Najważniejsze informacje dla biznesu

Inwazja Rosji na Ukrainie (NA ŻYWO)

Witamy w relacji na żywo, w której będziemy opisywać wydarzenia związane z agresją Rosji na Ukrainie. Materiał jest aktualizowany na bieżąco. Zachęcamy do odświeżania relacji, by widzieć najnowsze treści.

Inwazja Rosji na Ukrainie

19.56

Mieszkańcy Odessy szykują się na przybycie sił rosyjskich:

19.17

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij i prezydent USA Joe Biden omówili rolę USA w sprawie sankcji wobec Rosji i pomocy wojskowej dla Ukrainy. Biały Dom powiedział, że rozmowa trwała nieco ponad pół godziny. – Musimy jak najszybciej powstrzymać agresora – napisał Zełenski na Twitterze i podziękował Stanom Zjednoczonym za wsparcie.

19.07

Według wicekanclerza Roberta Habecka (Zieloni) możliwe są dalsze zachodnie sankcje wobec Rosji. Jednak zastrzegł, że sankcje muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby były trwałe w perspektywie długoterminowej. – Po prostu zawsze musimy uważać, aby nie nakładać sankcji, których sami nie jesteśmy w stanie wyegzekwować, które mogą tak bardzo zaszkodzić światowej gospodarce – mówił Habeck.
Tymczasem premier Mateusz Morawiecki po rozmowach z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen opowiedział się za sankcjami wobec Białorusi. Dodał, że UE powinna zaproponować Ukrainie plan odbudowy o wartości 100 mld euro.

18.50

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski udzielił wywiadu RMF FM, gdzie wypowiedział się na temat importu gazu z Rosji: Pieniądze, które trafiają do Rosji obracają się przeciwko nam. Wszyscy, którzy kupowali i nadal kupują gaz i ropę zasilają budżet rosyjski, a ten budżet w dużej części idzie na zbrojenia. Taka jest prawda – powiedział Naimski.

Cały materiał tutaj:

Naimski: Pieniądze, które płacimy Rosji za gaz, obracają się przeciwko nam

18.15

Według rosyjskiego rządu, podczas rozmowy telefonicznej z wenezuelskim dyktatorem Nicolasem Maduro, prezydent Rosji Władimir Putin powtórzył swoje warunki zakończenia inwazji na Ukrainę: władze w Kijowie muszą uznać samozwańcze republiki ludowe Ługańska i Doniecka oraz uznać Krym. Ponadto Ukraina musi zostać zdemilitaryzowana i uzyskać status neutralny. Według rosyjskiego rządu Ukraina musi również zobowiązać się do dalszego obchodzenia się w przyszłości bez broni jądrowej.

17.57

Z analizy zdjęć satelitarnych wykonanych przez McKenzie Intelligence Services dowiadujemy się nowych faktów o kolumnie wojska rosyjskiego, która zmierza do Kijowa. Wychodzi na to, że konwój nie ma ponad 60 km długości, jest to seria logistycznych „pakietów” rozciągniętych wzdłuż głównej autostrady od granicy z Białorusią, mających na celu połączenie z jednostkami rosyjskimi na północnych obrzeżach Kijowa. Wydaje się, że jego pochód jest spowolniony przez zepsute pojazdy. Kolumna składa się z niektórych pojazdów opancerzonych (czołgów) i bojowych wozów piechoty, ale głównie z pojazdów logistycznych, co wskazuje, że Rosjanie mają plany na coś więcej niż tylko krótką bitwę.

Ponadto, zdjęcia zbadane przez McKenzie Intelligence Services pokazują rosyjski batalion spadochronowy okopany w rejonie lotniska Hostomel – najważniejszego ukraińskiego międzynarodowego lotniska cargo i kluczowej wojskowej bazy lotniczej pod Kijowem. Ale ocenia się, że większość Kijowa znajduje się poza zasięgiem artylerii.

Analitycy twierdzą, że w ciągu ostatnich 24 godzin postęp wojsk rosyjskich był bardzo niewielki.

17.45

Zarówno Visa, jak i Mastercard blokują rosyjskim bankom dostęp do swoich sieci.

17.18

Ceny ropy w USA po raz pierwszy od ponad 2014 roku wzrosły powyżej 102 dolarów za baryłkę w związku z rosnącymi obawami o wojnę Rosji z Ukrainą. W reakcji na to Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) na spotkaniu ministerialnym postanowiła uwolnić 60 mln baryłek ze swoich zapasów.

Cały materiał poniżej:

Ceny ropy są najwyższe od 2014 roku. MAE uwalnia 60 mln baryłek zapasów i wspiera Ukrainę

16.45

Rosjanie uderzyli rakietą w wieżę telewizyjną w Kijowie.

16.14

Brytyjskie ministerstwo obrony pokazuje obecny zasięg walk w Ukrainie:

16.06

Czy Meksyk staje po stronie Rosji? Według prezydenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora, kraj ten nie nałoży na Rosję sankcji gospodarczych. Obrador skrytykował także rzekomą cenzurę rosyjskich mediów państwowych przez firmy społecznościowe.

15.55

Posłowie Parlamentu Europejskiego przegłosowali we wtorek wniosek rządu Ukrainy o wstąpienie do Unii Europejskiej, co przekazała przewodnicząca PE Roberta Metzola. – Uznajemy europejską perspektywę Ukrainy. Jak wyraźnie stwierdza nasza rezolucja, z zadowoleniem przyjmujemy, panie prezydencie (Zełenski), wniosek Ukrainy o status kandydata i będziemy pracować nad tym celem. Musimy wspólnie stawić czoło przyszłości – stwierdziła Metsola.

15.21

Były mistrz świata w szachach Garri Kasparow powtarza swoje rady dla Zachodu, jeśli chodzi o politykę wobec Rosji: – OK, po latach zignorowanych ostrzeżeń i słuchania „Garri, miałeś rację!” przez cały cholerny dzień dzisiaj powtórzę to, co powiedziałem w 2014 roku: Przestańcie mi mówić, że mam rację i słuchajcie tego, co teraz mówię – napisał na twitterze:

Całość dostępna poniżej:

Kasparow radzi Zachodowi, by zastąpił rosyjski import ropy i gazu

14.39

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał dziś do Parlamentu Europejskiego. Jego wystąpienie spotkało się z aplauzem przed rozpoczęciem i po zakończeniu.

– Walczymy o naszą ziemię i naszą wolność. Walczymy o nasze życie. Walczymy o przetrwanie. To jest najwyższa z naszej motywacji. Ale walczymy też o to, by być równymi członkami Europy. Wierzę, że dzisiaj pokazujemy wszystkim, kim dokładnie jesteśmy – powiedział Zełenski.

Zełenski powiedział PE, że Ukraina zasłużyła, by być częścią Unii

14.18

Chiny podają, że „żałują” ofiar na Ukrainie i nazwały obecną sytuację „niepożądaną”, jednocześnie nadal odmawiając uznania działań militarnych Rosji za „inwazję”. – Bezpieczeństwo życia i mienia cywilów powinno być skutecznie zagwarantowane, a w szczególności należy zapobiegać kryzysom humanitarnym na dużą skalę – powiedział rzecznik MSZ ChRL Wang Wenbin na wtorkowym briefingu prasowym.

13.55

Kanclerz Olaf Scholz (SPD) spodziewa się dalszej eskalacji wojny Rosji z Ukrainą, o czym mówił na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem. Ponownie wezwał Władimira Putina do natychmiastowego przerwania ataku i „natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań wojennych”. – Rozlew krwi musi się skończyć – powiedział Scholz. Zapowiedział on również dalsze sankcje i wezwał rosyjski rząd do dialogu.

13:40

Czechy chcą pozwolić na udział ochotników w wojnie na Ukrainie. – Jeśli nasi ludzie są odważni i zdeterminowani, aby iść i walczyć o naszą wolność, powinni mieć taką możliwość – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Martin Dvořák. Wcześniej zgodę na udział ochotników po stronie Ukrainy wyraziła Dania i Wielka Brytania.

13:30 

Europejscy dyplomaci opuścili sale podczas przemówienia Siergieja Ławrowa na sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

13:20 

Pojawiają się informacje o ataku rakietowym na rosyjskie lotnisko wojskowe w Taganrogu, w obwodzie Rostowskim przy granicy z Ukrainą. Lotnisko to jest bazą rosyjskich sił transportowych m.in. Ił-76.

13:00

Szwajcarska firma Nord Stream 2 AG rozważa złożenie wniosku o upadłość – podał we wtorek Reuters. Agencja informuje, że ten ruch związany jest z amerykańskimi sankcjami na ten gazociąg.

Nord Stream 2 AG rozważa złożenie wniosku o upadłość

12:50

Rosja zablokuje możliwość wycofania zagranicznych inwestorów  z rosyjskich aktywów.

– W obecnej sytuacji sankcji zagraniczni przedsiębiorcy zmuszeni są nie kierować się czynnikami ekonomicznymi, ale podejmować decyzje pod presją polityczną. Aby umożliwić firmom podejmowanie świadomych decyzji, przygotowano projekt dekretu prezydenckiego wprowadzającego tymczasowe ograniczenia w wycofywaniu się z rosyjskich aktywów – powiedział premier Rosji Michaił Miszustin

12:20

68 procent Rosjan popiera prowadzenie operacji specjalnej na terenie Ukrainy. Przeciw niej jest tylko 22 procent społeczeństwa – wynika z badania przeprowadzonego przez rosyjskie centrum badania opinii publicznej WCIOM.

12:05

YouTube zablokował dostęp do wszystkich kanałów rosyjskiej propagandy na swoich serwisach.

12:00

Prezydent Ukrainy nazywa ataki na cywilną zabudowę Charkowa państwowym terroryzmem i wzywa świat do reakcji

11:55

Szef NATO po spotkaniu z A. Dudą: wzmocniliśmy siły odpowiedzi NATO; wojska francuskie trafią dzisiaj do Rumunii; będziemy chronić każdego centymetra krajów NATO. Rosja musi wycofać wszystkie siły z Ukrainy i wejść na drogę dyplomacj – PAP

11:50

Wojska rosyjskie i Gwardia Narodowa Ukrainy wspólnie zapewniają bezpieczeństwo elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

11:45

Rosja będzie prowadziła „operacje specjalną na Ukrainie” tak długo jak nie zostaną osiągnięte założone cele – powiedział minister obrony Rosji Sergiej Szojgu.

11:35

Dobre wieści dla ukraińskich posiadaczy zdobycznej techniki wojskowej wroga.

https://twitter.com/outrid3rs/status/1498597799939690497?s=20&t=_dYVA85inZ4PqUKFlbs8nw

11:30

Prezydent Duda po spotkaniu z szefem NATO: Sojusz musi utrzymać jedność, razem musimy stać przy Ukrainie. Nie możemy zgodzić się na okupację tego kraju; na szycie NATO w Madrycie zapadną decyzje o wschodniej flance Sojuszu.

11:10

Wszyscy pracownicy biura Gerharda Shroedera w Bundestagu zrezygnowali ze względu na brak potępienia agresji Rosji na Ukrainę przez ich szefa. Shroeder jako były kanclerz ma dożywotnie biuro w Bundestagu.

https://www.t-online.de/nachrichten/deutschland/parteien/id_91748268/alle-mitarbeiter-im-buero-von-altkanzler-gerhard-schroeder-kuendigen.html

10:50

Francuski koncern energetyczny Total podjął decyzję o pozostaniu w Rosji. Firma jedynie wstrzymuje nowe projekty rozwojowe w tym państwie.

https://twitter.com/JavierBlas/status/1498590016628527104?s=20&t=_dYVA85inZ4PqUKFlbs8nw

10:30

Rosyjskie MSZ wzywa amerykanów do wycofania broni jądrowej z Europy.

10:20

Według niepotwierdzonych jeszcze informacji białoruscy żołnierze dołączyli do inwazji na Ukrainę

10:15

Brytyjczycy zabraniają rosyjskim statkom zawijania do swoich portów.

10:10

Kolejny atak koktajlem mołotowa na rosyjską kolumnę wojskową

10:00

Duńska spółka logistyki morskiej Mearsk przestaje realizować swoje operacje z portów rosyjskich

9:50

Rosyjska haubica samobieżna 2S3 na Ukrainie.

9:40

Rosyjska kolumna wojskowa zniszczona we wsi Borodianka na zachód od Kijowa.

https://twitter.com/ua_industrial/status/1498561425802940416?s=20&t=cWzif2_4qb7ES6fsjGyVWA

9:30

Międzynarodowa federacja siatkówki FIVB odebrała Rosji prawo do organizowania Mistrzostw Świata w Siatkówce mężczyzn. Mistrzostwa miały odbyć się w tym roku.

9:20

Minister SZ Polski Zbigniew Rau potępia rosyjskie ataki na cywilną, ukraińską zabudowę.

9:10

Rosjanie dokonują terrorystycznych ataków na cywilną zabudowę Charkowa. Tutaj nagranie z ataku rakietowego na główny rynek w Charkowie, przed Charkowską Administracją Obwodową.

https://twitter.com/ua_industrial/status/1498560936558444544?s=20&t=_dYVA85inZ4PqUKFlbs8nw

9:00

Armię rosyjską miał czekać tryumfalny pochód do Kijowa ku uciesze samych Ukraińców. Spotkał ją jednak gorliwy opór, wstyd oraz poniżające porażki. Operacja na Ukrainie i jej ostateczny przebieg będą miały ogromne implikacje dla Władimira Putina i to w całej tej historii budzi największy niepokój – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.

Marszałkowski: Putin już przegrał Ukrainę. Czy przegra też Rosję?

8:45

Warszawa zerwie relacje partnerskie z rosyjskimi miastami – Moskwą i Sankt Petersburgiem – Rafał Trzaskowski

8:30

Według amerykańskiego wywiadu, Putin jest sfrustrowany postępem kampanii przeciwko Ukrainie, i kieruje swój gniew na najbliższe otoczenie. W opinii zachodnich wywiadów, Putin był izolowany od rzeczywistych informacji co teraz rzutuje na prowadzenie działań wojennych. Analitycy obawiają się, że Putin nie ma już pola manewru w działaniach i może posuwać sie do szczególnej eskalacji agresji przeciwko ukraińskim celom cywilnym

7.28

– Ukraińscy operatorzy odłączyli łączność okupantom, blokując dostęp telefonów z rosyjskimi numerami do swoich sieci – podaje ukraińska państwowa służba ds. łączności specjalnej. Łączność to jeden z kluczowych elementów prowadzenia efektywnych działań bojowych.

– Nie mając możliwości dzwonienia ze swoich numerów, okupacyjne wojska coraz częściej zabierają telefony obywatelom – alarmuje służba. Służba prosi Ukraińców, którzy stracili telefony, do poinformowania o tym operatora i zablokowanie numeru.

6.58

Ukraińcy rzucają „koktajlami Mołotowa” w sprzęt rosyjski.

6.53

Ambasador Ukrainy przy ONZ odczytał wiadomości tekstowe między rosyjskim żołnierzem a jego matką na chwilę przed jego śmiercią. – Mamo, jestem na Ukrainie. Toczy się tutaj prawdziwa wojna. Obawiam się. Bombardujemy wszystkie miasta… nawet celując w cywilów – pisał Rosjanin.

6.30

– Ukraina nie uzyskała jeszcze oczekiwanego wyniku rozmów z Rosją. Na razie nie ma takiego rezultatu rozmów, jaki chcielibyśmy uzyskać. Rosja zajęła stanowisko, zrobiliśmy kontrapunkty, aby zakończyć wojnę. Otrzymaliśmy pewne sygnały. Kiedy nasza delegacja wróci do Kijowa, przeanalizujemy, co usłyszeliśmy, a następnie zdecydujemy, jak podejść do drugiej rundy rozmów – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałkowym przemówieniu.

6.10

– Rosjanie użyli dzisiaj bomby próżniowej, która jest zabroniona przez Konwencję Genewską – poinformowała ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa.

