Integracja bałtyckiego rynku energii elektrycznej z Europą zagraża Kaliningradowi?

0
24
Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons
Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons

(Reuters/Wojciech Jakóbik)

Jak piszą dziennikarze Reutersa integracja rynków energii elektrycznej krajów bałtyckich może zagozić rosyjskiej eksklawie odcięciem od dostaw energii elektrycznej.

Plan łączenia rynków zakłada proces 10- letniale może pozbawić Obwód Kaliningradzki dostaw energii elektrycznej, co dodatkowo podnosi napięcie w regionie – podaje Reuters.

Łotwa korzysta z przewodnictwa w Unii Europejskiej i promuje budowę nowych połączeń transgranicznych do 2020 roku. Ryga planuje dostosować funkcjonowanie sieci elektroenergetycznej do standardów europejskich, których nie spełnia sieć kaliningradzka. W ten sposób ich funkcjonowanie może przestać być kompatybilne a Rosjanie w Obwodzie zostaną odcięci od dostaw energii.

Łotysze przyznają, że Rosjanie mają do 10 lat na przygotowania.- Decyzja o wyjściu z rosyjskiego systemu IPS/UPS będzie wymagała inwestycji na skalę miliardów euro w infrastrukturę i moce wytwórcze ale najpierw potrzebne są decyzje polityczne na najwyższym szczeblu – powiedziała Reutersowi Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Odniosła się w ten sposób do inicjatywy połączenia bałtyckich rynków energii z polskim.