EnergetykaGaz.Wszystko

Tusk: Umowy na dostawy gazu z Rosji mogą być niezdrowe

– Gazowe kontrakty nie powinny być wykorzystywane jako broń polityczna – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk  podczas posiedzenia instytucji. Jednocześnie zapowiedział, że długość obowiązywania sankcji unijnych wobec Rosji będzie zależna od „kompletnego wdrożenia porozumień z Mińska”. Rada i Komisja Europejska postulują także stworzenie rosyjskojęzycznego kanału telewizyjnego do walki z propagandą rosyjską.

– Długoterminowe kontrakty gazowe z Rosją mogą być „niezdrowe” dla rynku i bezpieczeństwa energetycznego – powiedział Donald Tusk cytowany przez agencję Platts.

– Sprawy wyglądają dobrze w tych częściach Europy, gdzie gaz pochodzi z różnych źródeł a kontrakty są elastyczne – powiedział Tusk. – Większość umów z naszym głównym dostawcą, Rosją, ma długi termin obowiązywania, czasami ponad 20 lat. To może być „niezdrowe”  zarówno dla bezpieczeństwa jak i naszych rynków.

Tusk przyznał, że wzmocnienie przejrzystości umów długoterminowych z zewnętrznymi dostawcami było „prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjną częścią spotkania”.

Liderzy Unii Europejskiej ustalili, że „wszystkie kontrakty gazowe – między rządami i firmami – muszą być zgodne z unijnym prawem i być bardziej transparentne. Nie powinny mieć negatywnego wpływu na bezpieczeństwo energetyczne Europy”.

Zapytany przez BiznesAlert.pl minister ds. europejskich RP Rafał Trzaskowski potwierdził, że „przejrzystość w Unii Energetycznej będzie dotyczyć kontraktów międzyrządowych i komercyjnych”.

– Komisja będzie kontrolować zgodność umów z prawem UE i zapisami polityki energetycznej, ale nie wszystkie szczegóły będą jawne dla wszystkich – wyjaśnił Trzaskowski. W konkluzjach Rady Europejskiej jest zapis o tym, że umowy handlowe muszą być chronione tajemnicą transakcji.

W zeszłym miesiącu Komisja Europejska zadeklarowała wolę zbierania danych na temat najważniejszych kontraktów, cen, wolumenów i klauzul jak punkty odbioru czy zakaz reeksportu, niezgodnych z prawem UE.

Firmy mają otrzymać radę Komisji podczas negocjacji gazowych. Konkretne propozycje mają zostać przedstawione przed końcem przyszłego roku.

Tusk poinformował też, że państwa UE zgodziły się „zbadać w jaki sposób firmy europejskie mogą dobrowolnie łączyć swoje wysiłki i razem kupować gaz od zewnętrznych dostawców.

Niebawem ma także zakończyć się śledztwo antymonopolowe Komisji Europejskiej przeciwko Gazpromowi, które miało ujawnić niezdrowe praktyki, o których wspomniał Donald Tusk.


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X