AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Elektrownie węglowe w Polsce mają średnio prawie 50 lat

Elektrownia Bełchatów. Źródło: Wikimedia Commons

Elektrownia Bełchatów. Źródło: Wikimedia Commons

Średni wiek elektrowni konwencjonalnych to 47 lat. Produkują one ok. 70 procent ogółu energii elektrycznej – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Eksperci dodają, że większość elektrowni węglowych w Europie została uruchomiona ponad 30 lat temu.

Węgiel po 50-tce

PIE podkreśla w raporcie, że głównymi producentami energii elektrycznej  w Polsce są elektrownie zawodowe konwencjonalne. Produkują one ok. 70 procent ogółu energii elektrycznej w celu dystrybucji i sprzedaży w krajowym systemie energetycznym. Średni wiek elektrowni, liczony od uruchomienia pierwszego bloku, to 47 lat. Elektrownie wybudowane ponad 50 lat temu odpowiadają za ok. 30 procent zainstalowanej mocy.

– Największy udział w rynku mocy mają elektrownie, które powstały w latach 1971-1980 – stanowią one ok. 35 procent zainstalowanych mocy”- czytamy w  ostatnim Tygodniku Gospodarczego PIE.

Największą moc ma elektrownia Bełchatów, uruchomiona w 1983 roku – ponad 5 GW. Jest opalana węglem brunatnym, jej moc stanowi niecałe 20 procent zainstalowanej mocy w elektrowniach zawodowych. Zgodnie z przytoczonymi danymi w 2019 roku wyemitowała ona 33 Mt dwutlenku węgla. Drugą co do wielkości w Polsce jest elektrownia Kozienice na węgiel kamienny, oddana do użytku 49 lat temu.  W 2019 r. wyemitowała ponad 10 Mt CO2.

Elektrociepłownie po 60-tce

Zaawansowany jest też wiek elektrociepłowni w Polsce. -Cztery największe elektrociepłownie w Polsce zostały oddane do użytkowania prawie 60 lat temu” – zauważył PIE. Dwie z nich dostarczają ciepło do Warszawy (Siekierki, Żerań), kolejne dwie – do Białegostoku i Krakowa. 60-letnia elektrociepłownia Siekierki jest drugą co do wielkości w Europie – jej moc cieplna to ponad 2GWt – czytamy . Z kolei moc elektrociepłowni Żerań to 1,6 GWt, a elektrociepłownie w Krakowie i Białymstoku dysponują mocą 1,1 GW oraz 0,52 GWt.

Europa po 35-tce

Średni wiek elektrowni węglowej w UE to 35 lat, a zdecydowana większość elektrowni węglowych w Europie została uruchomiona ponad 30 lat temu – podaje PIE. Instytut podaje że od 2016 roku 15 krajów europejskich ogłosiło stopniowe wycofywanie węgla do produkcji energii elektrycznej, 14 z nich do 2030 roku a tylko Niemcy do 2038 roku – podsumowali. W Polsce planowane jest wygaszanie największej elektrowni po 2030 roku, a chodzi o elektrownię w Bełchatowie.

Polski Instytut Ekonomiczny/Bartłomiej Sawicki

Rozmowy o umowie społecznej zostały wstrzymane do poniedziałku


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X