Orlen Południe finalizuje budowę pierwszej w Polsce i największej w Europie instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Inwestycja realizowana w rafinerii w Trzebini jest gotowa już w 90 procentach – informuje spółka.
Glikol propylenowy a ekologia
Orlen Południe podaje, że zdolności wytwórcze instalacji wyniosą 30 tys. ton rocznie, co oznacza, że spółka pokryje w 75 procentach krajowe zapotrzebowanie na ten produkt. Integralną częścią kompleksu będzie wytwórnia wodoru. Inwestycje na południu Polski przyczyniają się do realizacji strategicznych celów koncernu w obszarze nisko- i zeroemisyjnej energetyki – czytamy w komunikacie.
Spółka podkreśla, że glikol propylenowy to bioprodukt, czysty i bezpieczny dla środowiska. Wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Na koniec 2021 roku ORLEN Południe będzie wytwarzać 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie. To aż o 10 tys. więcej od jedynej tego typu instalacji w Europie, która zlokalizowana jest w Belgii.
– Konsekwentnie wzmacniamy spółki z Grupy Orlen. Stawiamy na ekologiczne i wysokomarżowe produkty. Realizując kluczowe dla Orlen Południe projekty zwiększamy moce wytwórcze w biopaliwach i biomateriałach. Przykładem jest inwestycja w ekologiczny glikol, która powstaje w Trzebini. Oznacza ona rozwój zakładu produkcyjnego i nowe miejsca pracy. To także ważny etap transformacji spółki, którą sukcesywnie przekształcamy w nowoczesną biorafinerię. Powstająca w ramach tej inwestycji wytwórnia wodoru pozwoli nam z kolei budować silną pozycję na rynku paliw alternatywnych – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Budowa instalacji do jego produkcji rozpoczęła się w Trzebini jesienią 2019 roku i mimo pandemii jest realizowana zgodnie z harmonogramem. Zakończono już prace budowlane, dostawy i montaże najważniejszych urządzeń. Orlen podaje, że obecnie trwa montaż orurowania, tras kablowych oraz tras zasilających.
PKN Orlen/Jędrzej Stachura
Orlen podpisał list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju transportu zeroemisyjnego