Współpraca Polski i USA przy atomie jest ważna ze względu na bezpieczeństwo energetyczne. Polska nie spełni założeń klimatycznych bez energetyki jądrowej, jest to niemożliwe – mówi Theodore J. Garrish, były asystent sekretarza w Biurze Spraw Międzynarodowych w Departamencie Energii USA w rozmowie z BiznesAlert.pl.
BiznesAlert.pl: Jak wyjaśnić to komuś kto nie jest specjalistą a musiałby podjąć decyzję?
Theodore J. Garrish: Elektrownie jądrowe mogą pracować ponad 60 lat, nawet odnawialne źródła energii mają krótszą żywotność. Pod tym względem, koszt jest najniższy z możliwych. Co kilka lat wystarczy przeprowadzić renowację, nie trzeba budować nowej elektrowni.
Jakie znaczenie ma sektor jądrowy w Polsce?
Najważniejsza jest tutaj suwerenność energetyczna. Polska nie może polegać na innych krajach i np. obawiać się zatrzymania dostaw gazu z Rosji.
Co Pan sądzi o dostawach uranu?
Świat posiada ogromne zasoby uranu. USA może go kupować na rynku, ale potrzebuje pewnego źródła. Pracujemy nad tym problemem.
Pojawiają się głosy sprzeciwu wobec atomu w Polsce. Niemcy alarmują, że jest to ryzykowne i czeka nas kolejna Fukushima a odpady promieniotwórcze pozostaną z nami przez setki lat…
Technicznie, odpady promieniotwórcze są całkowicie bezpieczne. Nie ma więc powodu żeby się tego obawiać. Ci, którzy tego nie rozumieją, być może obejrzeli zbyt dużo filmów. Energia jądrowa to jedno z najbezpieczniejszych możliwych rozwiązań.
W polsko-amerykańskiej strategii jądrowej nie chodzi tylko o reaktory. Do czego prowadzi ta współpraca?
Muszę podkreślić, że już nie zajmuję się tym tematem zawodowo. Jednak moim zdaniem współpraca Polski i USA przy atomie ma wpływ na wszystkie sektory, np. naturalnego gazu, źródeł odnawialnych czy cyberbezpieczeństwa. Końcowym celem jest więc bezpieczeństwo energetyczne, które atom może zapewnić. Polska nie spełni założeń klimatycznych bez energetyki jądrowej, jest to niemożliwe.
Jakóbik: Kontratak atomu, bo taki mamy klimat. Reaktor ekstra od USA?