AlertInfrastruktura

Rostechnadzor: Ponad połowa infrastruktury rosyjskiej w Arktyce jest w fatalnym stanie

fot. Gazprom

Ponad połowa zbiorników paliw w rosyjskiej strefie okołobiegunowej cechuje się ekstremalnym zużyciem i jest eksploatowana poza okresem projektowym – tak wynika z badań Rostechnadzoru. 

Fatalny stan i wzrost ryzyka katastrof

Rostechnadzor w ubiegłym roku przeprowadzał inspekcje obiektów infrastruktury krytycznej położonej w strefie arktycznej. Inspekcje te były prowadzone w wyniku katastrofy ekologicznej spowodowanej wyciekiem ponad 20 tys. ton oleju napędowego ze zbiornika w elektrowni należącej do koncernu Norylski Nikiel w maju 2020 roku.

Agencja dozoru technicznego przeprowadziła inwentaryzację obiektów przemysłu chemicznego, instalacji wojskowych a także przemysłu naftowego i magazynów paliw i ropy naftowej.

Badania wykazały, że 65 procent zbiorników służących magazynowaniu ropy, paliw i innych substancji chemicznych znajduje się w fatalnym stanie technicznym, a ryzyko kolejnych katastrof ekologicznych zwiększa się każdego roku.

Przyczyną katastrofy w Norylsku w maju 2020 roku było osiadanie paliw wzmacniających konstrukcję zbiornika. W wyniku osiadania, zbiornik rozhermetyzował się, co doprowadziło do wycieku paliwa.

Norylski Nikiel, właściciel elektrowni TPP-3, w której doszło do incydentu, musiał zapłacić ponad dwa miliardy dolarów kary za zanieczyszczenie dużego obszaru Arktyki, włącznie z kilkoma rzekami i jeziorem Pjasino – największym słodkowodnym zbiornikiem w Arktyce.

Interfax/Rostechnadzor/Mariusz Marszałkowski

Katastrofa ekologiczna na północy Rosji (WIDEO)


Powiązane artykuły

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Niemcy już szykują się do storpedowania polskiego Dubaju

Informacje o odkryciu złóż ropy naftowej w Świnoujściu wywołały poruszenie nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech. Z tym,...

Atak hybrydowy Rosji na Bałtyku. Ekspert: Moskwa daje sygnały NATO

Moskwa dopuszcza się szeregu działań hybrydowych wymierzonych w NATO. Jednym z nich jest zagłuszanie sygnału GPS Morzu Bałtyckim, które ostatnio...

Udostępnij:

Facebook X X X