Władimir Putin postawił siły nuklearne Rosji w stan gotowości. W transmitowanej przez telewizję rozmowie z wysokimi rangą wojskowymi podał jako powód „agresywne zachowanie NATO” i sankcje gospodarcze. Materiał był aktualizowany.
– Ministrowi obrony i szefowi sztabu generalnego zlecam postawić siły odstraszania armii rosyjskiej w specjalną gotowość bojową – powiedział Władimir Putin, prezydent Rosji. – Tak jest – odpowiedział mu minister obrony Siergiej Szojgu.
Here's Putin just now ordering Russia's deterrence (nuclear) forces on "a special regime of duty" in response to foreign sanctions. It's a DEFCON situation. pic.twitter.com/Hhmq5ZAMmO
— Kevin Rothrock (@KevinRothrock) February 27, 2022
„To nie musi oznaczać, że Rosja chce wojny jądrowej”
Warto przypomnieć, że prezydent Rosji wydał już pośrednie ostrzeżenie, że jest gotów użyć broni jądrowej, gdy rozpoczynał inwazję na Ukrainę. W zeszłym tygodniu ostrzegł, że „ktokolwiek spróbuje nam przeszkadzać”, poniesie konsekwencje, jakich „nigdy nie widzieliście w swojej historii”. Te słowa były powszechnie interpretowane jako sygnalizujące groźbę użycia broni jądrowej, jeśli Zachód stanie mu na drodze.
– Publiczne przejście do stanu wysokiej gotowości to sygnał ostrzegawczy ze strony Moskwy. Przejście do stanu alarmowego prawdopodobnie ułatwi szybsze odpalanie broni. Nie oznacza to jednak, że obecnie istnieje zamiar ich wykorzystania. Rosja dysponuje największymi zapasami broni jądrowej na świecie, ale wie też, że NATO ma wystarczająco dużo, by zniszczyć Rosję, gdyby została użyta. Jednak celem prawdopodobnie będzie próba odstraszenia wsparcia NATO dla Ukrainy poprzez wzbudzanie obaw o to, jak daleko jest on skłonny posunąć się i stwarzanie niejasności co do tego, jakiego rodzaju wsparcie dla Ukrainy będzie uważał za zbyt duże – skomentował sytuację Gordon Carera, wysłannik BBC ds. bezpieczeństwa.
Odpowiedź Amerykanów
Amerykanie zareagowali na rozkaz Putina, by postawić rosyjski arsenał nuklearny w stan gotowości bojowej. Ambasador USA przy ONZ, Linda Thomas-Greenfield, powiedziała, że ten ruch jest „nie do zaakceptowania”. – Oznacza to, że prezydent Putin kontynuuje eskalację tej wojny w sposób, który jest całkowicie nie do zaakceptowania i musimy nadal powstrzymywać jego działania w możliwie najmocniejszy sposób – powiedziała Thomas-Greenfield w rozmowie ze stacją CBS News.
– W żadnym momencie NATO nie zagrażało Rosji – powiedziała rzeczniczka prasowa Białego Domu Jen Psaki, w odpowiedzi na zapowiedź Putina, że postawi arsenał jądrowy w stan gotowości bojowej. Psaki dodała, że Stany Zjednoczone spodziewały się takiego ruchu po prezydencie Rosji.
BBC/Zeit/CBS News/Michał Perzyński
AKTUALIZACJA: 27 lutego 2022 r., godz. 15.10; dodano BBC
AKTUALIZACJA: 27 lutego 2022 r., godz. 15.32; dodano CBS News
AKTUALIZACJA: 27 lutego 2022 r., godz. 16.02; dodano stanowisko rzeczniczki prasowej Białego Domu