Polska Spółka Gazownictwa informuje, że otrzymała już od początku roku koncesję dla 12 stacji regazyfikacji LNG. To oznacza, że w całym kraju ma ich już 64.
PSG liczy na to, że uzyska do końca roku jeszcze około 20 koncesji. – Uruchomienie stacji regazyfikacji LNG daje nowym odbiorcom możliwość szybszego użytkowania alternatywnego, bezpiecznego i ekologicznego paliwa jakim jest gaz ziemny. PSG jako skuteczną alternatywę dla klasycznej gazyfikacji, stosuje tzw. gazyfikację wyspową, czyli gazyfikację z wykorzystaniem sieci, która nie ma połączenia z gazociągami systemowymi, a jej zasilanie stanowią budowane stacje regazyfikacji LNG – tłumaczy spółka.
– Ta technologia może być wykorzystywana także w tzw. pregazyfikacji, czyli do budowy infrastruktury gazowej na określonym terenie i dostarczaniu gazu do odbiorców w już trakcie procesu gazyfikacji obszaru, zanim zostanie on połączony z siecią gazową. Niekiedy pojawia się także konieczność budowy stacji LNG wspierających działanie systemu dystrybucyjnego. Gazyfikacja w oparciu o stacje regazyfikacji LNG jest możliwa jeśli spełnione są warunki techniczne i ekonomiczne – czytamy w komunikacie.
Polska Spółka Gazownictwa/Wojciech Jakóbik
Krupa: Europejski Zielony Ład może wesprzeć gazyfikację Polski