EnergetykaGaz.

Naftogaz: Nord Stream 1 i 2 nie nadają się do przesyłu wodoru

Rury Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2

Rury Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2

Gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2 nie mogą być wykorzystywane do transportu mieszanek gazowo-wodorowych ze względu na prawdopodobieństwo dużych strat w systemie – oznajmił Naftogaz, odnosząc się do obliczeń inżynierskich sporządzonych przez globalną firmę usługową Schlumberger.

– Jeżeli w Wyborgu do gazociągu zostanie wtłoczony kilogram wodoru, w Niemczech odbiorca otrzyma jedynie 250 gram tego nośnika. Oznacza to, że 75 procent wodoru zostanie utracone w czasie przesyłu na odległość ponad tysiąca kilometrów – powiedział Maksym Bielawski, dyrektor ds. komunikacji Naftogazu.

Ponadto powiedział, że Naftogaz wykonał własne obliczenia w ramach tych badań i stwierdził, że transport mieszanin gazowo-wodorowych i wodoru przez system przesyłu gazu na Ukrainie byłby praktycznie niemożliwy do przeprowadzenia z technicznego punktu widzenia.

– Problemem jest utrata wodoru podczas procesów tłoczenia i przy stykami z gazociągami dystrybucyjnymi. Jakaś cześć mieszaniny dostanie się do tego systemu, co potem wymaga od nas wyrównywania ciśnienia u magistrali przesyłowej – tłumaczy.

Bielawski zwrócił uwagę, że zgodnie z obliczeniami wykorzystanie rurociągów do transportu mieszanin gazowo-wodorowych i wodoru jest możliwe przy ograniczonym dostępie odbiorców do systemu przesyłowego gazu, a długość rurociągu nie powinna przekraczać 50-70 km.

Interfax-Ukraina/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Sieczin i Miller w jednym stali domu. Czy Nord Stream 2 wywoła nowy spór w Rosji?


Powiązane artykuły

Emisje CO2 w Niemczech wzrosną

Unia Europejska przygotowuje się do wprowadzenia nowego systemu handlu emisjami (ETS2), który od 1 stycznia 2027 roku zastąpi obecny niemiecki...

Cios w małych lokalnych dostawców energii w Niemczech

Niemiecka Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur) przedstawiła nowe plany dotyczące regulacji rynku energii, które budzą obawy wśród miejskich przedsiębiorstw użyteczności publicznej...
Aktywiści pod platformą. Fot. Greenpeace

Greenpeace uderza w Norwegię. “To hipokryci”

Organizacja Greenpeace zarzuca Norwegii hipokryzję, wskazując, że kraj finansuje zieloną transformację z zysków z paliw kopalnych. Aktywiści twierdzą, że eksport...

Udostępnij:

Facebook X X X