Akademik Czerski, który jest jedną z dwóch jednostek układaniowych gazociągu Nord Stream 2 zostanie skierowany do prac nad odcinkiem w niemieckiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej.
Akademik Czerski wysłany do nowych zadań
Zgodnie z komunikatem dla żeglarzy wydanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Wodnych i Żeglugi Niemiec (GWS), statek Akademik Czerski będzie odpowiedzialny za budowę 2,6-kilometrowego odcinka gazociągu Nord Stream 2 w niemieckiej WSE. Jednostce towarzyszyć mają dwie kotwiarki, jednak nie zostały one wymienione z nazwy. Wokół układacza rur ustalono strefę bezpieczeństwa o promieniu 1,25 mil morskich.
Zgodnie z notyfikacją, prace w tej strefie mogą trwać od 17 lipca do 15 sierpnia.
Akademik Czerski wcześniej układał nitkę A gazociągu Nord Stream 2 na południe od wyspy Bornholm, jednak tempo jego pracy było niezadowalające. Jednostka układała rury z średnią prędkością nie przekraczającą 400 metrów na dobę. Po ukończeniu prac nad nitką B, którą realizowała barka Fortuna, jednostka ta zastąpiła Czerskiego w wykonywanej pracy. Fortuna okazała się znacznie bardziej efektywna. Jej średnia prędkość układania przekracza 700 metrów na dobę.
Akademik Czerski od ponad trzech tygodni stoi bezczynnie w okolicy budowy Nord Stream 2, jednak biorąc pod uwagę niemieckie ostrzeżenie nawigacyjne, inwestor znalazł dla niego odpowiednie zadanie.
Przystosowanie Akademika Czerskiego do budowy Nord Stream 2 pochłonęło kilkaset milionów euro. Rosjanie liczyli, że to właśnie ta jednostka wykona główną część pracy przy budowie gazociągu.
GWS/Mariusz Marszałkowski
Marszałkowski: Złoty spaw nie kończy budowy Nord Stream 2 (ANALIZA)