EnergetykaGaz.

Przydacz: Dokończenie Baltic Pipe leży w interesie całej Europy Środkowej

Jeden z budowniczych Baltic Pipe. Statek Castorone

Jeden z budowniczych Baltic Pipe. Statek Castorone fot. Saipem

Jak najszybsze dokończenie projektu Baltic Pipe leży w interesie Polski i całej Europy Środkowej. Liczymy tu na przychylność duńskiego rządu – stwierdził podsekretarz stanu w MSZ Marcin Przydacz. Odniósł się w ten sposób do decyzji o cofnięciu pozwolenia środowiskowego dla części tego rurociągu, przebiegającej przez Danię.

Interes całej Europy Środkowej

W czwartek duński operator systemu przesyłowego Energinet poinformował, że Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski.

Przydacz powiedział w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że skutki tej decyzji są analizowane, a dotyczy ona jednej z trzech części całej inwestycji. Przypomniał, że budowany rurociąg ma połączyć złoża w Norwegii z Danią – przebiegać przez ten kraj, następnie po dnie Bałtyku i połączyć system duński i polski. Lądowa część planowanego gazociągu ma mieć 210 km i ma przebiegać przez Jutlandię oraz wyspy Fionia i Zelandia.

– Te dwa pozostałe fragmenty są absolutnie bezpieczne, nic się wokół nich nie dzieje – zapewnił wiceszef MSZ. Dodał, że strona polska będzie chciała jak najszybciej wyjaśnić tę sprawę.

– W interesie Rzeczpospolitej i całej Europy Środkowej jest jak najszybsze skończenie tego projektu i liczymy tutaj na przychylność rządu duńskiego – powiedział Przydacz.

Polska Agencja Prasowa/Jędrzej Stachura

Pozwolenie środowiskowe odcinka Baltic Pipe zostało cofnięte. Budowa w Danii ma zostać zawieszona


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X