AlertEnergetyka

Dlaczego ceny energii tak rosną? Scarcity pricing, czyli co umknęło analitykom (INFOGRAFIKA)

Scarcity pricing. Grafika: Instytut Jagielloński.

Scarcity pricing. Grafika: Instytut Jagielloński.

Analiza danych z okresu od stycznia 2020 do stycznia 2022 roku autorstwa Instytutu Jagiellońskiego bierze pod lupę jako czynnik wzrostowy tzw. scarcity pricing, czyli w skrócie dobrze znane z ekonomii zjawisko wzrostu marż, a co za tym idzie cen, w obliczu spadku podaży (lub w przypadku rynku energii – zacieśnienia rezerwy mocy).

Dlaczego ceny energii tak rosną? IJ przypomina, co umknęło analitykom. Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie przekonuje, że główna przyczyna wzrostu cen wytwarzania energii w Polsce to rosnąca cena uprawnień do emisji CO2. Fundacja Instrat twierdzi, że ceny rosną przez rekordowe zyski spółek elektroenergetycznych.

Tymczasem IJ podaje, że niższa dostępność rezerw mocy rodzi konieczność skorzystania z droższych ofert bilansujących, co przekłada się na wzrost cen energii w ujęciu godzinowym oraz średniomiesięcznym. – W dużym uproszczeniu, najwyższe oferty bilansujące zazwyczaj składają jednostki wodne (ESP) oraz węglowe, które wykorzystywane są do bilansowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego zwłaszcza w sytuacji niskich poziomów rezerw i wysokiego zapotrzebowania – piszą analitycy Instytutu Jagiellońskiego.

Poziom rezerw mocy w Polsce. Grafika: Instytut Jagielloński. Dane: BPKD PSE
Poziom rezerw mocy w Polsce. Grafika: Instytut Jagielloński. Dane: BPKD PSE

Najniższy poziom rezerw mocy od stycznia 2020 roku pojawił się w grudniu 2021 roku, co koreluje ze wzrostem cen hurtowych energii elektrycznej oraz marż na wytwarzaniu z węgla. W przypadku wytwarzania energii elektrycznej gazu – którego koszty wytwarzania są ostatnio znacząco wyższe niż jednostek węglowych z uwagi na szok cenowy na rynku gazu – marże nadal pozostają ujemne.

Scarcity pricing. Grafika: Instytut Jagielloński.
Scarcity pricing. Grafika: Instytut Jagielloński.

Warto przypomnieć, że cena gazu jest rekordowa przez ograniczenie podaży w Europie przez rosyjski Gazprom, podczas gdy indeks cen węgla kamiennego dla energetyki (PSCMI_1) od ok 2 lat pozostaje dużo bardziej stabilny.

Warto także nadmienić, że styczniu 2022 roku spadkom cen pomogła również rekordowa produkcja energii elektrycznej z elektrowni wiatrowych.

Instytut Jagielloński/Wojciech Jakóbik

Eksperci chcą, aby prezes URE skontrolował zarobki elektrowni (INFOGRAFIKA)


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X