Kurtyka: Neutralność klimatyczna musi być wprowadzana w rozsądny sposób

0
20
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. / Fot. Mariusz Marszałkowski
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. / Fot. Mariusz Marszałkowski

– Musimy podchodzić do transformacji w sposób zaplanowany. Ciągłość zaopatrzenia w energię to bardzo żywotna kwestia przetrwania wielu spośród nas. Energia elektryczna stała się fundamentem, na której bazuje całe nasze życie. Nasza konwencjonalna energetyka zbliża się do końca żywotności technicznej. Musimy coś z tym zrobić, czy nam się to podoba czy nie – powiedział minister Kurtyka podczas Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.

Triada polityki klimatycznej

Kurtyka podkreślał duże znaczenie polskiego wkładu w politykę klimatyczną. – Polska wniosła dużo do światowej polityki klimatycznej. Jesteśmy gospodarzem trzech szczytów klimatycznych. Gdyby nie szczyt klimatyczny w Katowicach, nie byłoby efektów szczytu w Paryżu. Kioto, Katowice i Paryż to triada światowej polityki klimatycznej. Łącząc aspiracje, mamy przed nami 20 lat, w których będziemy realizować Politykę Energetyczną Polski. Musimy podjąć wyzwanie – zaznaczył minister klimatu i środowiska.

Minister wskazał różnice pomiędzy wcześniejszymi a obecnymi celami klimatycznymi. – Kiedy w 2007 roku była przyjmowana pierwsza strategia klimatyczna, mówiło się o niej jako polityce klimatyczno-energetycznej. Obecnie mówimy o neutralności klimatycznej, czyli pojęciu szerszym. Nie mówimy tylko o energii sensu stricto, ale o transporcie, przemyśle nawozowym i stalowym. W każdym z tych sektorów dochodzi od emisji gazów – wskazał Kurtyka.

– Polski wkład w dyskusji klimatycznej to zwrócenie uwagi, że musimy umieć patrzeć na wyzwanie transformacji oczami zwykłych ludzi. Każdej grupy społecznej pod względem wiekowym czy zawodowym. Trudno mówić o perspektywie 30 lat, nie włączając młodych. Popatrzenie oczami młodych ludzi jest ciekawą perspektywą. Temat transformacji jest jednak szerszy i schodzi na niższe poziomy, nie tylko przemysł i gospodarka, ale też takie codzienne życie. Zachęcamy samorządy do obetonowywania miast, do tworzenia przestrzeni zielonej, budowania retencji. To wszystko musi występować, aby stworzyć przyjazne warunki do życia – powiedział minister.

Opracował Mariusz Marszałkowski

Xi Jinping porozmawia z Joe Bidenem na szczycie klimatycznym