6.05

– Wiadomość do Władimira Putina: Niedługo poczujesz gniew wielu hakerów na całym świecie – napisali w poniedziałek wieczorem na Twitterze hakerzy z grupy Anonymous.

6.00

Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział wprowadzenie zakazu importu ropy z Rosji.

Według Reutersa, w ubiegłym roku wartość importu rosyjskiej ropy do Kanady wyniosła 289 mln dolarów kanadyjskich (czyli niespełna 230 mln dolarów amerykańskich).

Rozpoczynamy kolejny dzień relacji.

19.35

Niemiecki koncern energetyczny E.on jest otwarty na rozmowy o możliwym wydłużeniu czasu pracy elektrowni jądrowych w Niemczech. Podobne oświadczenie złożyła grupa energetyczna EnBW z Badenii-Wirtembergii.

Cały materiał tutaj:

E.On i EnBW są gotowe do rozmów o przedłużenia życia atomu w Niemczech

19.15

Stało się coś, czego wyczekiwali przeciwnicy projektu Nord Stream 2. Shell rezygnuje ze współpracy z Gazpromem i porzuca projekt Nord Stream 2.

Więcej informacji tutaj.

Shell rezygnuje z udziału w Nord Stream 2 przez wojnę

18.31

– Paliwa kopalne to ślepy zaułek – powiedział Guterres. Sekretarz generalny ONZ powiedział, że konflikt w Ukrainie pokazuje, że dalsze poleganie na paliwach kopalnych „sprawia, że ​​światowa gospodarka i bezpieczeństwo energetyczne są podatne na geopolityczne wstrząsy i kryzysy”.

Cały materiał tutaj.

Sekretarz generalny ONZ: Wojna w Ukrainie pokazuje, że paliwa kopalne to ślepy zaułek

18.13

Silna eksplozja w Kijowie.

17.59

Prezydent Rosji Władimir Putin zażądał demilitaryzacji Ukrainy i uznania anektowanego przez Rosję Krymu za terytorium rosyjskie jako warunku zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Cały materiał tutaj:

Putin chce demilitaryzacji Ukrainy i uznania aneksji Krymu

17.48

W rozmowie telefonicznej z Władimirem Putinem prezydent Chin Xi Jinping podkreślił, że Chiny są zobowiązane do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich krajów oraz przestrzegania zasad Karty Narodów Zjednoczonych. Teraz chcą wesprzeć stronę rosyjską w rozwiązaniu problemu poprzez negocjacje z Ukrainą. Obserwatorzy postrzegają to jako nowy ton dla Chin w kontaktach Rosją, która według deklaracji dla Pekinu jest strategicznym partnerem. Jak dotąd ChRL nie wypowiedziała się jednoznacznie przeciwko wojnie w Ukrainie, a kraj ten wstrzymał się od piątkowej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział niedawno mediom państwowym, że „żaden kraj nie powinien bezwzględnie naruszać suwerenności i bezpieczeństwa innych krajów”.

17.33

– Delegacje rosyjska i ukraińska zakończyły negocjacje i wyjadą do swoich stolic na konsultacje przed nową turą – poinformowała strona ukraińska cytowana przez RIA Novosti.

17.15

Prezydent Zełenski podpisał wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.

O scenariuszu wstąpienia Ukrany do Unii Europejskiej i konsekwencji takiego posunięcia dla sektora energetycznego mówiła podczas dzisiejszej konferencji minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Cały materiał można znaleźć tutaj:

Minister Moskwa leci do Brukseli, aby rozmawiać o Ukrainie i zatrzymaniu Nord Stream 2

16.53

Niemiecki minister gospodarki i energii Robert Habeck przyznał, że jego kraj zanadto przywiązał się do gazu z Rosji. Trwa posiedzenie Rady Unii Europejskiej na którym mają zapaść nowe decyzje w odniesieniu do wojny Kremla przeciwko Ukrainie.

Prezydent RP Andrzej Duda wyraził poparcie dla idei członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej w rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

13.45

Mieszkańcy miasta, w którym znajduje się zaporoska elektrownia jądrowa szykują się do obrony zadając kłam rewelacjom TASS.

12.45

– Plan Unii Europejskiej to dalsze uniezależnianie się od surowców z Rosji. Jesteśmy gotowi na ten plan i odcięcie się od dostaw gazu z Rosji. Będziemy postulowali całkowite zatrzymanie projektu Nord Stream 2, Niemcy mówią o zawieszeniu, ale to jest za mało. Będę rozmawiać z Robertem Habeckiem, chcemy usłyszeć, że tego projektu nie będzie. Mowa również o Nord Stream 1 – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przed wylotem do Brukseli na posiedzenie Nadzwyczajnej Rady Ministrów Energii Unii Europejskiej.

Minister Moskwa leci do Brukseli, aby rozmawiać o Ukrainie i zatrzymaniu Nord Stream 2

12.00

Fox News: Okręt wojenny USA Ralph Johnson po raz drugi w tym roku przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

11.44

Niemiecki klub sportowy Schalke 04 anuluje współpracę z Gazpromem – donosi Reuters.

11.19

Rada Europejska ma przeprowadzić debatę na temat potencjalnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Potwierdził to szef Rady Charles Michel.

11.10

Rosyjska agencja TASS przekonuje, że siły reżimu na Kremlu zajęły elektrownię jądrową Zaporoże. W przeszłości podobne doniesienia Rosjan były już kilkukrotnie dementowane. Nie ma póki co innych informacji na ten temat.

10.57

Rosyjska machina propagandowa miała już przygotowany materiał na poranek 26 lutego w którym pisze o nowym status quo na Ukrainie. Kreml liczył na wojnę błyskawiczną, ale Kijów dalej się broni.

10.52

Wczoraj wojska rosyjskie wkroczyły do miasta portowego Berdiańsk położonego nad Morzem Azowskim. Jedynym punktem zorganizowanego oporu nad tym akwenem został Mariupol, który Rosjanie próbują okrążyć.

9.40

– Czeczenia jest gotowa do zemsty i nałożenia lustrzanych sankcji, jeśli Boris Johnson, Ursula von der Leyen i Josep Borrell nie cofną swoich słów – powiedział jej przywódca Ramzan Kadyrow.

https://twitter.com/rianru/status/1498095033559437321?s=20&t=OjwfjV5OMUWjko0nQJLTiw

8.55

Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) o incydencie na terenie strefy wykluczenia wokół czarnobylskiej elektrowni atomowej. Według Kijowa, pociski artyleryjskie trafiły w skład przechowywania odpadów radioaktywnych. Nie zwiększył się jednak poziom promieniowania na terenie obiektu.

8.30

– Dziś o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie online prezydenta USA Joe Bidena z przywódcami wolnego świata, w tym z prezydentem Andrzejem Dudą – poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch.

6.50

Majewski zaznaczył na antenie Polskiego Radia, że nawet całkowite odcięcie dostaw rosyjskiego gazu do Polski nie spowoduje zagrożenia dostaw do odbiorców. – Cena gazu już dzisiaj nieco spadła. Jeśli chodzi o fizyczną dostępność gazu, sytuacja nie zmieniła się wobec tej w grudniu 2021 czy styczniu 2022 roku – powiedział.

– Zadbaliśmy o to, aby przed sezonem zimowym mieć magazyny wypełnione w niemal stu procentach, stąd dzisiejszy stan ich zapełnienia jest znacząco większy, niż w analogicznych okresach lat poprzednich – podkreślił.

6.30

Firma Google potwierdziła w niedzielę, że tymczasowo wyłączyła na Ukrainie niektóre narzędzia Google Maps, które dostarczały informacji o warunkach drogowych.

6.20

USA rozważają wysłanie do Polski dodatkowego wsparcia. – Polska we współpracy z sojusznikami NATO będzie nadal bezpieczna – powiedziała ambasador przy NATO Julianne Smith w rozmowie z „Do Rzeczy”.

Ambasador podkreśliła, że wyłączną odpowiedzialność za rozlew krwi na Ukrainie ponosi Rosja. Jej zdaniem reakcja państw NATO musi być zjednoczona i zdecydowana.

6.15

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o swojej rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem i przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen. Z tą ostatnią miał m.in. rozmawiać o członkostwie Ukrainy w UE.

– Rozmawiałem z premierem Borisem Johnsonem i prezydentem Andrzejem Dudą o obecnej sytuacji bezpieczeństwa. Zgodziliśmy się co do dalszych kroków w sprawie przeciwstawienia się agresorowi – poinformował prezydent Zełenski.

USA zapewniają Polskę o bezpieczeństwie. Duda wspiera wejście Ukrainy do Unii

6.00

Rozpoczynamy kolejny dzień relacji.

18.45

BP ogłosiło, że sprzeda 19,75 procent akcji w Rosniefcie. Dyrektorzy tej brytyjskiej firmy opuszczą zarząd koncernu z Rosji. To odpowiedź na inwazję Rosji na Ukrainę.

BP rezygnuje z udziałów Rosnieftu przez atak Rosji na Ukrainę

17.09

Zapraszamy do lektury naszego raportu, w którym podsumowaliśmy ostatnie dni przed inwazją rosyjską i jej dwa pierwsze dni:

RAPORT: Stało się

 

17.06

Ukraińcy podają aktualny stan strat rosyjskich na wojnie:

17.01

Prezes ekonomicznego think tanku ifo Institut für Wirtschaftsforschung Clemens Fuest zaproponował, by Niemcy dały jeszcze szansę węglowi i atomowi oraz zainwestowały w infrastrukturę LNG. Czy można mówić o początku debaty publicznej, która jeszcze tydzień temu wydawała się nieprawdopodobna?

Cały materiał tutaj:

Niemiecki ekspert: Trzeba opóźnić odejście od atomu i węgla oraz rozbudować infrastrukturę LNG

16.42

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba poinformował, że największy samolot na świecie został zniszczony w wyniku działań wojennych.

16.21

Przeciwko wojnie protestuje też Praga.

16.03

Protesty antywojenne mają miejsce również w Rosji, ale tam brutalnie pacyfikuje je policja.

15.30

Jest reakcja Amerykanów na rozkaz Putina, by postawić rosyjski arsenał nuklearny w stan gotowości bojowej. Ambasador USA przy ONZ, Linda Thomas-Greenfield, powiedziała, że ten ruch jest „nie do zaakceptowania. – Oznacza to, że prezydent Putin kontynuuje eskalację tej wojny w sposób, który jest całkowicie nie do zaakceptowania i musimy nadal powstrzymywać jego działania w możliwie najmocniejszy sposób – powiedziała w rozmowie ze stacją CBS News.

15.27

Tymczasem w Berlinie trwa ogromny protest antywojenny. Mówi się o dziesiątkach, może nawet setkach tysięcy uczestników.

15.13

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał oświadczenie po dzisiejszej rozmowie z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką. – Uzgodniliśmy, że delegacja ukraińska spotka się bezwarunkowo z delegacją rosyjską na granicy ukraińsko-białoruskiej, w pobliżu rzeki Prypeć. Aleksander Łukaszenka wziął na siebie odpowiedzialność, aby wszystkie samoloty, helikoptery i rakiety stacjonujące na terytorium Białorusi pozostały na ziemi podczas podróży, rozmów i powrotu ukraińskiej delegacji – czytamy.

Zełenski powiedział wcześniej, że nie spotka się z rosyjską delegacją na terytorium Białorusi, ponieważ rosyjska inwazja została rozpoczęta częściowo z Białorusi.

15.00

Władimir Putin postawił siły nuklearne Rosji w stan gotowości bojowej. W transmitowanej przez telewizję rozmowie z wysokimi rangą wojskowymi podał jako powód „agresywne zachowanie NATO” i sankcje gospodarcze.

Więcej informacji tutaj:

Putin stawia rosyjskie siły nuklearne w stan gotowości bojowej. Amerykanie odpowiadają

14.42

Papież Franciszek wezwał do zakończenia konfliktu na Ukrainie. Przemawiając do audiencji na placu św. Piotra, powiedział: – Niech broń ucichnie. Bóg jest z tymi, którzy szukają pokoju, a nie z tymi, którzy uciekają się do przemocy.

Wezwał także do utworzenia korytarzy humanitarnych, aby pomóc uchodźcom z Ukrainy, oraz potępił tych, którzy „ufają diabolicznej i przewrotnej logice broni”.

14.32

Podczas specjalnej sesji Bundestagu, minister finansów Christian Lindner (FDP) i minister gospodarki i klimatu Robert Habeck (Zieloni) zapowiedzieli, że w ramach zmiany kursu politycznego Berlina wobec Moskwy, niezbędne będą ogromne inwestycje w obronność i uniezależnienie Niemiec od importu surowców energetycznych z Rosji.

Więcej informacji tutaj:

Rząd Niemiec zapowiada wielkie inwestycje w obronność i uniezależnienie energetyczne od Rosji

14.08

Ukraińskie media pokazują kolejne zniszczone czołgi i demonstracje antywojenne w Rosji i na Białorusi. Tymczasem władze Ukrainy podają, że Kijów i Charków znajdują się całkowicie pod ich kontrolą.

12.43

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock broniła sankcji wobec Rosji na dzisiejszej specjalnej sesji Bundestagu. – Chociaż żadne sankcje nie powstrzymałyby tego szaleństwa, pokazałoby to, że wojna zrujnuje kraj Putina w perspektywie średnio- i długoterminowej – powiedziała. – Sankcje powinny uderzyć w samo serce systemu Putina – gospodarczo, finansowo i indywidualnie – dodała.

Baerbock podkreśliła, że Zachód próbował „do ostatniej chwili” rozwiązać konflikt środkami dyplomatycznymi. – Ale Putin chciał tej wojny – powiedziała. Oskarżyła ona Rosję o kłamstwa i poparła zmianę w niemieckiej polityce, polegającej na wysyłaniu broni na Ukrainę.

12.36

– Ukraina oficjalnie złożyła pozew przeciwko Rosji w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ w Hadze. Domagamy się, aby Rosja została pociągnięta do odpowiedzialności za wypaczenie koncepcji ludobójstwa w celu usprawiedliwienia agresji. Prosimy o natychmiastowe nakazanie Rosji zaprzestania działań wojennych i wyznaczenie rozprawy w przyszłym tygodniu – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

12.07

Mocne wystąpienie kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Bundestagu. Jednoznacznie potępia on rosyjską inwazję, zapowiada „koniec naiwności” w polityce zagranicznej RFN, zwiększenie wydatków na obronność do 2 procent PKB i budowę dwóch terminali LNG.

Całe wystąpienie Scholza można znaleźć tutaj.

Kanclerz Niemiec zapowiada budowę dwóch terminali LNG i uderza w Rosję: Co za wstyd. To jest wojna Putina

11.35

Ukraińskie ministerstwo energetyki podało, że zamierza zaapelować do Unii Europejskiej o synchronizację systemu elektroenergetycznego z nią po tym jak wojna przerwała testową desynchronizację z posowieckim BRELL.

Więcej informacji tutaj:

Ukraina nie zamierza wracać do przeszłości, chce synchronizacji energetyki z Europą

11.10

NEXTA pokazuje na Twitterze kolejne nagrania ze schwytanymi żołnierzami rosyjskimi:

10.51

Międzynarodowa Agencja Judo uderza w prezydenta Rosji Władimira Putina:

10.39

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Lizz Truss powiedziała w rozmowie z Sky News, że wojna może potrwać „kilka lat”: – Obawiam się, że nie skończy się to szybko. Obawiam się, że ten konflikt może być bardzo krwawy – powiedziała.

