AtomEnergetykaOpinieOZE

Mielczarski: Atom w Polsce nie powstanie a entuzjazm wobec OZE zakończy pierwszy blackout (ROZMOWA)

Władysław Mielczarski. Fot. PTWP. Grafika: Gabriela Cydejko

Władysław Mielczarski. Fot. PTWP. Grafika: Gabriela Cydejko

W Polsce nie ma możliwości budowy elektrowni jądrowych – mówi profesor Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej w rozmowie z BiznesAlert.pl. – Wystarczy jeden blackout, a cały entuzjazm z zieloną energią się skończy – dodaje.

BiznesAlert.pl Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński wspominał ostatnio o roli instytucji, której szefuje, na budowie polskiej elektrowni jądrowej. Czy w Pana opinii to jest dobry pomysł?

Prof. Władysław Mielczarski: Bank centralny nie powinien angażować się w żadne inwestycje, w tym energetyczne. Również w Polsce, NBP nie powinien angażować się przesadnie mocno w procesy gospodarcze. On to robi, czyniąc jednocześnie więcej zła niż dobrego. Przykładem takiego działania jest sztuczne obniżanie wartości złotego. Z jednej strony rzeczywiście napędza się eksport, jednak eksport i bez tego ma się dobrze. Jednak przy tak niskim kursie złotego, w Polsce nie opłaca się realizować żadnych znaczących inwestycji, modernizacji, automatyzacji. W rezultacie, w tej polityce zostajemy sprowadzeni do montowni, w której rozwój opiera się na taniej sile roboczej. Kolejnym takim elementem jest skupowanie złota. Może to wizerunkowo jest jakieś posunięcie, ale zasada w inwestycję w złoto jest taka, że drogo się je kupuje a tanio sprzedaje. Zasada ogólna jest taka, że bank centralny jest od tego, aby tworzyć dobre warunki do działania gospodarki, ale nie powinien angażować się bezpośrednio w działalność gospodarczą.

Jednak zapowiedzi prezesa Głapińskiego są dość jednoznaczne. NBP mógłby wziąć udział w finansowaniu energetyki jądrowej.

W Polsce nie ma możliwości budowy elektrowni jądrowych. Po pierwsze, jest to zbyt kosztowne. Po drugie, i ważniejsze, jeżeli z góry odrzucamy takich dostawców jak firmy chińskie czy rosyjskie to nie bardzo widzę realność budowy takiego obiektu w Polsce pod kątem logistycznym i technologicznym. Firmy zachodnie nie mają mocy przerobowych aby udźwignąć inwestycje o takiej skali. Westinghouse zbankrutował jako i sprzedał licencje firmom z Chin, którzy rozwijają reaktor AP-1000 jako Hualong 1. Nawet gdyby Amerykanie chcieli, to nie dostarczą nam tych instalacji. Drugim poważnym dostawca jest francuski koncern EDF, firma z ogromnym doświadczeniem. Firma ta jest też jednocześnie głównym wykonawcą bloków jądrowych Olkiluoto-3, który powinien być ukończony już piętnaście lat temu. Jest wykonawcą bloków jądrowych w elektrowni Flamanville, która miała być skończona w 2011 roku a będzie dopiero w 2023 roku (Załadunek paliwa do reaktora ma mieć miejsce w czwartym kwartale 2022 roku przyp. red.) Koncern EDF jest również zaangażowany w budowę Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii, gdzie prace powinny wystartować jeszcze pięć lat temu, a jeszcze do tego nie doszło (Budowa elektrowni ruszyła w 2018 roku, w 2020 roku minęła wszystkie istotne kamienie milowe przyp. red.). W związku z tym, nawet gdybyśmy mieli pieniądze to nie jesteśmy w stanie w wyznaczonym czasie dostarczyć instalacji do elektrowni jądrowych. To tyle z naszych planów jądrowych.

Pojawiają się też pomysły zaangażowania NBP w zielone obligacje. Czy to jest odpowiedni kierunek?

Nie, tutaj również uważam, że bank centralny powinien trzymać się od tego z daleka. Jesteśmy obecnie w pewnym kluczowym momencie rozwoju energetyki odnawialnej. Proszę zwrócić uwagę co się stało w Teksasie i nie mam na myśli samych black-outów, ale to co ma miejsce obecnie. Odpowiedź stanu Teksas na tamtą awarie było przegłosowanie kilku aktów prawnych uderzających właśnie w OZE. W marcu przegłosowano pierwszą z cyklu ustaw, która dotyczyła wsparcia stanowego dla elektrowni gazowych węglowych i sieci jako źródłom energii zawsze dyspozycyjnych. Ustawowo uregulowali zaangażowali się w zabezpieczenia ciągłości dostaw energii. Kolejna ostatnia ustawa, która nakłada na elektrownie wiatrowe obowiązek płacenia za usługi regulacyjne. Mówiąc prosto, elektrownie wiatrowe muszą przedkładać grafik dostaw energii, jeżeli nie wywiąże się z niego, to będą one ponosiły kary i będą musiały zakupić brakujące moce w elektrowniach m.in. węglowych. Reakcją na działania stanu Teksas jest gniewny list podpisany przez największe korporacje technologiczne i finansowe w USA, które ostrzegały aby nie „ruszać” wiatraków. Dlaczego? Dlatego, że prawdopodobnie firmy te mocno zainwestowały w tę gałąź energetyki i postawiły zielone fundusze, a teraz obawiają się strat. Według mnie, to co stało się w Teksasie jest zwiastunem zielonego szczytu (green peak). W tej chwili przechodzimy na drugą stronę tego szczytu. Uważam, że Europę czeka to samo. Wystarczy jeden blackout, a cały entuzjazm z zieloną energią się skończy. Bank centralny inwestując w takie źródła również poniósłby ogromne straty. Dlatego NBP powinien się trzymać z daleka od elektrowni, energetyki i od OZE. Powinien prowadzić dobrą politykę monetarną, bo to jest głównym zadaniem NBP.

Rozmawiał Mariusz Marszałkowski

Westinghouse: Status quo węgla w Polsce jest nie do utrzymania. Nasz atom to rozwiązanie


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X