AlertEnergetykaInfrastruktura

Brama na Świat będzie odpowiedzią Unii Europejskiej na chiński Nowy Jedwabny Szlak

Ursula von der Leyen fot. Kuhlmann /MSC

Ursula von der Leyen fot. Kuhlmann /MSC

Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula Von der Leyen poinformowała podczas dorocznego orędzie dotyczącego stanu UE, że wkrótce zostanie przedstawiona nowa strategia Unii Europejskiej o nazwie Global Gateway (Brama na Świat).

Global Gateway

Global Gateway ma być globalnym projektem Unii Europejskiej, który ma na celu zwiększenie interoperacyjności pomiędzy Europą, a resztą świata. Von der Leyen wyraźnie zasygnalizowała, że projekt ten ma rodzić partnerstwo, a nie uzależnienie UE od tych partnerów. W przemówieniu można było znaleźć odniesienia m.in do Chin i inicjatywy Pasa i Szlaku.

– Dobrze wychodzi nam finansowanie budowy dróg. Po cóż jednak Europa miałaby budować wspaniałą drogę z należącej do Chin kopalni miedzi do należącego do Chin portu? Musimy być mądrzejsi przy tego rodzaju inwestycjach – mówiła.

Wśród postulatów Von der Leyen znalazł się m.in pomysł wprowadzenia zakazu importu produktów wyprodukowanych w wyniku pracy przymusowej.

– Chcę przy tym powiedzieć jasno: prowadzenie globalnych interesów i handlu to działania dobre i pożyteczne. Nie mogą one jednak odbywać się kosztem ludzkiej godności i wolności. Na świecie 25 milionów ludzi pracuje pod groźbą lub przymusem. Nie możemy nigdy zgodzić się na pracę przymusową i na to, aby wyprodukowane w ten sposób towary trafiały do sklepów w Europie – mówiła przewodnicząca KE.

Jednym z założeń Global Gateway ma być m.in stworzenie autostrady wodorowej pomiędzy Afryką a Europą. UE chce być organizatorem i administratorem tych procesów.

Komisja Europejska/Mariusz Marszałkowski


Powiązane artykuły

Tesla Megapack w Australii. Fot. Tesla

Tesla zbuduje za 560 mln dolarów magazyn energii w Chinach 

Amerykańska grupa Tesla, znana z produkcji pojazdów elektrycznych, która produkuje również baterie i panele słoneczne, ogłosiła podpisanie kontraktu w Chinach...

Shell Polska odbudował wyniki po trudnym 2023 roku

W 2024 roku Shell Polska po zawirowaniach na detalicznym rynku paliw rok wcześniej wyszedł na plus. Skonsolidowany zysk netto wyniósł...
Elektrownia jądrowa Kozłoduj. Fot. Wikimedia Commons.

Partner jądrowy Polski rusza z kopyta w Bułgarii

Westinghouse poszerza łańcuch dostaw projektu budowy dwóch reaktorów AP1000 w bułgarskiej Elektrowni Jądrowej Kozłoduj. Podpisał memoranda o współpracy (MoU) z...

Udostępnij:

Facebook X X X