Cały materiał tutaj:

Szefowa brytyjskiej dyplomacji: Inwazja Rosji na Ukrainie może być początkiem końca Putina

10.04

Ukraiński operator gazociągów przesyłowych OGTSUA tłumaczy dlaczego nie przerywa dostaw gazu z Rosji:

– W przeciwieństwie do Rosji nie używamy energetyki jako broni. W interesie GTSOUA nie jest wzmacnianie swej pozycji w roli korytarza przesyłowego gazu by wywierać nacisk na Europę. Zatrzymanie usługi przesyłu gazu spowodowałoby niepotrzebne cierpienie Ukrainy w downstream i podważyło naszą pozycję godnego zaufania partnera europejskiego. Zagralibyśmy wtedy na korzyść agresora – informuje ukraiński operator gazociągów przesyłowych na Twitterze. – Zadaniem Europy jest wprowadzenie embarga handlowego. Ukraina nie będzie obwiniania za przerwy dostaw gazu do tego czasu. Nie należy wierzyć w żadne operacje fałszywej flagi. Jeśli nasza infrastruktura przesyłowa zostanie uszkodzona, będą Państwo wiedzieć czyja to będzie wina: Putina, który zaczął tę wojnę.

9.52

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił z orędziem do narodu: – Kłamali, że nie dotkną ludności cywilnej, ale od pierwszych godzin inwazji wojska rosyjskie atakowały infrastrukturę cywilną. Celowo wybrali taktykę, by uderzyć w ludzi i wszystko, co sprawia, że życie jest normalne – energetykę, szpitale, domy – mówił.

– To, co okupanci robią w Charkowie, Ochtyrce, Kijowie, Odessie i innych miastach zasługuje na międzynarodowy trybunał. Rejestrujemy wszystkie ich zbrodnie. Rosja powinna zostać pozbawiona prawa do głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – mówił.

9.15

Media ukraińskie pokazują zniszczony sprzęt Rosjan:

9.14

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział w niedzielę utworzenie międzynarodowego legionu. Ochotnicy z całego świata będą mogli zapisać się do walki za Ukrainę.

Cały materiał na ten temat tutaj:

Prezydent Zełenski zaprasza ochotników z całego świata do walki za Ukrainę

9.01

Strona internetowa Kremla jest nadal zablokowana po ataku hakerskim. Rząd rosyjski poinformował jednak, że wysyła swoją delegację na Białoruś, by negocjować z Ukraińcami. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wcześniej odrzucał Białoruś jako miejsce negocjacji, ponieważ kraj ten bierze udział w inwazji.

Więcej informacji tutaj:

Rosjanie chcą negocjować z Ukraińcami na Białorusi

8.47

Francja wyśle na Ukrainę dostawy paliwa wraz ze sprzętem obronnym, poinformował Pałac Elizejski po posiedzeniu Rady Obrony Narodowej. Oświadczenie nie zawierało dalszych szczegółów na temat wyposażenia obronnego, ale według źródeł w Pałacu Elizejskim, może to obejmować broń przeciwpancerną.

Francuska Narodowa Rada Obrony zgodziła się również na zamrożenie aktywów finansowych Rosjan objętych sankcjami i ogłosiła środki mające na celu „zwalczanie propagandy wpływów i rosyjskich mediów na ziemi europejskiej”. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział „wzmocnienie sankcji gospodarczych i finansowych” zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej i USA.

6.34

Kijów dalej broni się przed atakiem ale w nocy wskutek uderzenia rosyjskiej rakiety doszło do pożaru bazy paliw w Wasilkowie która świadczyła dostawy wszystkim potrzebującym Ukraińcom w pobliżu ich stolicy.

Wybuch bazy paliw w Wasilkowie. Fot. KLO
Wybuch bazy paliw w Wasilkowie. Fot. KLO

0.23

Profesor oksfordzki Samuel Ramani informuje, że banki chińskie ograniczają finansowanie zakupów surowców z Rosji. – To jest duże – komentuje.

Rozpoczynamy kolejny dzień relacji z ataku Rosji na Ukrainę, 27 lutego 2022 roku.

23.29

Określone banki rosyjskie mają zostać wykluczone z systemu SWIFT i ma dojść do paraliżu Rosyjskiego Banku Centralnego. Komisja Europejska zapowiada, że ten ruch zablokuje import i eksport z Rosji.

Świat uderzy w Rosję SWIFT-em

22.49

AFP podaje, że Niemcy mają zamknąć przestrzeń powietrzną dla samolotów rosyjskich.

22.40

Rozpoczyna się atak na Kijów. Deputowani Rady Najwyższej Ukrainy ostrzegają, że tej nocy może dojść do decydującego starcia o stolicę.

20.12

Niemcy mają według Nexta wysłać sprzęt do obrony przeciwlotniczej i Stingery na Ukrainę.

19.58

Nieoficjalnie można przeczytać, że Niemcy zgodzili się na wyłączenie Rosji z systemu SWIFT.

18.49

– Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Status kandydata powinien być udzielony natychmiast, a rozmowy o członkostwie rozpoczęte niezwłocznie po tym. Ukraina ma mieć też dostęp do środków z UE na odbudowę. To się Ukrainie należy – napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

18.45

Grupa Anonymous zhakowała telewizję rosyjską. Większość kanałów w Rosji przez kilkadziesiąt minut wyświetlała materiał z ukraińską muzyką.

https://twitter.com/ua_industrial/status/1497591657650393099?s=20&t=B4wydChRKFg4DmzFjdh6tg

16.21

Źródło Reutersa w postaci przedstawiciela jednego z banków centralnych w strefie euro przekonuje, że wyłączenie Rosji z systemu SWIFT to „kwestia dni”.

– SWIFT to tylko kwestia czasu, bardzo krótkiego, dni – powiedział rozmówca Reutersa pragnący zachować anonimowość. – Czy to wystarczy? Nie. Czy to jest konieczne? Absolutnie tak.

16.05

Kanał NEXTA sugeruje, że według MSZ Ukrainy ma rozpocząć się proces wyłączania Rosji z systemu SWIFT.

Grupa Anonymous informuje, że prowadzone są działania mające na celu trzymanie rosyjskich stron rządowych w trybie „offline”, a także przekazywane są niezależne informacje rosyjskim obywatelom. Prowadzone są także działania utrzymujące Ukrainę w sieci.

15.17

Bokser Witalij Kliczko apeluje o pomoc Ukrainie. – Jutro będzie za późno. Działajcie natychmiast. Zatrzymajcie tę wojnę! – powiedział w nagraniu wideo apelując o sankcje i wsparcie wojskowe wolnego świata.

15.09

Informacja pochodząca według posła do Parlamentu Europejskiego Riho Terrasa (Estonia) z wywiadu ukraińskiego sugeruje, że dyktator Władimir Putin nie spodziewał się tak dużego oporu podczas inwazji Rosji na Ukrainie. Chciał ustanowić rząd marionetkowy do czterech dni. Tymczasem za dziesięć dni może zostać zmuszony do rozmów, jeżeli te dane są prawidłowe.

13.36

Premier RP mówi o potrzebie silniejszego wsparcia Ukrainy i nowych sankcjach wobec Rosji, w tym o wyłączeniu jej ze SWIFT. – Musimy przekazać Ukrainie prawdziwą pomoc. I proszę pamiętać, że rurociągami Nord Stream 2 i Nord Stream 1 płynie nie tylko gaz, ale też krew dzieci, żołnierzy i matek. Proszę się nad tym zastanowić – powiedział w Berlinie kanclerzowi Olafowi Scholzowi.

13.09

Premier Ukrainy trzyma kciuki za swego polskiego odpowiednika przed rozmowami o wykluczeniu Rosji z systemu SWIFT.

12.31

Wiceminister spraw zagranicznych RP Paweł Jabłoński ujawnił, że Węgry porzuciły opór przeciwko blokadzie Rosji w systemie SWIFT jako jeden z ostatnich niezdecydowanych krajów Unii Europejskiej. Sankcje mogą zostać wprowadzone niebawem.

11.53

Teraz cała Europa widzi jakie są skutki zależności od gazu z Rosji – powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski na antenie RMF FM.

 

11.51

PKP Intercity udostępnia tymczasowo pociągi uchodźcom wojennym z Ukrainy za darmo.

11.40

Prezydent Ukrainy powiedział, że jest konsensus Unii Europejskiej w sprawie wykluczenia Rosji ze SWIFT. Zaapelował o członkostwo w Unii oceniając, że Ukraina zasłużyła na nie stawiając opór okupantowi.

11.04

Holendrzy dostarczą Ukrainie 200 rakiet obrony przeciwlotniczej – poinformował rząd holenderski cytowany przez Reutersa.

10.50

Oto nagranie pokazujące jak pocisk rosyjski uderza w cel cywilny na osiedlu mieszkaniowym w Kijowie. Rosjanie przekonują, że atakują tylko cele militarne, ale fakty pokazują co innego.

10.06

Dane o ukraińskim sektorze energetycznym z godz. 8.00 czasu kijowskiego:

Elektrociepłownia w Kijowie funkcjonuje bez problemów i jest pod kontrolą sił zbrojnych Ukrainy. Walki odcinają od dostaw energii kilkaset gospodarstw domowych na skalę całego kraju: 32 w regionie czernihowskim, 53 w zaporoskim, 11 w okolicach miasta Sumy i 551 wokół Odessy.

9.38

Szok naftowy wywołany inwazją Rosji na Ukrainie się skończył. Ropa Brent wróciła z ponad 100 do około 94 dolarów za baryłkę.

Szok naftowy się kończy. Grafika: Investing.com
Szok naftowy się kończy. Grafika: Investing.com

9.31

Agencja S&P obniżyła rating Rosji do śmieciowego.

9.02

Według ministerstwa obrony Ukrainy strona rosyjska straciła już w inwazji około 3500 żołnierzy.

Straty Rosji. Grafika: Kyiv Independent.
Straty Rosji. Grafika: Kyiv Independent.

8.10

Strona internetowa rosyjskiego Gazpromu nie działa.

7.50

Inwazja Rosji podważa fundamenty porządku międzynarodowego. Japonia nie uzna jednostronnej zmiany status quo siłą albo zastraszeniem. Japonia zdecydowanie potępia Rosję i zajmie się jej sprawą szybko we współpracy z USA i innymi członkami społeczności międzynarodowej – napisał sekretarz do spraw publicznych Kancelarii Premiera Japonii Noriyuki Shikata.

Wcześniej doszło do uderzenia pociskiem rosyjskim w statek cywilny Japonii na Morzu Czarnym.

7.43

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba podał na Twitterze, że rozmawiał ze swą niemiecką odpowiedniczką Annaleną Bearbock i zgodzili się, że należy zwiększać presję na Rosję aż zatrzyma agresję na Ukrainie.

7.30

Nowy dzień na froncie dyplomatycznym rozpoczął się od rozmów z Emmanuelem Macronem. Nadciąga do nas broń i sprzęt od naszych partnerów. Koalicja antywojenna działa! – napisał prezydent Ukrainy przewodzący obronie Kijowa przed najeźdźcą. Stolica Ukrainy się broni!

Rozpoczynamy kolejny dzień relacji z ataku Rosji na Ukrainę, 26 lutego 2022 roku.

20.09

Jak wynika z oświadczenia Pałacu Elizejskiego, chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi powtórzył znaczenie poszanowania suwerenności terytorialnej Ukrainy w rozmowie telefonicznej z doradcą dyplomatycznym prezydenta Francji Emmanuela Macrona w piątek.

Chiny bronią suwerenności Ukrainy

20.05

Premier Mateusz Morawiecki zwraca się do Unii Europejskiej o wprowadzenie sankcji wobec Rosji.

18.39

Wygląda na to, że usterka na naszej stronie została usunięta.

18.32

Wtargnięcie wojsk rosyjskich na Ukrainę podsyciło obawy przed chińską inwazją na Tajwan. Chińskie kierownictwo komunistyczne postrzega Tajwan jako nieodłączną część swojego kraju. Międzynarodowi obserwatorzy obawiają się, że prezydent Xi Jinping może teraz czuć się zachęcony przez działania Putina w Ukrainie – podaje Die Zeit.

18.27

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że nie ma zamiaru wyjeżdżać z Kijowa w oświadczeniu podawanym przez ukraińskie media:

18.17

Ministrowie spraw zagranicznych UE nałożyli sankcje na Władimira Putina i Siergieja Ławrowa. Ministrowie 27 państw członkowskich przyjęli dziś odpowiedni akt prawny. Decyzja o sankcjach, która obejmuje również daleko idące sankcje gospodarcze, powinna zostać niezwłocznie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE i tym samym wejść w życie.

17.58

Po inwazji Rosji na Ukrainę sytuacja w strefach walk była niejasna. Istnieją różne informacje na temat liczby ofiar i strat. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar poinformowała na swoim Facebooku, że rosyjskie siły zbrojne straciły około 2800 żołnierzy, 80 czołgów, 516 opancerzonych wozów bojowych, 10 samolotów i 7 śmigłowców. Rosja twierdzi, że zniszczyła 118 ukraińskich obiektów wojskowych. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że po stronie ukraińskiej zginęło 137 żołnierzy i cywilów, a setki osób zostało rannych. Biuro ONZ ds. praw człowieka mówi o co najmniej 127 ofiarach cywilnych na Ukrainie, z których 25 zginęło, a 102 zostało rannych. Rzeczywista liczba prawdopodobnie będzie znacznie wyższa. Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace oszacował liczbę ofiar po stronie rosyjskiej na ponad 450 rannych.

Obie strony konfliktu potwierdziły, że 13 ukraińskich strażników granicznych na Wyspie Węży na Morzu Czarnym zostało zabitych w wyniku ostrzału z rosyjskiego okrętu wojennego.

O tym, że wojna z Ukrainą nie będzie dla Rosji łatwa do wygrania, pisał redaktor BiznesAlert.pl Mariusz Marszałkowski.

Marszałkowski: Inwazja na Ukrainę nie będzie dla Rosji spacerem

17.23

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ ostrzegła, że przystąpienie Finlandii lub Szwecji NATO wywołałoby poważną reakcję Moskwy. Przemawiając podczas briefingu prasowego w Moskwie, Maria Zacharowa zagroziła, że jeśli którykolwiek z tych krajów będzie chciał przyłączyć się do sojuszu, „będzie to miało poważne konsekwencje militarne i polityczne, które będą wymagały od naszego kraju podjęcia wzajemnych kroków. – Uważamy zaangażowanie rządu fińskiego w politykę neutralności wojskowej jako ważny czynnik zapewniający bezpieczeństwo i stabilność w północnej Europie – powiedziała Zacharowa.

W zeszłym miesiącu premier Finlandii Sanna Marin powiedziała, że jest „bardzo mało prawdopodobne”, aby jej kraj ubiegał się o członkostwo w NATO podczas jej kadencji.

17.17

Premier Łotwy uważa, że ​​przywódcom wielu krajów UE otwierają się oczy. – Naiwność się skończyła – powiedział Krišjānis Kariņš łotewskiej agencji prasowej Leta. – Wiele krajów europejskich żyło w iluzji, że jeśli się znajdzie właściwe słowa w rozmowie z Putinem i będziesz cierpliwy, wszystko można negocjować – powiedział, powołując się na wieloletnie ostrzeżenia państw bałtyckich.
– Świat przez długi czas nie akceptował tego, co oczywiste. Teraz wszystko się zmieniło. Putin stracił całe zaufanie i wsparcie w demokratycznym świecie – mówił Krišjānis Kariņš, premier Łotwy. Jego zdaniem wiele krajów zmienia teraz swój stosunek do Rosji. Kariņš podał jako przykład decyzję Niemiec o wstrzymaniu procesu wydawania zezwoleń na Nord Stream 2. – To już jest ważny punkt zwrotny w niemieckiej polityce. Myślę, że w najbliższych dniach i tygodniach może nastąpić jeszcze kilka zmian – powiedział premier.

17.07

Przedstawiciel departmanetu obrony USA powiedział, że siły rosyjskie straciły impet podczas inwazji na Ukrainę. Według agencji informacyjnej Reuters, polityk powiedział, że jak dotąd żadne skupiska ludności ukraińskiej nie zostały zajęte, ale niektóre rosyjskie rakiety uderzyły w dzielnice mieszkalne. Dodał, że są też oznaki cyberataków na elektrownię wodną Kachowka na południu Ukrainy.

17.04

Jaka jest polityka Niemiec wobec Ukrainy? W jakim stopniu uzasadniona jest krytyka postawy Berlina wobec wojny? Zapraszamy do lektury materiału na ten temat:

Perzyński: W co grają Niemcy w sprawie Ukrainy?

