AlertWszystko

Rada Ministrów o połączeniu AMW i WAM

MON RP.

(CIR)

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, przedłożony przez ministra obrony narodowej.

Agencja Mienia Wojskowego (AMW) powstanie z połączenia, nadzorowanych przez ministra obrony narodowej, dwóch agencji wykonawczych: Agencji Mienia Wojskowego (AMW) i Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (WAM).

Połączenie tych podmiotów uzasadnione jest organizacyjnie i ekonomicznie. Obie agencje mają dwuszczeblowe struktury organizacyjne (centralną i terenowe), zakres ich działania jest zbliżony – zajmują się między innymi gospodarowaniem nieruchomościami przekazywanymi przez ministra obrony narodowej, co sprawia, że często konkurują ze sobą w ich pozyskiwaniu i zbywaniu.

Powstanie jednej agencji ułatwi koordynację nadzorowania tego obszaru przez ministra obrony narodowej i pozwoli lepiej gospodarować mieniem Skarbu Państwa. Oszacowano, że w kolejnych latach – po połączeniu dwóch agencji – roczne oszczędności z tego tytułu wyniosą ok. 20 mln zł.

Nowa agencja będzie nowoczesnym podmiotem o racjonalnych strukturach organizacyjnych, niższych kosztach funkcjonowania oraz wyższej skuteczności działania i efektywniejszej realizacji zadań. Dzięki temu majątek zostanie skumulowany w jednej instytucji, a działaniom prowadzonym przez dotychczasowe podmioty zostanie zapewniona ciągłość. Rozwiązanie to będzie miało istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie współczesnego systemu obronnego państwa, w szczególności przez zapewnienie mieszkań żołnierzom oraz zagospodarowanie nieruchomości i ruchomości, które nie są wykorzystywane na potrzeby obronności państwa.

Do zadań własnych AMW będzie należało m.in. gospodarowanie mieniem Skarbu Państwa (powierzonym i użyczonym), przejmowanie i nabywanie mienia oraz obrót nim, remontowanie budynków i lokali mieszkalnych, budowanie domów mieszkalnych ze względu na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa. Agencja ma też sporządzać projekt trzyletniego planu wykorzystania zasobu mieszkaniowego i internatowego, a następnie przedstawiać go ministrowi obrony narodowej do zatwierdzenia.

Zadaniem Agencji będzie także przechowywanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Będzie mogła również współpracować z przedsiębiorcami wykonującymi zadania w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa państwa dotyczące obrotu towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa. Agencja ma też realizować zadania zlecane przez ministra obrony narodowej.

Ponadto, za zgodą ministra obrony narodowej, AMW będzie mogła nabywać sprzęt wojskowy i uzbrojenie, środki bojowe, techniczne i materiałowe oraz usługi w celu przekazania ich do użytkowania ministrowi oraz jednostkom mu podległym i przez niego nadzorowanym.

W projekcie ustawy przedstawiono zasady działania Agencji i jej organy. Będzie ona prowadzić samodzielną gospodarkę finansową na podstawie rocznego planu finansowego. Ma być finansowana m.in. z wpływów uzyskanych ze sprzedaży zbędnego mienia, opłat za używanie mieszkań i internatów, podmiotowej dotacji budżetowej. Będzie mogła zaciągać kredyty – po uzyskaniu zgody ministra obrony narodowej wydanej w porozumieniu z ministrem finansów.

Zgodnie z projektem ustawy, Agencja ma wpłacać środki finansowe na dwa fundusze celowe: 1) Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych – za sprzedane mienie ruchome przekazane przez MON, 2) Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego – uzyskane z gospodarowania mieniem Skarbu Państwa przekazanym przez ministra spraw wewnętrznych.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X