EnergetykaGaz.Wszystko

Wójcik/Jakóbik: Niemiecko-rosyjska kampania informacyjna przeciwko gazowi łupkowemu

Szczelinowanie hydrauliczne w USA.

KOMENTARZ

Teresa Wójcik/Wojciech Jakóbik

Redakcja BiznesAlert.pl

Rosyjski rządowy organ propagandowy Sputnik przekazał obszerną informację o raporcie niemieckiej organizacji ekologicznej  Energy Watch Group. Raport jest poświęcony katastrofalnym skutkom eksploatacji gazu i ropy z łupków.

W Stanach Zjednoczonych koncerny, które odnosiły „pozorne i najzupełniej krótkotrwałe sukcesy rynkowe” w tym sektorze są w sytuacji bankrutów na skutek ogromnego zadłużenia w bankach i instytucjach finansowych. Doprowadzi to niebawem do poważnego kryzysu w USA. W skali globalnej „pozorny boom łupkowy” wprowadził chaos na rynku ropy, „co też odczują niebawem Stany Zjednoczone”. Ten „niefortunny przykład amerykański” – wg raportu Energy Watch Group powinien być  przestrogą dla krajów Unii Europejskiej. W warunkach europejskiego kontynentu w ciągu 10 lat stosowania szczelinowania hydraulicznego niemal zabraknie wody pitnej, a inne ryzyka ekologiczne przyniosą realną klęskę – przekonują autorzy raportu cytowanego przez rosyjską propagandówkę.

W raporcie czytamy, że w USA szkody ekologiczne przybrały znaczące rozmiary, m.in. wskutek trzęsień ziemi spowodowanych szczelinowaniem. Report jest reakcją Energy Watch Group na przedłożony parlamentowi RFN rządowy projekt ustawy zezwalającej na szczelinowanie w krajowej produkcji gazu niekonwencjonalnego w Niemczech. Rząd niemiecki ocenia, że krajowe zasoby gazu łupkowego zawierają nawet do 2,3 bln m3 wydobywalnego gazu.

Sputnik News zauważa, że „produkcja tego gazu zmniejszy poważnie zapotrzebowanie Niemiec na gaz”, a rury jak „Nord Stream i Opal nie będą efektywnie wykorzystywane.” W ten sposób rosyjskie pudło rezonansowe rozsiewa niemerytoryczne wnioski z niemieckiego raportu, co daje w połączeniu kolejne uderzenie w gaz łupkowy, zapewne po to, aby nikt w Berlinie nie wpadł na pomysł aby zmniejszyć dostawy od Gazpromu na rzecz wzrostu wydobycia krajowego – niekonwencjonalnego.

To wszystko dzieje się w obliczu wojny na Ukrainie i deklaratywnej postawy krytycznej Niemiec wobec polityki Rosji. W energetyce, na warstwie informacyjnej, wszystko zostało po staremu. Lobby prorosyjskie w RFN pilnuje aby rząd nie odwrócił się od tradycyjnego dostawcy.


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X