17.01

Ministrowie spraw wewnętrznych 27 krajów UE spotkają się w niedzielę w Brukseli na spotkaniu kryzysowym. Na specjalnym spotkaniu zostaną omówione „konkretne odpowiedzi na sytuację w Ukrainie” – poinformował na Twitterze francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin.

W porządku obrad będzie kilka kwestii, w tym europejska reakcja na implikacje humanitarne i bezpieczeństwa oraz środki odwetowe.

16.49

Władimir Putin zachęca ukraińskich żołnierzy do dezercji i nazywa rząd Ukrainy „gangiem narkomanów” i „neonazistami”. Cały alert mogą przeczytać Państwo tutaj:

Putin nakłania żołnierzy do dezercji, nazywa rząd w Kijowie „narkomanami” i „neonazistami”

 

16.30

Annalena Baerbock, minister spraw zagranicznych Niemiec, powiedziała, że sankcje „zrujnują Rosję”. Całą wypowiedź można znaleźć tutaj:

Szefowa MSZ Niemiec: Sankcje zrujnują Rosję

14.30

Cztery ukraińskie samoloty transportowe – dwa An-26 i dwa An-32 lądują na lotnisku w Bydgoszczy. Nie jest znana przyczyna pojawienia się ukraińskich maszyn w Polsce.

Zdjęcie

13.50

Polska planuje zamknąć przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych.

13.30

Na prośbę Chin, Rosja jest gotowa do rozpoczęcia rozmów pokojowych z Ukrainą bez warunków wstępnych. Rozmowy miałyby odbyć się w Mińsku. Delegacja jest gotowa do wylotu – powiedział Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla.

13.10

Amerykański samolot rozpoznania elektronicznego RC-135W krąży nad wschodnią granica Polski. Samolot ten służy do zbierania danych na temat emisji elektromagnetycznych generowanych przez środki łączności czy radary. Dzięki tym danym możliwym jest łatwiejsze neutralizowanie tych celów.

12.50

Wołodymyr Zełeński ironicznie odpowiedział premierowi Włoch, Mario Drahi, który wcześniej pożalił się, że Wołodymyr Zełeński nie odebrał od niego telefonu o umówionej godzinie spotkania. Zełeński na twitterze odpowiedział, że ” O 10:30 trwały ciężkie walki na przedmieściach Czernichowa, Melitopola i Gostomla. Ludzie ginęli. Następnym razem spróbuję dostawać harmonogram działań wojennych aby być w stanie porozmawiać o ustalonej wcześniej godzinie.

12.35

– Wzywam wszystkich obywateli Unii Europejskich, którzy mają doświadczenie wojskowe aby przybywali na Ukrainę i razem z nami walczyli przeciwko rosyjskiej inwazji – powiedział w orędziu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński. Ukraiński prezydent wyraził również gotowość do rozmowy z Władimirem Putinem odnośnie wstrzymania działań wojennych.

12.05

Sekretarz niemieckiej partii SPD wezwał byłego kanclerza RFN Gerharda Schroedera do rezygnacji z piastowania funkcji w rosyjskich spółkach energetycznych.

11.35

Trwa atak hakerski na polskie instytucje, m.in. Krajową Izbę Rozliczeniową.

Hakerzy atakują polskie serwery. Jedną z ofiar jest Krajowa Izba Rozliczeniowa

11.30

Rosja przeanalizuje możliwość odpowiedzi na Zachodnie sankcje – Musimy przeanalizować ewentualne konsekwencje i środki, które podejmiemy – agencja AFP

10.00

Nagranie wezwania rosyjskiego krążownika Moskwa do złożenia broni przez ukraińskich pograniczników. W odpowiedzi otrzymali niecenzuralną odpowiedź: „idzicie na ch..”

9.45

Rosyjski system OPL Strieła-10, który wszedł do Kijowa i odłączył się od pozostałej rosyjskiej kolumny rozjechał cywilny samochód. Nie wiadomo czy są ofiary i jaki jest ich stan.

9.30

Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że do Kijowa weszły grupy rosyjskich sabotażystów, część z nich przebranych jest w ukraińskie mundury. Pojawiło się również nagranie jednej zlikwidowanej grupy dywersantów. Walki z użyciem broni strzeleckiej trwają w dzielnicy Obołon, na północy Kijowa.

9.20

Ukraińska placówka służb granicznej na wyspie Zmijnij (Wyspa Węży) na Morzu Czarnym, która stała się celem ataku rosyjskich okrętów wojennych i lotnictwa została wczoraj wieczorem zdobyta przez Rosjan. Pogranicznicy nie przyjeli oferty poddania się. Na wyspie zginął cały garnizon ukraiński składający się z 13 funkcjonariuszy. Zniszczeniu uległa również cała infrastruktura znajdująca się na wyspie.
Zdjęcie

9:00

– Rozmawiałem z Prezydentem Ukrainy. Sytuacja w Kijowie jest bardzo trudna. Nad ranem Rosjanie zaczęli bombardowanie miasta. Drony zrzucają bomby na budynki mieszkalne. Giną ludzie. To oczywisty akt terroru, żeby złamać morale ale jest ogromna determinacja, żeby obronić stolicę.- Prezydent Andrzej Duda na Facebooku

8:50 

Według danych pozyskiwanych z automatycznego systemu monitoringu strefy wykluczenia wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu w kilkunastu punktach pomiarowych odnotowano przekroczone poziomy kontrolne promieniowania gamma (czerwone punkty). Nie są znane przyczyny takiego stanu rzeczy. Teraz został wczoraj zajęty przez siły rosyjskie.

8:30

Mieszkańcy Kijowa w obawie przed rosyjskimi atakami lotniczymi znaleźli schronienie w Kijowskim metrze. Metro to było budowane również w celu zapewnienia schronienia w przypadku ataku jądrowego. Stąd głębokość niektórych stacji sięga nawet 100 metrów.



8.15

Baza lotnicza rosyjskich sił powietrznych została ostrzelana z ukraińskich rakiet balistycznych systemu Toczka-U. Pociski spadły na płytę postojową. Nie ma informacji o stratach, ale na zdjęciach widać kłęby dymu unoszące się nad lotniskiem.
Zdjęcie

7.51

– Zostaję w stolicy z moimi ludźmi, moja rodzina też jest na Ukrainie. Mamy informację, że wróg oznaczył mnie jako cel numer jeden, a moja rodzina jest celem numer dwa – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

7.40

Norbert Roettgen, ekspert CDU ds. polityki zagranicznej podkreśla, że wykluczenie Rosji ze SWIFT (Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) to najostrzejszy miecz w walce z agresją na Ukrainę.

7.36

Prezydent Ukrainy podpisał dekret nakazujący powszechną mobilizację w odpowiedzi na inwazję rosyjską. Ukraińscy mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat mają czasowy zakaz opuszczania kraju w okresie stanu wojennego – podała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.

Minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko poinformował, że od czwartkowego wieczoru zginęło co najmniej 57 Ukraińców, a 169 zostało rannych.

7.28

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował na Twitterze, że zbliża się pakiet dodatkowych sankcji unijnych wobec Rosji.

– Omówiłem wszystkie szczegóły z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Żądamy odłączenia Rosji od SWIFT, wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą i innych skutecznych kroków w celu powstrzymania agresora – napisał.

6.40

USA i Unia Europejska uderzyły w sektor bankowy Rosji: Amerykanie w bank VTB oraz poprzez uniemożliwienie transakcji z użyciem dolara, Unia w 70 procent sektora bankowego. Razem uderzyły w największe spółki rosyjskie ograniczeniami finansowymi.

Amerykanie i Europejczycy odcięli tym samym Rosję od wysokich technologii niezbędnych do modernizacji sektora naftowego, na czele z rafineriami. Zablokowali także dostawy półprzewodników oraz innych towarów, których Rosja sama nie posiada. Póki co sankcje nie są jednak na tyle dotkliwe, na ile liczyli Ukraińcy. Kijów domagał się wykluczenia Rosji z systemu bankowego SWIFT.

6.26

Nexta podaje, że w stronę Kijowa zmierza kolumna pancerna składająca się z ponad 50 pojazdów wroga

6.15

Według agencji Reuters we Lwowie zawyły syreny alarmowe.

5.35

Dostawy ropy rosyjskiej przez Ropociąg Przyjaźń do Polski odbywają się bez przeszkód, a PKN Orlen, Grupa Lotos i PERN mają zgromadzone zapasy pozwalające przetrwać kilka miesięcy.

– PKN ORLEN, Grupa LOTOS i PERN monitorują sytuację na bieżąco i są przygotowane na każdy scenariusz. Polska dysponuje odpowiednimi zapasami surowca i zdywersyfikowanymi (różnorodnymi) źródłami dostaw ropy naftowej. Nasz kraj jest zabezpieczony przed nieprzewidzianymi sytuacjami w obszarze ropy i paliw. Jest to możliwe dzięki skutecznym działaniom prowadzonym przez kluczowe podmioty polskiego rynku naftowo – paliwowego – czytamy we wspólnym komunikacie tych spółek.

5.27

Trwa atak rakietowy na Kijów. Poniżej filmik, na którym widać moment zestrzelenia jednej z rakiet.

https://twitter.com/novaya_gazeta/status/1497044252395982848

Rozpoczynamy kolejny dzień relacji z ataku Rosji na Ukrainę, 25 lutego 2022 roku.

21.10

W związku z sytuacją w otoczeniu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie.

20.11

Prezydent RP Andrzej Duda wystąpił w orędziu do narodu po godz. 20 czasu polskiego. – Potrzebne są dotkliwe sankcje, które uderzą we wszystkie obszary działalności agresora – powiedział. – Najważniejsza jest jedność, jedność i jeszcze raz jedność – dodał.

20.08

Prezydent USA ogłosił nowe sankcje wobec Rosji za atak na Ukrainę. Uderzają w elity rosyjskie, banki oraz biznes.

Sankcje USA mają być wprowadzone wspólnie z pozostałymi sojusznikami z NATO, w sumie trzydziestoma krajami. Obejmują transakcje w dolarach, euro i juanach z udziałem instytucji finansowych w Rosji. To także wykluczenie VTB z rynku, zakaz wstępu otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina.

20.02

19.37

Unia Afrykańska potępiła militarny atak Rosji na Ukrainę. – W interesie globalnego pokoju Unia Afrykańska wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni i rozpoczęcia rozmów dyplomatycznych między obiema stronami -poinformowały w czwartek źródła w stolicy Etiopii Addis Abebie, gdzie znajduje się siedziba Unii Afrykańskiej, która podkreśla, że Rosja i musi przestrzegać prawa międzynarodowego, a także obszaru terytorialnego i suwerenności Ukrainy.

Republika Południowej Afryki, która jest powiązana z Rosją w konfederacji BRICS, również przyłączyła się do tych postulatów.

18.27

Prezes PKN Orlen zapewnia, że nie ma powodów do paniki, w związku z tłumami tankującymi paliwo na zapas na stacjach PKN Orlen:

18.23

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz potępił w przemówieniu rosyjski atak na Ukrainę. – Władimir Putin celowo narusza europejski porządek pokojowy. Naraża na niebezpieczeństwo obywateli Ukrainy, bratniego narodu Rosji. On sam, a nie naród rosyjski, decydował o tej wojnie, tylko on ponosi za nią pełną odpowiedzialność  – powiedział Scholz. „”.

– Putin chce przesunąć granice i wymazać z mapy cały kraj. – Nie ma powrotu do XIX wieku, kiedy wielkie mocarstwa podejmowały decyzje ponad głowami mniejszych państw – powiedział Scholz. – Nawet rok pokojowych rewolucji 1989, kiedy obywatele Europy Środkowo-Wschodniej walczyli o swoją wolność, nie może zostać cofnięty. Putin nie wygra – dodał kanclerz Niemiec.

18.17

– Państwowy Inspektorat Dozoru Jądrowego informuje, że elektrownia jądrowa w Czarnobylu jest w pełni kontrolowana przez Federację Rosyjską, w tym wszystkie instalacje i składowiska – napisał na twitterze Jarosław Demczenkow, wiceminister energii Ukrainy.

18.07

– Według Unianu, elektrownia atomowa w Czarnobylu i cały Prypeć zostały zajęta przez wojska rosyjskie – pisze redaktor BiznesAlert.pl Mariusz Marszałkowski na Twitterze.

 

18.06

Prezes PGNiG zapewnia, że w Polsce nie zabraknie gazu:

17.42

Prezydent Zełenski ponownie przemówił dziś po południu do narodu ukraińskiego, zamieniając ciemny garnitur na mundur wojskowy. W swoim ostatnim wystąpieniu porównuje walkę do „odgłosu opadającej nowej żelaznej kurtyny i zamykającej Rosję przed cywilizowanym światem”, dodając „naszym zadaniem jest, aby ta kurtyna nie opadła na terytorium Ukrainy”.

Mówił o przerwie operacyjnej i twierdzi, że siły ukraińskie skutecznie bronią wschodniego Donbasu, a także walczą pod Charkowem. Zełenski mówi, że najbardziej problematyczny obszar znajduje się w Chersoniu na południu kraju, gdzie wojska rosyjskie ruszyły na północ z anektowanego Krymu. Mówi, że na północy wróg nadal napiera na region i opisał ciężkie walki w Czarnobylu. Mówi też o stratach wojsk i schwytanych żołnierzach rosyjskich.

Zełenski powiedział, że wiele rosyjskiego lotnictwa i pojazdów zostało zniszczonych.

17.37

Do tej pory przez granicę z Ukrainy do Mołdawii uciekło ponad 4000 osób, głównie kobiet i dzieci. Nie jest jeszcze jasne, czy zamierzają tam zostać, czy wkroczyć do Rumunii. Władze ukraińskie uniemożliwiają wyjazd mężczyznom w wieku wojskowym.

ONZ ostrzegała wcześniej, że inwazja na Ukrainę może wywołać kryzys uchodźczy na dużą skalę.

17.27

Polskie spółki i rząd zapewniają, że nie zabraknie nam paliwa w obliczu nadchodzącego kryzysu. Więcej można przeczytać tutaj.

PERN uspokaja, że Polsce nie zabraknie ropy

17.00

Amerykańka stacja CNN relacjonuje wydarzenia w Kijowie na żywo:

16.55

Pojawiają się nieoficjalne informacje, że podczas walk o lotnisko Gostomel, znajdujące się kilkanaście kilometrów od Kijowa, poważnie uszkodzony został największy samolot świat An-225 Mirija. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz tego samolotu. Lotnisko Gostomel jest bazą dla linii lotniczej Antonow Airlines, która jest właścicielem „Miriji”. Lotnisko zostało zdobyte przez rosyjski desant w południe.

16.53

Niemcy zapewniają o wsparciu dla Wschodniej Flanki NATO:

16.40

Amerykański komentator polityczny, Tucker Carlson, kojarzony z Donaldem Trumpem i popieraniem Władimira Putina na wojnie z Ukrainą, pyta w nowym programie publicystycznym „Dlaczego miałbym nienawidzić Putina?”. Link do naszego artykułu na temat działalności Carlsona w sprawie Ukrainy można znaleźć tutaj:

Perzyński: Bliżej mu do Putina niż do Bidena i Ukrainy. Tucker Carlson gra na podział Partii Republikańskiej

Carlson staje się coraz bardziej kontrowersyjną postacią na amerykańskiej scenie politycznej:

16.18

– Rząd federalny zrobił wszystko, aby znaleźć dyplomatyczne i pokojowe rozwiązanie konfliktu. Wspieramy kurs kanclerza Olafa Scholza oraz Rząd Federalny wraz z ich międzynarodowymi partnerami. Dla władz Meklemburgii-Pomorza Przedniego jest jasne, że w takiej sytuacji wszelkie nasze działania wobec Rosji zostaną zawieszone – dodała Schwesig.

Cały materiał można znaleźć tutaj.

