AlertAtomEnergetyka

Rosja zbuduje kolejne pływające elektrownie jądrowe

Akademik Łomonosow z małymi reaktorami jądrowymi na pokładzie. Fot. Rosatom

Akademik Łomonosow z małymi reaktorami jądrowymi na pokładzie. Fot. Rosatom

Rosatom i spółka zależna Kaz Minerals podpisały umowę na dostawę energii do nowego projektu wydobywczego miedzi Baimskaja w regionie Czukotki we wschodniej Syberii. Rosatom do zasilania obiektów proponuje wykorzystanie trzech pływających elektrowni jądrowych, z których każda będzie wykorzystywała parę reaktorów RITM-200M o mocy 55 MWe.

Pływające elektrownie jądrowe w Rosji

Kopalnia miedzi i innych minerałów o wartości ośmiu miliardów dolarów ma rozpocząć funkcjonowanie w 2027 roku. Według szacunków, w ciągu pierwszych kilku lat będzie produkować 320 tys. ton miedzi rocznie oraz złota i innych minerałów. Pływające elektrownie mają być wyposażone w reaktory jądrowe nowej generacji, które są wersją rozwojową siłowni pracujących na rosyjskich atomowych lodołamaczach.

Dwie pierwsze siłownie jądrowe zostaną dostarczone do miejsca pracy w porcie na przylądku Naglojnyj w Zatoce Czauszańskiej pod koniec 2026 roku. łącznie elektrownie mają mieć moc ponad 330 MWe i będą oddalone o około 400 km od kopalni Baimskaja.

Pierwsza pływająca elektrownia jądrowa na świecie została uruchomiona w 2018 roku w miejscowości Pewek na Czukotce. Elektrownia składa się z dwóch reaktorów KLT-40S o mocy 35 MWe. Elektrownia Akademik Łomonosow jest zbudowana na pływającej platformie (barce) o długości 144 m, szerokości 30 m i wyporności 21000 ton.

Rosatom/Mariusz Marszałkowski

Francuzi ogłosili projekt SMR


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X