AlertEnergetykaOZE

Umowa sektorowa może zostać podpisana na przełomie lipca i sierpnia

Ireneusz Zyska, ministerstwo klimatu i środowiska. Fot. MKiS

Ireneusz Zyska, ministerstwo klimatu i środowiska. Fot. MKiS

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podczas konferencji Instytutu Jagiellońskiego i OffshoreNews.pl powiedział, że na przełomie lipca i sierpnia zostanie podpisana umowa sektorowa, która ma zmaksymalizować polski wkład lokalny. – Wierzę, że to początek prac nad rozwojem całej branży morskich farm wiatrowych – powiedział Zyska.


KPO

W dokumencie strategicznym, jakim jest Polityka energetyczna Polski do 2040 roku jak i w Krajowym planie na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030, wskazano na istotę rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, jako warunkującej osiągniecie planowanego przyrostu wykorzystania odnawialnych źródeł w Polsce. Szacuje się, że moc zainstalowana w morskich farmach wiatrowych osiągnie wartość 5,9 GW w 2030 roku, natomiast w 2040 roku 11 GW – powiedział wiceminister Zyska.

Wiceminister zaznaczył, że offshore będzie istotnym aspektem polskiego przemysłu, który z pewnością zdecyduje o przyszłości polskiej gospodarki. – Morska energetyka wiatrowa stanowi także ważny element Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Dzięki temu wsparciu finansowemu zostanie zapewniony zostanie efektywny rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej, w tym portów morskich i polskich przedsiębiorstw wytwarzających i świadczących usługi na potrzeby morskich farm wiatrowych – powiedział.

– Realizacja planowanych między innymi w ramach Krajowego Planu Odbudowy inwestycji jest warunkiem powstania impulsu rozwojowego na rzecz gospodarki i osiągnięcia dużego udziału polskich firm w dostawach komponentów i materiałów na rzecz morskiej energetyki wiatrowej – dodał. – Dzięki wsparciu Krajowego Planu Odbudowy, zapewniony zostanie efektywny rozwój sektora morskich farm wiatrowych, w tym portów morskich i polskich przedsiębiorstw wytwarzających i świadczących usługi na potrzeby morskich farm wiatrowych. Jego zdaniem stworzenie łańcucha dostaw zapewniającego terminową i bezpieczną realizację projektów, przy jednoczesnym uniknięciu nadmiernych, nieuzasadnionych kosztów dla odbiorców energii jest kluczowym elementem rozwoju morskich farm wiatrowych – powiedział. Wiceminister Zyska wskazał także, że to Gdynia będzie portem instalacyjnym morskich farm wiatrowych.

Umowa sektorowa

Celem podpisania umowy sektorowej jest maksymalizacja polskiego wkładu lokalnego w rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Wierzę, że to początek prac nad rozwojem całej branży offshore – Szacujemy, że do 2030 roku w polskiej WSE powstanie 5,9 GW mocy w offshore, a do 2040 będzie to 11 GW. W międzyczasie zostało wydane rozporządzenie o maksymalnej cenie energii, która służy konsumentom i konkurencji – powiedział wiceminister dodając, że na przełomie lipca i sierpnia zostanie podpisana umowa sektorowa, która będzie miała zmaksymalizować polski wkład lokalny. – Wierzę, że to początek prac nad rozwojem całej branży – zaznaczył.

Bartłomiej Sawicki

Wiatraki coraz bardziej kręcą polską energetyką (INFOGRAFIKA)


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X