Premierka landu, gdzie kończyć się ma Nord Stream 2, zawiesza współpracę z Rosją

15.40

– Tej nocy spełniły się moje najgorsze obawy. Jestem zbulwersowana wiadomościami z Ukrainy. To straszny rozwój wydarzeń. Wszyscy pragniemy życia w pokoju i nigdy więcej wojny. Władze państwowe w najostrzejszych słowach potępiają atak na Ukrainę. Tym atakiem rosyjski rząd ponownie złamał prawo międzynarodowe. Putin musi natychmiast powstrzymać przemoc. Moje myśli są z mieszkańcami Ukrainy. I mamy wielką nadzieję, że szybko zostanie odnaleziona droga do pokoju i że ludzkie życie będzie chronione – napisała na Twitterze Manuela Schwesig (SPD), premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego, znana z dotychczasowego wsparcia dla Nord Stream 2.

15.10

Według obliczeń niemieckich instytucji badawczych, kraj ten były gotowy gospodarczo na przyjęcie surowych sankcji wobec Rosji, i to Moskwa ucierpiała na nich bardziej. Więcej informacji tutaj:

Sankcje na gaz z Rosji zabolałoby ją bardziej niż Europę. Niemcy są gotowe

14.49

– Myślę, że nadszedł czas, aby uciec się do znacznie ostrzejszych sankcji niż pierwotnie planowano, i mam na myśli przede wszystkim wyłączenie Federacji Rosyjskiej z systemu płatności SWIFT. Lubię kulturę rosyjską, szanuję ofiary narodu rosyjskiego w czasie II wojny światowej, ale to nie znaczy, że zgodzę się na wkroczenie obcej armii na terytorium suwerennego państwa bez wypowiadania wojny. Szczegółowo przestudiowałem dzisiejsze przemówienie prezydenta Putina i odpowiem jednym zdaniem: rzekome lub rzeczywiste błędy, takie jak bombardowanie Jugosławii lub wejście do Iraku, nie mogą usprawiedliwiać własnych błędów. Tym aktem Rosja popełnia zbrodnię przeciwko pokojowi – powiedział Milosz Zeman, prezydent Czech.

– Konieczne jest odizolowanie szaleńca, a nie obrona przed nim tylko słowami, ale także konkretnymi środkami. Wzywam naszych obywateli do uspokojenia się, wyrażam pełne poparcie dla Ukrainy, jej przywódców i jej mieszkańców- dodał Zeman

14.37

Szef Rady Europejskiej Charles Michel wzywa Białoruś do „nie brania udziału” w rosyjskim ataku wojskowym na Ukrainę. – Macie wybór, by nie podążać za destrukcyjnymi działaniami Rosji. Macie wybór, by nie brać udziału w tej niepotrzebnej tragedii przeciwko swoim sąsiadom na Ukrainie – mówił.

14.31

Amerykański samolot zwiadowczy krąży nad wschodnią Polską.

14.02

Prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski podaje, że siły zbrojne jego kraju odpierają ataki w Donbasie we wschodniej Ukrainie, a także w innych częściach kraju. Rosja natomiast twierdzi, że spotkała się z niewielkim oporem.

13.40

Niemiecki Handelsblatt podaje, że firma Uniper z Niemiec zamierza sprzedać 20 procent udziałów, które posiada w spółce zarządzającej odnogą Nord Stream 1 i Nord Stream 2 o nazwie OPAL.

OPAL to gazociąg ciągnący się z punktu wyjścia na ląd Nord Stream 1 dostarczającego gaz z Rosji przez Morze Bałtyckie oraz Nord Stream 2, którego praca jeszcze nie ruszyła i mogą ją wykluczyć sankcje USA wobec jego właściciela (Nord Stream 2 AG) oraz decyzja Niemiec o zatrzymaniu procedury certyfikacji.

Nord Stream 2 pod pręgierzem. Niemcy chcą sprzedać udziały w odnodze OPAL

13.25

Brytyjski premier Boris Johnson potępił rosyjską inwazję na Ukrainę, mówiąc w przemówieniu telewizyjnym, że Władimir Putin „zaatakował przyjazny kraj bez żadnej prowokacji i bez żadnej wiarygodnej wymówki”.

– Nasze najgorsze obawy się spełniły, a wszystkie nasze ostrzeżenia okazały się tragicznie trafne – powiedział Johnson.

Wielka Brytania potępia działania Rosji w Ukrainie

13.00

Attache Litwy do spraw energetyki Gabriel Gorbaczewski poinformował, że rozmowy toczyły się z minister Moskwą oraz pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim. Został poruszony temat zaopatrzenia Polski oraz Litwy w gaz i energię w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Polska i Litwa rozmawiają o bezpieczeństwie dostaw gazu oraz energii wobec ataku na Ukrainę

12.45

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) potępiła rosyjski atak na Ukrainę i zapowiedziała „zjednoczoną odpowiedź Zachodu”. Baerbock powiedziała w Berlinie, że Niemcy nadal będą koordynować współpracę z partnerami międzynarodowymi w ramach UE, NATO i G7. – Uruchomimy pełny pakiet z masowymi sankcjami wobec Rosji. Wszyscy jesteśmy dziś oszołomieni, ale nie jesteśmy bezradni – powiedziała.

– Na oczach świata prezydent Rosji Władimir Putin łamie elementarne zasady ładu międzynarodowego. Obudziliśmy się dzisiaj w innym świecie. Po miesiącach kłamstw i propagandy Putin postanowił zamienić groźby na czyny. Ukraińcy nie zrobili nic „co usprawiedliwiałoby ten rozlew krwi” – powiedziała Baerbock.

Niemcy potępiają rosyjską inwazję na Ukrainie

11.30

– Mołdawia zamyka przestrzeń powietrzną i wprowadza stan wyjątkowy w obliczu spodziewanej fali uchodźców z Ukrainy – poinformował wicepremier Mołdawii Andrej Spinu.

11.27 

Były kanclerz Austrii Christian Kern zrezygnował z członkostwa w radzie nadzorczej Kolei Rosyjskich (RŻD). – Dziś w godzinach porannych poinformowałem zarząd o rezygnacji z mandatu w radzie dyrektorów. Od zeszłej nocy RŻD stały się częścią logistyki wojennej – powiedział.

Były kanclerz Austrii zrezygnował z posady w Kolejach Rosyjskich

 11.20

Rzecznik ministerstwa aktywów państwowych Karol Manys poinformował, że póki co nie ma ataków cybernetycznych na polskie spółki skarbu państwa pomimo takich pogłosek krążących w Internecie. – Nie odnotowano takich ataków. Prośba, by nie powielać fake newsów – napisał na Twitterze.

https://twitter.com/rzecznikMAP/status/1496786587660832769?s=20&t=reTaTzXSTm3Lk_uRKTY48g

11.05

Według Aleksieja Arestowicza, doradcy szefa kancelarii prezydenta Ukrainy w dotychczasowych walkach z Rosjanami zginęło ponad 40 ukraińskich żołnierzy. Arestowicz wspomina także o co najmniej 10 ofiarach cywilnych.

11.00

Niemcy zaoferują wsparcie krajom Europy Środkowej, zwłaszcza Polsce, w obliczu napływu uchodźców przez konflikt na Ukrainie – powiedziała w czwartek niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser cytowana przez Reuters.

10.57

Dyktator Białorusi Aleksandr Łukaszenka poinformował, że wojska białoruskie nie uczestniczą w rosyjskiej operacji przeciwko Ukrainie, ale do niej dołączą „jeżeli Rosja o to poprosi”.

10.55

Ukraina zerwała relacje dyplomatyczne z Rosją.

10.50 
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez operatora systemu przesyłowego Ukrainy OGTSU wszystkie 24 magazyny gazu na Ukrainie działają bez zakłóceń.

https://twitter.com/GasTSOua/status/1496766426979446785?s=20&t=5MjUkDEjNeQ-l0IH3-jMxA

10.40

W chwili obecnej nad obszarem Polski i w okolicy krąży lotnictwo rozpoznawcze składające się z trzech samolotów amerykańskich (w tym dwa nad Polską i jeden nad Litwą) oraz jeden szwedzki monitorujący Obwód Królewiecki od strony Bałtyku. Dodatkowo w powietrzu znajduje się NATOwski samolot dozoru powietrznego i trzy latające cysterny.

10.30

Akcje rosyjskiego Gazpromu tracą w tej chwili ponad 30 procent.

10.00

Nie jest jasne czy rząd federalny zgodził się na przejęcie udziałów większościowych Rafinerii Schwedt w Niemczech przez rosyjski Rosnieft. Jej produkty naftowe trafiają także do Polski. To ważne w obliczu inwazji na Ukrainie.

Rosjanie przejmują udziały rafinerii w Niemczech sprzedającej do Polski w przeddzień inwazji

Szczątki rakiety rosyjskiej w centrum Kijowa. Zdjęcie od czytelnika BiznesAlert.pl
Szczątki rakiety rosyjskiej w centrum Kijowa. Zdjęcie od czytelnika BiznesAlert.pl

9.15

Kontrakty na dostawy gazu w marcu na giełdzie holenderskiej TTF podrożały 24 lutego o ponad 20 procent po wieściach o ataku Rosji na Ukrainę.

Atak Rosji na Ukrainę podniósł ceny gazu na giełdzie już o ponad 20 procent

 

9.00

– Obserwujemy wojnę lądową w Europie. Myśleliśmy, że można ją znaleźć tylko w podręcznikach do historii. Jest to rażące naruszenie prawa międzynarodowego – podkreśla minister gospodarki i klimatu Niemiec Robert Habeck.

– Współpracujemy z sojusznikami Europy i NATO, aby reagować natychmiast, z jednością i determinacją – dodaje.

8:55

Według przedstawiciela Gazpromu, Siergieja Kuprjanowa, gaz płynie przez magistralę ukraińską bez zakłóceń.

8:50

Kolumny wojskowe zbierają się do przekroczenia granicy z Ukrainą również nieopodal granicy polsko-białoruskiej.

8:45

Kolumny rosyjskiego sprzętu przekraczają granicę białorusko-ukraińską.

8:40

Mieszkańcy Kijowa pośpiesznie ewakuują się z miasta. Powoduje to gigantyczne korki. Kolumny samochodów zmierzają w kierunku zachodnim.

8:30

Ukraiński myśliwiec Su-27 przekroczył granice Rumunii. Zgodnie z informacjami było to spowodowane ostrzałem lotniska wojskowego pod Odessą, z którego myśliwiec ten wystartował.

Zdjęcie

8.20

Płonie port marynarki wojennej Ukrainy w Oczakowie. Obiekt stał się celem ataku rakietowego ze strony Rosji.

 

8:15 

Ceny surowców na giełdach rosną w obliczu rosyjskiej inwazji.

Cena gazu na giełdzie TTF skoczyła o 40 procent do 120 euro za MWh.

Cena ropy rośnie o 5,5 procent do 102 dolarów za baryłkę.

Rosną również ceny m.in. aluminium.

8:00

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński skierował się z odezwą do narodu. Ukraiński prezydent ostrzega przed nieprawdziwymi informacjami pojawiającym się w sieciach społecznościowych. Wzywa do weryfikacji źródeł. Wezwał również żołnierzy do obrony ojczyzny. Wezwał również do niepoddawaniu się panice. Zełeński poinformował również, że odbył rozmowy z szeregiem liderów państw m.in. USA, Niemiec, Polski czy Litwy. Wezwał do zbudowania antyrosyjskiej koalicji.

7:50
Rosyjskie wojska wkraczają na Ukrainę od strony Półwyspu Krymskiego – Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.

7:50
Rakieta manewrująca Kalibr przelatującą nad obwodem Chersońskim

https://twitter.com/AndreyZhukovv/status/1496732251991728128?s=20&t=zepB0BmcrnzY6_8-kv1lGg

7:45

Nagranie ataku rakietowego pociskami manewrującymi Kalibr na lotnisko w Iwano-Frankowsku.

7:30 

Według danych Ukraińskiego sztabu generalnego, działania zbrojne rozpoczeły się o godz. 5:00 (czasu kijowskiego – 4 czasu warszawskiego) od zmasowanych nalotów rakietowych na ukraińskie obiekty takie jak lotniska, bazy wojskowe, czy ważne i strategiczne obiekty. Po atakach lotniczo-rakietowych bronią manewrującą i rakietami balistycznymi, trwa obecnie zmasowany ostrzał pozycji ukraińskich na całej długości granicy tak z Białorusią jak i Rosją. W niektórych punktach granicy doszło do jej przekroczenia przez kolumny wojsk rosyjskich.  Według informacji strony ukraińskiej, dotychczasowe działania Rosji spowodowało kilkaset ofiar po stronie służb i ukraińskiego wojska. Sami Ukraińcy donoszą o zestrzeleniu co najmniej pięciu rosyjskich  maszyn powietrznych – 4 samolotów i śmigłowca.

7.15

Z całej Ukrainy spływają informacje o walkach. W sieci pojawił się film z widokiem na wybuchy pod Charkowem.

6.30

Polska uruchomiła artykuł czwarty NATO. Oznacza konsultacje sojuszników w razie zagrożenia integralności terytorialnej któregokolwiek z nich. Rada Transatlantycka spotka się o godz. 8.30 czasu polskiego.

6.15

Cena ropy Brent w kontraktach intraday na giełdzie londyńskiej ICE przebiła 101 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od 2014 roku.

6.05

Trwają ataki na duże miasta. Ropa Brent w kontraktach intraday kosztuje już ponad 101 dolarów.

 

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainie. Ropa przebiła 101 dolarów

6.00

Oficjele NATO przekazali agencji Reuters, że w ich przekonaniu ruszyła inwazja Rosji na Ukrainę. W mediach pojawiają się informację o operacji rosyjskich sił specjalnych na lotnisku w Kijowie, atakach lotniczych i rakietowych w całym kraju. Putin grozi każdemu podmiotowi, który będzie się angażował w wojnę na Ukrainie konsekwencjami nieznanymi w historii.

Opracowali Michał Perzyński, Wojciech Jakóbik, Jędrzej Stachura i Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Inwazja na Ukrainę nie będzie dla Rosji spacerem

 

Witamy w relacji na żywo, w której będziemy opisywać wydarzenia związane z agresją Rosji na Ukrainie. Materiał jest aktualizowany na bieżąco. Zachęcamy do odświeżania relacji, by widzieć najnowsze treści.

Inwazja Rosji na Ukrainie

19.56

Mieszkańcy Odessy szykują się na przybycie sił rosyjskich:

19.17

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij i prezydent USA Joe Biden omówili rolę USA w sprawie sankcji wobec Rosji i pomocy wojskowej dla Ukrainy. Biały Dom powiedział, że rozmowa trwała nieco ponad pół godziny. – Musimy jak najszybciej powstrzymać agresora – napisał Zełenski na Twitterze i podziękował Stanom Zjednoczonym za wsparcie.

19.07

Według wicekanclerza Roberta Habecka (Zieloni) możliwe są dalsze zachodnie sankcje wobec Rosji. Jednak zastrzegł, że sankcje muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby były trwałe w perspektywie długoterminowej. – Po prostu zawsze musimy uważać, aby nie nakładać sankcji, których sami nie jesteśmy w stanie wyegzekwować, które mogą tak bardzo zaszkodzić światowej gospodarce – mówił Habeck.
Tymczasem premier Mateusz Morawiecki po rozmowach z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen opowiedział się za sankcjami wobec Białorusi. Dodał, że UE powinna zaproponować Ukrainie plan odbudowy o wartości 100 mld euro.

18.50

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski udzielił wywiadu RMF FM, gdzie wypowiedział się na temat importu gazu z Rosji: Pieniądze, które trafiają do Rosji obracają się przeciwko nam. Wszyscy, którzy kupowali i nadal kupują gaz i ropę zasilają budżet rosyjski, a ten budżet w dużej części idzie na zbrojenia. Taka jest prawda – powiedział Naimski.

