AlertEnergetykaRopa

Ropa drożeje po obronie status quo porozumienia naftowego OPEC+ pomimo planów USA

Biały Dom. Fot. Freepik.

Biały Dom. Fot. Freepik.

Porozumienie naftowe OPEC+ nie zrewidowało planów zwiększania wydobycia ropy pomimo niepokojących wieści o nowym szczepie koronawirusa nazwanym omikron. USA przyjmują tę decyzję z zadowoleniem i nie rezygnują z planu uwolnienia 50 mln baryłek rezerw w celu obniżenia cen paliw na stacjach. Póki co ropa drożeje.

Ministrowie krajów porozumienia naftowego OPEC+ z Arabią Saudyjską i Rosją na czele postanowili drugiego grudnia o utrzymaniu planu zwiększenia wydobycia ropy o kolejne 400 tysięcy baryłek dziennie w styczniu 2022 roku. Pojawienie się omikrona wywołało obawy przed spowolnieniem gospodarczym, ale OPEC+ uznało, że te wieści nie wystarczą do rewizji polityki polegającej na utrzymaniu wydobycia na dotychczasowym poziomie.

USA przyjmują informacje o porozumieniu naftowym z zadowoleniem, podkreślając rolę konsultacji z Arabią Saudyjską, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz innymi krajami OPEC+ w celu „odniesienia się do presji cenowej”. Relatywnie droga ropa podnosi ceny paliw na stacjach w USA, uderzając w kondycję gospodarczą oraz notowania administracji Joe Bidena.

Amerykanie planują uwolnić w sumie 50 mln baryłek ropy ze Strategicznej Rezerwy Federalnej. Chcą przekonać do tego ruchu kolejne kraje jak Wielka Brytania, Japonia, Korea Południowa, Indie i Chiny. Póki co jednak nie zadeklarowały one określonych wolumenów. – Przyjmujemy z zadowoleniem decyzję o zwiększaniu wydobycia OPEC+ o kolejne 400 tysięcy baryłek razem z naszym planem uwolnienia rezerw. To powinno pomóc przywrócić kondycję gospodarce globalnej – podsumowała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki cytowana przez Reutersa.

Mieszanki ropy Brent i WTI zareagowały wzrostami i kosztują obecnie odpowiednio około 71 o 68 dolarów. Jednakże miesiąc wcześniej przed informacjami o czwartej fali koronawirusa oraz omikronie kosztowały około 10 dolarów więcej.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Antykartel naftowy może uratować gospodarkę globalną, ale na razie mu się nie chce


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X