje pochodzą jednak ze źródeł nieoficjalnych powiązanych ze spółkami. Według Nipigaz, kontrakt został zerwany dlatego, że klient nadal nie określił modelu finansowania inwestycji, co przekłada się m.in na dobór dostawców niezbędnego wyposażenia zakładu. Z tym wiąże się problem ewentualnej lokalizacji produkcji w Rosji, co w naturalny sposób przełoży się na możliwości wykonania inwestycji w założonym harmonogramie. Zastrzeżenia projektanta budziło również niedostateczne oszacowanie i podział ewentualnych ryzyk pomiędzy klientem a projektantem.

Źródła powiązane z Rusgazdobycza twierdzą jednak, że decyzja o zerwaniu kontraktu powiązana była z nieuzasadnionym zawyżaniem kosztów inwestycji przez projektanta oraz systematycznym naruszaniu ustalonych harmonogramów.

Nipigaz ma pozostać głównym projektantem projektu LNG w Ust-Łudzę. Został nim zgodnie z umową podpisaną w 2019 roku. W 2020 roku umowa została rozszerzona o objęcie nadzoru nad inwestycją zakładu przetwórstwa gazu. Ma ona na celu obróbkę gazu ziemnego w wysoko marżowe produkty takie jak frakcje gazowe pentan-heksan, skroplone gazy naftowe i LNG.

Umowa EPC przewidywała cykl robót związanych z wykonaniem instalacji do przetwarzania gazu i obiektów pozabudowlanych dla kompleksu, przygotowanie dokumentacji wykonawczej, dostawę sprzętu i materiałów, wykonanie budowy, montaż oraz prace inicjacyjne, a także usługi związane z integracją obiektów kompleksu z obiektami zewnętrznymi. Wykonawca, który wykona te prace, zostanie ustalony w najbliższej przyszłości.

Zgodnie z planem w 2024 roku obiekt ma przetwarzać 45 mld m sześc. gazu rocznie.W czerwcu 2020 roku Gazprom podpisał największy w swojej historii kontrakt na dostawy gazu do zakładu w Ust-Łudzę. W ciągu 20 lat koncern ma dostarczyć ponad 900 mld m sześc. gazu. Gaz pochodzić ma z gazociągu dostarczającego gaz do magistrali Nord Stream 2. Obiekt w Ust Łudze ma strategiczne znaczenie ze względu na dywersyfikacje portfela dostaw Gazpromu w przypadku gdyby wystąpiły problemy z popytem na surowy gaz w Europie Zachodniej.

Gazprom/Finanz/Kommiersant/Mariusz Marszałkowski

Gazprom planuje podwoić produkcję LNG do 2025 roku