Cały materiał tutaj:

Naimski: Pieniądze, które płacimy Rosji za gaz, obracają się przeciwko nam

18.15

Według rosyjskiego rządu, podczas rozmowy telefonicznej z wenezuelskim dyktatorem Nicolasem Maduro, prezydent Rosji Władimir Putin powtórzył swoje warunki zakończenia inwazji na Ukrainę: władze w Kijowie muszą uznać samozwańcze republiki ludowe Ługańska i Doniecka oraz uznać Krym. Ponadto Ukraina musi zostać zdemilitaryzowana i uzyskać status neutralny. Według rosyjskiego rządu Ukraina musi również zobowiązać się do dalszego obchodzenia się w przyszłości bez broni jądrowej.

17.57

Z analizy zdjęć satelitarnych wykonanych przez McKenzie Intelligence Services dowiadujemy się nowych faktów o kolumnie wojska rosyjskiego, która zmierza do Kijowa. Wychodzi na to, że konwój nie ma ponad 60 km długości, jest to seria logistycznych „pakietów” rozciągniętych wzdłuż głównej autostrady od granicy z Białorusią, mających na celu połączenie z jednostkami rosyjskimi na północnych obrzeżach Kijowa. Wydaje się, że jego pochód jest spowolniony przez zepsute pojazdy. Kolumna składa się z niektórych pojazdów opancerzonych (czołgów) i bojowych wozów piechoty, ale głównie z pojazdów logistycznych, co wskazuje, że Rosjanie mają plany na coś więcej niż tylko krótką bitwę.

Ponadto, zdjęcia zbadane przez McKenzie Intelligence Services pokazują rosyjski batalion spadochronowy okopany w rejonie lotniska Hostomel – najważniejszego ukraińskiego międzynarodowego lotniska cargo i kluczowej wojskowej bazy lotniczej pod Kijowem. Ale ocenia się, że większość Kijowa znajduje się poza zasięgiem artylerii.

Analitycy twierdzą, że w ciągu ostatnich 24 godzin postęp wojsk rosyjskich był bardzo niewielki.

17.45

Zarówno Visa, jak i Mastercard blokują rosyjskim bankom dostęp do swoich sieci.

17.18

Ceny ropy w USA po raz pierwszy od ponad 2014 roku wzrosły powyżej 102 dolarów za baryłkę w związku z rosnącymi obawami o wojnę Rosji z Ukrainą. W reakcji na to Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) na spotkaniu ministerialnym postanowiła uwolnić 60 mln baryłek ze swoich zapasów.

Cały materiał poniżej:

Ceny ropy są najwyższe od 2014 roku. MAE uwalnia 60 mln baryłek zapasów i wspiera Ukrainę

16.45

Rosjanie uderzyli rakietą w wieżę telewizyjną w Kijowie.

16.14

Brytyjskie ministerstwo obrony pokazuje obecny zasięg walk w Ukrainie:

16.06

Czy Meksyk staje po stronie Rosji? Według prezydenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora, kraj ten nie nałoży na Rosję sankcji gospodarczych. Obrador skrytykował także rzekomą cenzurę rosyjskich mediów państwowych przez firmy społecznościowe.

15.55

Posłowie Parlamentu Europejskiego przegłosowali we wtorek wniosek rządu Ukrainy o wstąpienie do Unii Europejskiej, co przekazała przewodnicząca PE Roberta Metzola. – Uznajemy europejską perspektywę Ukrainy. Jak wyraźnie stwierdza nasza rezolucja, z zadowoleniem przyjmujemy, panie prezydencie (Zełenski), wniosek Ukrainy o status kandydata i będziemy pracować nad tym celem. Musimy wspólnie stawić czoło przyszłości – stwierdziła Metsola.

15.21

Były mistrz świata w szachach Garri Kasparow powtarza swoje rady dla Zachodu, jeśli chodzi o politykę wobec Rosji: – OK, po latach zignorowanych ostrzeżeń i słuchania „Garri, miałeś rację!” przez cały cholerny dzień dzisiaj powtórzę to, co powiedziałem w 2014 roku: Przestańcie mi mówić, że mam rację i słuchajcie tego, co teraz mówię – napisał na twitterze:

Całość dostępna poniżej:

Kasparow radzi Zachodowi, by zastąpił rosyjski import ropy i gazu

14.39

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał dziś do Parlamentu Europejskiego. Jego wystąpienie spotkało się z aplauzem przed rozpoczęciem i po zakończeniu.

– Walczymy o naszą ziemię i naszą wolność. Walczymy o nasze życie. Walczymy o przetrwanie. To jest najwyższa z naszej motywacji. Ale walczymy też o to, by być równymi członkami Europy. Wierzę, że dzisiaj pokazujemy wszystkim, kim dokładnie jesteśmy – powiedział Zełenski.

Zełenski powiedział PE, że Ukraina zasłużyła, by być częścią Unii

14.18

Chiny podają, że „żałują” ofiar na Ukrainie i nazwały obecną sytuację „niepożądaną”, jednocześnie nadal odmawiając uznania działań militarnych Rosji za „inwazję”. – Bezpieczeństwo życia i mienia cywilów powinno być skutecznie zagwarantowane, a w szczególności należy zapobiegać kryzysom humanitarnym na dużą skalę – powiedział rzecznik MSZ ChRL Wang Wenbin na wtorkowym briefingu prasowym.

13.55

Kanclerz Olaf Scholz (SPD) spodziewa się dalszej eskalacji wojny Rosji z Ukrainą, o czym mówił na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem. Ponownie wezwał Władimira Putina do natychmiastowego przerwania ataku i „natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań wojennych”. – Rozlew krwi musi się skończyć – powiedział Scholz. Zapowiedział on również dalsze sankcje i wezwał rosyjski rząd do dialogu.

13:40

Czechy chcą pozwolić na udział ochotników w wojnie na Ukrainie. – Jeśli nasi ludzie są odważni i zdeterminowani, aby iść i walczyć o naszą wolność, powinni mieć taką możliwość – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Martin Dvořák. Wcześniej zgodę na udział ochotników po stronie Ukrainy wyraziła Dania i Wielka Brytania.

13:30 

Europejscy dyplomaci opuścili sale podczas przemówienia Siergieja Ławrowa na sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

13:20 

Pojawiają się informacje o ataku rakietowym na rosyjskie lotnisko wojskowe w Taganrogu, w obwodzie Rostowskim przy granicy z Ukrainą. Lotnisko to jest bazą rosyjskich sił transportowych m.in. Ił-76.

13:00

Szwajcarska firma Nord Stream 2 AG rozważa złożenie wniosku o upadłość – podał we wtorek Reuters. Agencja informuje, że ten ruch związany jest z amerykańskimi sankcjami na ten gazociąg.

Nord Stream 2 AG rozważa złożenie wniosku o upadłość

12:50

Rosja zablokuje możliwość wycofania zagranicznych inwestorów  z rosyjskich aktywów.

– W obecnej sytuacji sankcji zagraniczni przedsiębiorcy zmuszeni są nie kierować się czynnikami ekonomicznymi, ale podejmować decyzje pod presją polityczną. Aby umożliwić firmom podejmowanie świadomych decyzji, przygotowano projekt dekretu prezydenckiego wprowadzającego tymczasowe ograniczenia w wycofywaniu się z rosyjskich aktywów – powiedział premier Rosji Michaił Miszustin

12:20

68 procent Rosjan popiera prowadzenie operacji specjalnej na terenie Ukrainy. Przeciw niej jest tylko 22 procent społeczeństwa – wynika z badania przeprowadzonego przez rosyjskie centrum badania opinii publicznej WCIOM.

12:05

YouTube zablokował dostęp do wszystkich kanałów rosyjskiej propagandy na swoich serwisach.

12:00

Prezydent Ukrainy nazywa ataki na cywilną zabudowę Charkowa państwowym terroryzmem i wzywa świat do reakcji

11:55

Szef NATO po spotkaniu z A. Dudą: wzmocniliśmy siły odpowiedzi NATO; wojska francuskie trafią dzisiaj do Rumunii; będziemy chronić każdego centymetra krajów NATO. Rosja musi wycofać wszystkie siły z Ukrainy i wejść na drogę dyplomacj – PAP

11:50

Wojska rosyjskie i Gwardia Narodowa Ukrainy wspólnie zapewniają bezpieczeństwo elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

11:45

Rosja będzie prowadziła „operacje specjalną na Ukrainie” tak długo jak nie zostaną osiągnięte założone cele – powiedział minister obrony Rosji Sergiej Szojgu.

11:35

Dobre wieści dla ukraińskich posiadaczy zdobycznej techniki wojskowej wroga.

https://twitter.com/outrid3rs/status/1498597799939690497?s=20&t=_dYVA85inZ4PqUKFlbs8nw

11:30

Prezydent Duda po spotkaniu z szefem NATO: Sojusz musi utrzymać jedność, razem musimy stać przy Ukrainie. Nie możemy zgodzić się na okupację tego kraju; na szycie NATO w Madrycie zapadną decyzje o wschodniej flance Sojuszu.

11:10

Wszyscy pracownicy biura Gerharda Shroedera w Bundestagu zrezygnowali ze względu na brak potępienia agresji Rosji na Ukrainę przez ich szefa. Shroeder jako były kanclerz ma dożywotnie biuro w Bundestagu.

https://www.t-online.de/nachrichten/deutschland/parteien/id_91748268/alle-mitarbeiter-im-buero-von-altkanzler-gerhard-schroeder-kuendigen.html

10:50

Francuski koncern energetyczny Total podjął decyzję o pozostaniu w Rosji. Firma jedynie wstrzymuje nowe projekty rozwojowe w tym państwie.

https://twitter.com/JavierBlas/status/1498590016628527104?s=20&t=_dYVA85inZ4PqUKFlbs8nw

10:30

Rosyjskie MSZ wzywa amerykanów do wycofania broni jądrowej z Europy.

10:20

Według niepotwierdzonych jeszcze informacji białoruscy żołnierze dołączyli do inwazji na Ukrainę

10:15

Brytyjczycy zabraniają rosyjskim statkom zawijania do swoich portów.

10:10

Kolejny atak koktajlem mołotowa na rosyjską kolumnę wojskową

10:00

Duńska spółka logistyki morskiej Mearsk przestaje realizować swoje operacje z portów rosyjskich

9:50

Rosyjska haubica samobieżna 2S3 na Ukrainie.

9:40

Rosyjska kolumna wojskowa zniszczona we wsi Borodianka na zachód od Kijowa.

https://twitter.com/ua_industrial/status/1498561425802940416?s=20&t=cWzif2_4qb7ES6fsjGyVWA

9:30

Międzynarodowa federacja siatkówki FIVB odebrała Rosji prawo do organizowania Mistrzostw Świata w Siatkówce mężczyzn. Mistrzostwa miały odbyć się w tym roku.

9:20

Minister SZ Polski Zbigniew Rau potępia rosyjskie ataki na cywilną, ukraińską zabudowę.

9:10

Rosjanie dokonują terrorystycznych ataków na cywilną zabudowę Charkowa. Tutaj nagranie z ataku rakietowego na główny rynek w Charkowie, przed Charkowską Administracją Obwodową.

https://twitter.com/ua_industrial/status/1498560936558444544?s=20&t=_dYVA85inZ4PqUKFlbs8nw

9:00

Armię rosyjską miał czekać tryumfalny pochód do Kijowa ku uciesze samych Ukraińców. Spotkał ją jednak gorliwy opór, wstyd oraz poniżające porażki. Operacja na Ukrainie i jej ostateczny przebieg będą miały ogromne implikacje dla Władimira Putina i to w całej tej historii budzi największy niepokój – pisze Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.

Marszałkowski: Putin już przegrał Ukrainę. Czy przegra też Rosję?

8:45

Warszawa zerwie relacje partnerskie z rosyjskimi miastami – Moskwą i Sankt Petersburgiem – Rafał Trzaskowski

8:30

Według amerykańskiego wywiadu, Putin jest sfrustrowany postępem kampanii przeciwko Ukrainie, i kieruje swój gniew na najbliższe otoczenie. W opinii zachodnich wywiadów, Putin był izolowany od rzeczywistych informacji co teraz rzutuje na prowadzenie działań wojennych. Analitycy obawiają się, że Putin nie ma już pola manewru w działaniach i może posuwać sie do szczególnej eskalacji agresji przeciwko ukraińskim celom cywilnym

7.28

– Ukraińscy operatorzy odłączyli łączność okupantom, blokując dostęp telefonów z rosyjskimi numerami do swoich sieci – podaje ukraińska państwowa służba ds. łączności specjalnej. Łączność to jeden z kluczowych elementów prowadzenia efektywnych działań bojowych.

– Nie mając możliwości dzwonienia ze swoich numerów, okupacyjne wojska coraz częściej zabierają telefony obywatelom – alarmuje służba. Służba prosi Ukraińców, którzy stracili telefony, do poinformowania o tym operatora i zablokowanie numeru.

6.58

Ukraińcy rzucają „koktajlami Mołotowa” w sprzęt rosyjski.

6.53

Ambasador Ukrainy przy ONZ odczytał wiadomości tekstowe między rosyjskim żołnierzem a jego matką na chwilę przed jego śmiercią. – Mamo, jestem na Ukrainie. Toczy się tutaj prawdziwa wojna. Obawiam się. Bombardujemy wszystkie miasta… nawet celując w cywilów – pisał Rosjanin.

6.30

– Ukraina nie uzyskała jeszcze oczekiwanego wyniku rozmów z Rosją. Na razie nie ma takiego rezultatu rozmów, jaki chcielibyśmy uzyskać. Rosja zajęła stanowisko, zrobiliśmy kontrapunkty, aby zakończyć wojnę. Otrzymaliśmy pewne sygnały. Kiedy nasza delegacja wróci do Kijowa, przeanalizujemy, co usłyszeliśmy, a następnie zdecydujemy, jak podejść do drugiej rundy rozmów – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałkowym przemówieniu.

6.10

– Rosjanie użyli dzisiaj bomby próżniowej, która jest zabroniona przez Konwencję Genewską – poinformowała ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa.

6.05

– Wiadomość do Władimira Putina: Niedługo poczujesz gniew wielu hakerów na całym świecie – napisali w poniedziałek wieczorem na Twitterze hakerzy z grupy Anonymous.

6.00

Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział wprowadzenie zakazu importu ropy z Rosji.

Według Reutersa, w ubiegłym roku wartość importu rosyjskiej ropy do Kanady wyniosła 289 mln dolarów kanadyjskich (czyli niespełna 230 mln dolarów amerykańskich).

Rozpoczynamy kolejny dzień relacji.

19.35

Niemiecki koncern energetyczny E.on jest otwarty na rozmowy o możliwym wydłużeniu czasu pracy elektrowni jądrowych w Niemczech. Podobne oświadczenie złożyła grupa energetyczna EnBW z Badenii-Wirtembergii.

Cały materiał tutaj:

E.On i EnBW są gotowe do rozmów o przedłużenia życia atomu w Niemczech

19.15

Stało się coś, czego wyczekiwali przeciwnicy projektu Nord Stream 2. Shell rezygnuje ze współpracy z Gazpromem i porzuca projekt Nord Stream 2.

Więcej informacji tutaj.

Shell rezygnuje z udziału w Nord Stream 2 przez wojnę

18.31

– Paliwa kopalne to ślepy zaułek – powiedział Guterres. Sekretarz generalny ONZ powiedział, że konflikt w Ukrainie pokazuje, że dalsze poleganie na paliwach kopalnych „sprawia, że ​​światowa gospodarka i bezpieczeństwo energetyczne są podatne na geopolityczne wstrząsy i kryzysy”.

Cały materiał tutaj.

Sekretarz generalny ONZ: Wojna w Ukrainie pokazuje, że paliwa kopalne to ślepy zaułek

18.13

Silna eksplozja w Kijowie.

17.59

Prezydent Rosji Władimir Putin zażądał demilitaryzacji Ukrainy i uznania anektowanego przez Rosję Krymu za terytorium rosyjskie jako warunku zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Cały materiał tutaj:

Putin chce demilitaryzacji Ukrainy i uznania aneksji Krymu

17.48

W rozmowie telefonicznej z Władimirem Putinem prezydent Chin Xi Jinping podkreślił, że Chiny są zobowiązane do poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich krajów oraz przestrzegania zasad Karty Narodów Zjednoczonych. Teraz chcą wesprzeć stronę rosyjską w rozwiązaniu problemu poprzez negocjacje z Ukrainą. Obserwatorzy postrzegają to jako nowy ton dla Chin w kontaktach Rosją, która według deklaracji dla Pekinu jest strategicznym partnerem. Jak dotąd ChRL nie wypowiedziała się jednoznacznie przeciwko wojnie w Ukrainie, a kraj ten wstrzymał się od piątkowej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział niedawno mediom państwowym, że „żaden kraj nie powinien bezwzględnie naruszać suwerenności i bezpieczeństwa innych krajów”.

17.33

– Delegacje rosyjska i ukraińska zakończyły negocjacje i wyjadą do swoich stolic na konsultacje przed nową turą – poinformowała strona ukraińska cytowana przez RIA Novosti.

17.15

Prezydent Zełenski podpisał wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.

O scenariuszu wstąpienia Ukrany do Unii Europejskiej i konsekwencji takiego posunięcia dla sektora energetycznego mówiła podczas dzisiejszej konferencji minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Cały materiał można znaleźć tutaj:

Minister Moskwa leci do Brukseli, aby rozmawiać o Ukrainie i zatrzymaniu Nord Stream 2

16.53

Niemiecki minister gospodarki i energii Robert Habeck przyznał, że jego kraj zanadto przywiązał się do gazu z Rosji. Trwa posiedzenie Rady Unii Europejskiej na którym mają zapaść nowe decyzje w odniesieniu do wojny Kremla przeciwko Ukrainie.

Prezydent RP Andrzej Duda wyraził poparcie dla idei członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej w rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

13.45

Mieszkańcy miasta, w którym znajduje się zaporoska elektrownia jądrowa szykują się do obrony zadając kłam rewelacjom TASS.

12.45

– Plan Unii Europejskiej to dalsze uniezależnianie się od surowców z Rosji. Jesteśmy gotowi na ten plan i odcięcie się od dostaw gazu z Rosji. Będziemy postulowali całkowite zatrzymanie projektu Nord Stream 2, Niemcy mówią o zawieszeniu, ale to jest za mało. Będę rozmawiać z Robertem Habeckiem, chcemy usłyszeć, że tego projektu nie będzie. Mowa również o Nord Stream 1 – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przed wylotem do Brukseli na posiedzenie Nadzwyczajnej Rady Ministrów Energii Unii Europejskiej.

Minister Moskwa leci do Brukseli, aby rozmawiać o Ukrainie i zatrzymaniu Nord Stream 2

12.00

Fox News: Okręt wojenny USA Ralph Johnson po raz drugi w tym roku przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

11.44

Niemiecki klub sportowy Schalke 04 anuluje współpracę z Gazpromem – donosi Reuters.

11.19

Rada Europejska ma przeprowadzić debatę na temat potencjalnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Potwierdził to szef Rady Charles Michel.

11.10

Rosyjska agencja TASS przekonuje, że siły reżimu na Kremlu zajęły elektrownię jądrową Zaporoże. W przeszłości podobne doniesienia Rosjan były już kilkukrotnie dementowane. Nie ma póki co innych informacji na ten temat.

10.57

Rosyjska machina propagandowa miała już przygotowany materiał na poranek 26 lutego w którym pisze o nowym status quo na Ukrainie. Kreml liczył na wojnę błyskawiczną, ale Kijów dalej się broni.

10.52

Wczoraj wojska rosyjskie wkroczyły do miasta portowego Berdiańsk położonego nad Morzem Azowskim. Jedynym punktem zorganizowanego oporu nad tym akwenem został Mariupol, który Rosjanie próbują okrążyć.

9.40

– Czeczenia jest gotowa do zemsty i nałożenia lustrzanych sankcji, jeśli Boris Johnson, Ursula von der Leyen i Josep Borrell nie cofną swoich słów – powiedział jej przywódca Ramzan Kadyrow.

https://twitter.com/rianru/status/1498095033559437321?s=20&t=OjwfjV5OMUWjko0nQJLTiw

8.55

Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) o incydencie na terenie strefy wykluczenia wokół czarnobylskiej elektrowni atomowej. Według Kijowa, pociski artyleryjskie trafiły w skład przechowywania odpadów radioaktywnych. Nie zwiększył się jednak poziom promieniowania na terenie obiektu.

8.30

– Dziś o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie online prezydenta USA Joe Bidena z przywódcami wolnego świata, w tym z prezydentem Andrzejem Dudą – poinformował szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch.

6.50

Majewski zaznaczył na antenie Polskiego Radia, że nawet całkowite odcięcie dostaw rosyjskiego gazu do Polski nie spowoduje zagrożenia dostaw do odbiorców. – Cena gazu już dzisiaj nieco spadła. Jeśli chodzi o fizyczną dostępność gazu, sytuacja nie zmieniła się wobec tej w grudniu 2021 czy styczniu 2022 roku – powiedział.

– Zadbaliśmy o to, aby przed sezonem zimowym mieć magazyny wypełnione w niemal stu procentach, stąd dzisiejszy stan ich zapełnienia jest znacząco większy, niż w analogicznych okresach lat poprzednich – podkreślił.

6.30

Firma Google potwierdziła w niedzielę, że tymczasowo wyłączyła na Ukrainie niektóre narzędzia Google Maps, które dostarczały informacji o warunkach drogowych.

6.20

USA rozważają wysłanie do Polski dodatkowego wsparcia. – Polska we współpracy z sojusznikami NATO będzie nadal bezpieczna – powiedziała ambasador przy NATO Julianne Smith w rozmowie z „Do Rzeczy”.

Ambasador podkreśliła, że wyłączną odpowiedzialność za rozlew krwi na Ukrainie ponosi Rosja. Jej zdaniem reakcja państw NATO musi być zjednoczona i zdecydowana.

6.15

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował o swojej rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem i przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen. Z tą ostatnią miał m.in. rozmawiać o członkostwie Ukrainy w UE.

– Rozmawiałem z premierem Borisem Johnsonem i prezydentem Andrzejem Dudą o obecnej sytuacji bezpieczeństwa. Zgodziliśmy się co do dalszych kroków w sprawie przeciwstawienia się agresorowi – poinformował prezydent Zełenski.

USA zapewniają Polskę o bezpieczeństwie. Duda wspiera wejście Ukrainy do Unii

6.00

Rozpoczynamy kolejny dzień relacji.

18.45

BP ogłosiło, że sprzeda 19,75 procent akcji w Rosniefcie. Dyrektorzy tej brytyjskiej firmy opuszczą zarząd koncernu z Rosji. To odpowiedź na inwazję Rosji na Ukrainę.

BP rezygnuje z udziałów Rosnieftu przez atak Rosji na Ukrainę

17.09

Zapraszamy do lektury naszego raportu, w którym podsumowaliśmy ostatnie dni przed inwazją rosyjską i jej dwa pierwsze dni:

RAPORT: Stało się

 

17.06

Ukraińcy podają aktualny stan strat rosyjskich na wojnie:

17.01

Prezes ekonomicznego think tanku ifo Institut für Wirtschaftsforschung Clemens Fuest zaproponował, by Niemcy dały jeszcze szansę węglowi i atomowi oraz zainwestowały w infrastrukturę LNG. Czy można mówić o początku debaty publicznej, która jeszcze tydzień temu wydawała się nieprawdopodobna?

Cały materiał tutaj:

Niemiecki ekspert: Trzeba opóźnić odejście od atomu i węgla oraz rozbudować infrastrukturę LNG

16.42

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba poinformował, że największy samolot na świecie został zniszczony w wyniku działań wojennych.

16.21

Przeciwko wojnie protestuje też Praga.

16.03

Protesty antywojenne mają miejsce również w Rosji, ale tam brutalnie pacyfikuje je policja.

15.30

Jest reakcja Amerykanów na rozkaz Putina, by postawić rosyjski arsenał nuklearny w stan gotowości bojowej. Ambasador USA przy ONZ, Linda Thomas-Greenfield, powiedziała, że ten ruch jest „nie do zaakceptowania. – Oznacza to, że prezydent Putin kontynuuje eskalację tej wojny w sposób, który jest całkowicie nie do zaakceptowania i musimy nadal powstrzymywać jego działania w możliwie najmocniejszy sposób – powiedziała w rozmowie ze stacją CBS News.

15.27

Tymczasem w Berlinie trwa ogromny protest antywojenny. Mówi się o dziesiątkach, może nawet setkach tysięcy uczestników.

15.13

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał oświadczenie po dzisiejszej rozmowie z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką. – Uzgodniliśmy, że delegacja ukraińska spotka się bezwarunkowo z delegacją rosyjską na granicy ukraińsko-białoruskiej, w pobliżu rzeki Prypeć. Aleksander Łukaszenka wziął na siebie odpowiedzialność, aby wszystkie samoloty, helikoptery i rakiety stacjonujące na terytorium Białorusi pozostały na ziemi podczas podróży, rozmów i powrotu ukraińskiej delegacji – czytamy.

Zełenski powiedział wcześniej, że nie spotka się z rosyjską delegacją na terytorium Białorusi, ponieważ rosyjska inwazja została rozpoczęta częściowo z Białorusi.

15.00

Władimir Putin postawił siły nuklearne Rosji w stan gotowości bojowej. W transmitowanej przez telewizję rozmowie z wysokimi rangą wojskowymi podał jako powód „agresywne zachowanie NATO” i sankcje gospodarcze.

Więcej informacji tutaj:

Putin stawia rosyjskie siły nuklearne w stan gotowości bojowej. Amerykanie odpowiadają

14.42

Papież Franciszek wezwał do zakończenia konfliktu na Ukrainie. Przemawiając do audiencji na placu św. Piotra, powiedział: – Niech broń ucichnie. Bóg jest z tymi, którzy szukają pokoju, a nie z tymi, którzy uciekają się do przemocy.

Wezwał także do utworzenia korytarzy humanitarnych, aby pomóc uchodźcom z Ukrainy, oraz potępił tych, którzy „ufają diabolicznej i przewrotnej logice broni”.

14.32

Podczas specjalnej sesji Bundestagu, minister finansów Christian Lindner (FDP) i minister gospodarki i klimatu Robert Habeck (Zieloni) zapowiedzieli, że w ramach zmiany kursu politycznego Berlina wobec Moskwy, niezbędne będą ogromne inwestycje w obronność i uniezależnienie Niemiec od importu surowców energetycznych z Rosji.

Więcej informacji tutaj:

Rząd Niemiec zapowiada wielkie inwestycje w obronność i uniezależnienie energetyczne od Rosji

14.08

Ukraińskie media pokazują kolejne zniszczone czołgi i demonstracje antywojenne w Rosji i na Białorusi. Tymczasem władze Ukrainy podają, że Kijów i Charków znajdują się całkowicie pod ich kontrolą.

12.43

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock broniła sankcji wobec Rosji na dzisiejszej specjalnej sesji Bundestagu. – Chociaż żadne sankcje nie powstrzymałyby tego szaleństwa, pokazałoby to, że wojna zrujnuje kraj Putina w perspektywie średnio- i długoterminowej – powiedziała. – Sankcje powinny uderzyć w samo serce systemu Putina – gospodarczo, finansowo i indywidualnie – dodała.

Baerbock podkreśliła, że Zachód próbował „do ostatniej chwili” rozwiązać konflikt środkami dyplomatycznymi. – Ale Putin chciał tej wojny – powiedziała. Oskarżyła ona Rosję o kłamstwa i poparła zmianę w niemieckiej polityce, polegającej na wysyłaniu broni na Ukrainę.

12.36

– Ukraina oficjalnie złożyła pozew przeciwko Rosji w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ w Hadze. Domagamy się, aby Rosja została pociągnięta do odpowiedzialności za wypaczenie koncepcji ludobójstwa w celu usprawiedliwienia agresji. Prosimy o natychmiastowe nakazanie Rosji zaprzestania działań wojennych i wyznaczenie rozprawy w przyszłym tygodniu – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

12.07

Mocne wystąpienie kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Bundestagu. Jednoznacznie potępia on rosyjską inwazję, zapowiada „koniec naiwności” w polityce zagranicznej RFN, zwiększenie wydatków na obronność do 2 procent PKB i budowę dwóch terminali LNG.

Całe wystąpienie Scholza można znaleźć tutaj.

Kanclerz Niemiec zapowiada budowę dwóch terminali LNG i uderza w Rosję: Co za wstyd. To jest wojna Putina

11.35

Ukraińskie ministerstwo energetyki podało, że zamierza zaapelować do Unii Europejskiej o synchronizację systemu elektroenergetycznego z nią po tym jak wojna przerwała testową desynchronizację z posowieckim BRELL.

Więcej informacji tutaj:

Ukraina nie zamierza wracać do przeszłości, chce synchronizacji energetyki z Europą

11.10

NEXTA pokazuje na Twitterze kolejne nagrania ze schwytanymi żołnierzami rosyjskimi:

10.51

Międzynarodowa Agencja Judo uderza w prezydenta Rosji Władimira Putina:

10.39

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Lizz Truss powiedziała w rozmowie z Sky News, że wojna może potrwać „kilka lat”: – Obawiam się, że nie skończy się to szybko. Obawiam się, że ten konflikt może być bardzo krwawy – powiedziała.

Cały materiał tutaj:

Szefowa brytyjskiej dyplomacji: Inwazja Rosji na Ukrainie może być początkiem końca Putina

10.04

Ukraiński operator gazociągów przesyłowych OGTSUA tłumaczy dlaczego nie przerywa dostaw gazu z Rosji:

– W przeciwieństwie do Rosji nie używamy energetyki jako broni. W interesie GTSOUA nie jest wzmacnianie swej pozycji w roli korytarza przesyłowego gazu by wywierać nacisk na Europę. Zatrzymanie usługi przesyłu gazu spowodowałoby niepotrzebne cierpienie Ukrainy w downstream i podważyło naszą pozycję godnego zaufania partnera europejskiego. Zagralibyśmy wtedy na korzyść agresora – informuje ukraiński operator gazociągów przesyłowych na Twitterze. – Zadaniem Europy jest wprowadzenie embarga handlowego. Ukraina nie będzie obwiniania za przerwy dostaw gazu do tego czasu. Nie należy wierzyć w żadne operacje fałszywej flagi. Jeśli nasza infrastruktura przesyłowa zostanie uszkodzona, będą Państwo wiedzieć czyja to będzie wina: Putina, który zaczął tę wojnę.

9.52

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił z orędziem do narodu: – Kłamali, że nie dotkną ludności cywilnej, ale od pierwszych godzin inwazji wojska rosyjskie atakowały infrastrukturę cywilną. Celowo wybrali taktykę, by uderzyć w ludzi i wszystko, co sprawia, że życie jest normalne – energetykę, szpitale, domy – mówił.

– To, co okupanci robią w Charkowie, Ochtyrce, Kijowie, Odessie i innych miastach zasługuje na międzynarodowy trybunał. Rejestrujemy wszystkie ich zbrodnie. Rosja powinna zostać pozbawiona prawa do głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – mówił.

9.15

Media ukraińskie pokazują zniszczony sprzęt Rosjan:

9.14

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział w niedzielę utworzenie międzynarodowego legionu. Ochotnicy z całego świata będą mogli zapisać się do walki za Ukrainę.

Cały materiał na ten temat tutaj:

Prezydent Zełenski zaprasza ochotników z całego świata do walki za Ukrainę

9.01

Strona internetowa Kremla jest nadal zablokowana po ataku hakerskim. Rząd rosyjski poinformował jednak, że wysyła swoją delegację na Białoruś, by negocjować z Ukraińcami. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wcześniej odrzucał Białoruś jako miejsce negocjacji, ponieważ kraj ten bierze udział w inwazji.

Więcej informacji tutaj:

Rosjanie chcą negocjować z Ukraińcami na Białorusi

8.47

Francja wyśle na Ukrainę dostawy paliwa wraz ze sprzętem obronnym, poinformował Pałac Elizejski po posiedzeniu Rady Obrony Narodowej. Oświadczenie nie zawierało dalszych szczegółów na temat wyposażenia obronnego, ale według źródeł w Pałacu Elizejskim, może to obejmować broń przeciwpancerną.

Francuska Narodowa Rada Obrony zgodziła się również na zamrożenie aktywów finansowych Rosjan objętych sankcjami i ogłosiła środki mające na celu „zwalczanie propagandy wpływów i rosyjskich mediów na ziemi europejskiej”. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział „wzmocnienie sankcji gospodarczych i finansowych” zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej i USA.

6.34

Kijów dalej broni się przed atakiem ale w nocy wskutek uderzenia rosyjskiej rakiety doszło do pożaru bazy paliw w Wasilkowie która świadczyła dostawy wszystkim potrzebującym Ukraińcom w pobliżu ich stolicy.

Wybuch bazy paliw w Wasilkowie. Fot. KLO
Wybuch bazy paliw w Wasilkowie. Fot. KLO

0.23

Profesor oksfordzki Samuel Ramani informuje, że banki chińskie ograniczają finansowanie zakupów surowców z Rosji. – To jest duże – komentuje.

Rozpoczynamy kolejny dzień relacji z ataku Rosji na Ukrainę, 27 lutego 2022 roku.

23.29

Określone banki rosyjskie mają zostać wykluczone z systemu SWIFT i ma dojść do paraliżu Rosyjskiego Banku Centralnego. Komisja Europejska zapowiada, że ten ruch zablokuje import i eksport z Rosji.

Świat uderzy w Rosję SWIFT-em

22.49

AFP podaje, że Niemcy mają zamknąć przestrzeń powietrzną dla samolotów rosyjskich.

22.40

Rozpoczyna się atak na Kijów. Deputowani Rady Najwyższej Ukrainy ostrzegają, że tej nocy może dojść do decydującego starcia o stolicę.

20.12

Niemcy mają według Nexta wysłać sprzęt do obrony przeciwlotniczej i Stingery na Ukrainę.

19.58

Nieoficjalnie można przeczytać, że Niemcy zgodzili się na wyłączenie Rosji z systemu SWIFT.

18.49

– Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Status kandydata powinien być udzielony natychmiast, a rozmowy o członkostwie rozpoczęte niezwłocznie po tym. Ukraina ma mieć też dostęp do środków z UE na odbudowę. To się Ukrainie należy – napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

18.45

Grupa Anonymous zhakowała telewizję rosyjską. Większość kanałów w Rosji przez kilkadziesiąt minut wyświetlała materiał z ukraińską muzyką.

https://twitter.com/ua_industrial/status/1497591657650393099?s=20&t=B4wydChRKFg4DmzFjdh6tg

16.21

Źródło Reutersa w postaci przedstawiciela jednego z banków centralnych w strefie euro przekonuje, że wyłączenie Rosji z systemu SWIFT to „kwestia dni”.

– SWIFT to tylko kwestia czasu, bardzo krótkiego, dni – powiedział rozmówca Reutersa pragnący zachować anonimowość. – Czy to wystarczy? Nie. Czy to jest konieczne? Absolutnie tak.

16.05

Kanał NEXTA sugeruje, że według MSZ Ukrainy ma rozpocząć się proces wyłączania Rosji z systemu SWIFT.

Grupa Anonymous informuje, że prowadzone są działania mające na celu trzymanie rosyjskich stron rządowych w trybie „offline”, a także przekazywane są niezależne informacje rosyjskim obywatelom. Prowadzone są także działania utrzymujące Ukrainę w sieci.

15.17

Bokser Witalij Kliczko apeluje o pomoc Ukrainie. – Jutro będzie za późno. Działajcie natychmiast. Zatrzymajcie tę wojnę! – powiedział w nagraniu wideo apelując o sankcje i wsparcie wojskowe wolnego świata.

15.09

Informacja pochodząca według posła do Parlamentu Europejskiego Riho Terrasa (Estonia) z wywiadu ukraińskiego sugeruje, że dyktator Władimir Putin nie spodziewał się tak dużego oporu podczas inwazji Rosji na Ukrainie. Chciał ustanowić rząd marionetkowy do czterech dni. Tymczasem za dziesięć dni może zostać zmuszony do rozmów, jeżeli te dane są prawidłowe.

13.36

Premier RP mówi o potrzebie silniejszego wsparcia Ukrainy i nowych sankcjach wobec Rosji, w tym o wyłączeniu jej ze SWIFT. – Musimy przekazać Ukrainie prawdziwą pomoc. I proszę pamiętać, że rurociągami Nord Stream 2 i Nord Stream 1 płynie nie tylko gaz, ale też krew dzieci, żołnierzy i matek. Proszę się nad tym zastanowić – powiedział w Berlinie kanclerzowi Olafowi Scholzowi.

13.09

Premier Ukrainy trzyma kciuki za swego polskiego odpowiednika przed rozmowami o wykluczeniu Rosji z systemu SWIFT.

12.31

Wiceminister spraw zagranicznych RP Paweł Jabłoński ujawnił, że Węgry porzuciły opór przeciwko blokadzie Rosji w systemie SWIFT jako jeden z ostatnich niezdecydowanych krajów Unii Europejskiej. Sankcje mogą zostać wprowadzone niebawem.

11.53

Teraz cała Europa widzi jakie są skutki zależności od gazu z Rosji – powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski na antenie RMF FM.

 

11.51

PKP Intercity udostępnia tymczasowo pociągi uchodźcom wojennym z Ukrainy za darmo.

11.40

Prezydent Ukrainy powiedział, że jest konsensus Unii Europejskiej w sprawie wykluczenia Rosji ze SWIFT. Zaapelował o członkostwo w Unii oceniając, że Ukraina zasłużyła na nie stawiając opór okupantowi.

11.04

Holendrzy dostarczą Ukrainie 200 rakiet obrony przeciwlotniczej – poinformował rząd holenderski cytowany przez Reutersa.

10.50

Oto nagranie pokazujące jak pocisk rosyjski uderza w cel cywilny na osiedlu mieszkaniowym w Kijowie. Rosjanie przekonują, że atakują tylko cele militarne, ale fakty pokazują co innego.

10.06

Dane o ukraińskim sektorze energetycznym z godz. 8.00 czasu kijowskiego:

Elektrociepłownia w Kijowie funkcjonuje bez problemów i jest pod kontrolą sił zbrojnych Ukrainy. Walki odcinają od dostaw energii kilkaset gospodarstw domowych na skalę całego kraju: 32 w regionie czernihowskim, 53 w zaporoskim, 11 w okolicach miasta Sumy i 551 wokół Odessy.

9.38

Szok naftowy wywołany inwazją Rosji na Ukrainie się skończył. Ropa Brent wróciła z ponad 100 do około 94 dolarów za baryłkę.

Szok naftowy się kończy. Grafika: Investing.com
Szok naftowy się kończy. Grafika: Investing.com

9.31

Agencja S&P obniżyła rating Rosji do śmieciowego.

9.02

Według ministerstwa obrony Ukrainy strona rosyjska straciła już w inwazji około 3500 żołnierzy.

Straty Rosji. Grafika: Kyiv Independent.
Straty Rosji. Grafika: Kyiv Independent.

8.10

Strona internetowa rosyjskiego Gazpromu nie działa.

7.50

Inwazja Rosji podważa fundamenty porządku międzynarodowego. Japonia nie uzna jednostronnej zmiany status quo siłą albo zastraszeniem. Japonia zdecydowanie potępia Rosję i zajmie się jej sprawą szybko we współpracy z USA i innymi członkami społeczności międzynarodowej – napisał sekretarz do spraw publicznych Kancelarii Premiera Japonii Noriyuki Shikata.

Wcześniej doszło do uderzenia pociskiem rosyjskim w statek cywilny Japonii na Morzu Czarnym.

7.43

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba podał na Twitterze, że rozmawiał ze swą niemiecką odpowiedniczką Annaleną Bearbock i zgodzili się, że należy zwiększać presję na Rosję aż zatrzyma agresję na Ukrainie.

7.30

Nowy dzień na froncie dyplomatycznym rozpoczął się od rozmów z Emmanuelem Macronem. Nadciąga do nas broń i sprzęt od naszych partnerów. Koalicja antywojenna działa! – napisał prezydent Ukrainy przewodzący obronie Kijowa przed najeźdźcą. Stolica Ukrainy się broni!

Rozpoczynamy kolejny dzień relacji z ataku Rosji na Ukrainę, 26 lutego 2022 roku.

20.09

Jak wynika z oświadczenia Pałacu Elizejskiego, chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi powtórzył znaczenie poszanowania suwerenności terytorialnej Ukrainy w rozmowie telefonicznej z doradcą dyplomatycznym prezydenta Francji Emmanuela Macrona w piątek.

Chiny bronią suwerenności Ukrainy

20.05

Premier Mateusz Morawiecki zwraca się do Unii Europejskiej o wprowadzenie sankcji wobec Rosji.

18.39

Wygląda na to, że usterka na naszej stronie została usunięta.

18.32

Wtargnięcie wojsk rosyjskich na Ukrainę podsyciło obawy przed chińską inwazją na Tajwan. Chińskie kierownictwo komunistyczne postrzega Tajwan jako nieodłączną część swojego kraju. Międzynarodowi obserwatorzy obawiają się, że prezydent Xi Jinping może teraz czuć się zachęcony przez działania Putina w Ukrainie – podaje Die Zeit.

18.27

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że nie ma zamiaru wyjeżdżać z Kijowa w oświadczeniu podawanym przez ukraińskie media:

18.17

Ministrowie spraw zagranicznych UE nałożyli sankcje na Władimira Putina i Siergieja Ławrowa. Ministrowie 27 państw członkowskich przyjęli dziś odpowiedni akt prawny. Decyzja o sankcjach, która obejmuje również daleko idące sankcje gospodarcze, powinna zostać niezwłocznie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE i tym samym wejść w życie.

17.58

Po inwazji Rosji na Ukrainę sytuacja w strefach walk była niejasna. Istnieją różne informacje na temat liczby ofiar i strat. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar poinformowała na swoim Facebooku, że rosyjskie siły zbrojne straciły około 2800 żołnierzy, 80 czołgów, 516 opancerzonych wozów bojowych, 10 samolotów i 7 śmigłowców. Rosja twierdzi, że zniszczyła 118 ukraińskich obiektów wojskowych. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że po stronie ukraińskiej zginęło 137 żołnierzy i cywilów, a setki osób zostało rannych. Biuro ONZ ds. praw człowieka mówi o co najmniej 127 ofiarach cywilnych na Ukrainie, z których 25 zginęło, a 102 zostało rannych. Rzeczywista liczba prawdopodobnie będzie znacznie wyższa. Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace oszacował liczbę ofiar po stronie rosyjskiej na ponad 450 rannych.

Obie strony konfliktu potwierdziły, że 13 ukraińskich strażników granicznych na Wyspie Węży na Morzu Czarnym zostało zabitych w wyniku ostrzału z rosyjskiego okrętu wojennego.

O tym, że wojna z Ukrainą nie będzie dla Rosji łatwa do wygrania, pisał redaktor BiznesAlert.pl Mariusz Marszałkowski.

Marszałkowski: Inwazja na Ukrainę nie będzie dla Rosji spacerem

17.23

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ ostrzegła, że przystąpienie Finlandii lub Szwecji NATO wywołałoby poważną reakcję Moskwy. Przemawiając podczas briefingu prasowego w Moskwie, Maria Zacharowa zagroziła, że jeśli którykolwiek z tych krajów będzie chciał przyłączyć się do sojuszu, „będzie to miało poważne konsekwencje militarne i polityczne, które będą wymagały od naszego kraju podjęcia wzajemnych kroków. – Uważamy zaangażowanie rządu fińskiego w politykę neutralności wojskowej jako ważny czynnik zapewniający bezpieczeństwo i stabilność w północnej Europie – powiedziała Zacharowa.

W zeszłym miesiącu premier Finlandii Sanna Marin powiedziała, że jest „bardzo mało prawdopodobne”, aby jej kraj ubiegał się o członkostwo w NATO podczas jej kadencji.

17.17

Premier Łotwy uważa, że ​​przywódcom wielu krajów UE otwierają się oczy. – Naiwność się skończyła – powiedział Krišjānis Kariņš łotewskiej agencji prasowej Leta. – Wiele krajów europejskich żyło w iluzji, że jeśli się znajdzie właściwe słowa w rozmowie z Putinem i będziesz cierpliwy, wszystko można negocjować – powiedział, powołując się na wieloletnie ostrzeżenia państw bałtyckich.
– Świat przez długi czas nie akceptował tego, co oczywiste. Teraz wszystko się zmieniło. Putin stracił całe zaufanie i wsparcie w demokratycznym świecie – mówił Krišjānis Kariņš, premier Łotwy. Jego zdaniem wiele krajów zmienia teraz swój stosunek do Rosji. Kariņš podał jako przykład decyzję Niemiec o wstrzymaniu procesu wydawania zezwoleń na Nord Stream 2. – To już jest ważny punkt zwrotny w niemieckiej polityce. Myślę, że w najbliższych dniach i tygodniach może nastąpić jeszcze kilka zmian – powiedział premier.

17.07

Przedstawiciel departmanetu obrony USA powiedział, że siły rosyjskie straciły impet podczas inwazji na Ukrainę. Według agencji informacyjnej Reuters, polityk powiedział, że jak dotąd żadne skupiska ludności ukraińskiej nie zostały zajęte, ale niektóre rosyjskie rakiety uderzyły w dzielnice mieszkalne. Dodał, że są też oznaki cyberataków na elektrownię wodną Kachowka na południu Ukrainy.

17.04

Jaka jest polityka Niemiec wobec Ukrainy? W jakim stopniu uzasadniona jest krytyka postawy Berlina wobec wojny? Zapraszamy do lektury materiału na ten temat:

Perzyński: W co grają Niemcy w sprawie Ukrainy?

17.01

Ministrowie spraw wewnętrznych 27 krajów UE spotkają się w niedzielę w Brukseli na spotkaniu kryzysowym. Na specjalnym spotkaniu zostaną omówione „konkretne odpowiedzi na sytuację w Ukrainie” – poinformował na Twitterze francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin.

W porządku obrad będzie kilka kwestii, w tym europejska reakcja na implikacje humanitarne i bezpieczeństwa oraz środki odwetowe.

16.49

Władimir Putin zachęca ukraińskich żołnierzy do dezercji i nazywa rząd Ukrainy „gangiem narkomanów” i „neonazistami”. Cały alert mogą przeczytać Państwo tutaj:

Putin nakłania żołnierzy do dezercji, nazywa rząd w Kijowie „narkomanami” i „neonazistami”

 

16.30

Annalena Baerbock, minister spraw zagranicznych Niemiec, powiedziała, że sankcje „zrujnują Rosję”. Całą wypowiedź można znaleźć tutaj:

Szefowa MSZ Niemiec: Sankcje zrujnują Rosję

14.30

Cztery ukraińskie samoloty transportowe – dwa An-26 i dwa An-32 lądują na lotnisku w Bydgoszczy. Nie jest znana przyczyna pojawienia się ukraińskich maszyn w Polsce.

Zdjęcie

13.50

Polska planuje zamknąć przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych.

13.30

Na prośbę Chin, Rosja jest gotowa do rozpoczęcia rozmów pokojowych z Ukrainą bez warunków wstępnych. Rozmowy miałyby odbyć się w Mińsku. Delegacja jest gotowa do wylotu – powiedział Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla.

13.10

Amerykański samolot rozpoznania elektronicznego RC-135W krąży nad wschodnią granica Polski. Samolot ten służy do zbierania danych na temat emisji elektromagnetycznych generowanych przez środki łączności czy radary. Dzięki tym danym możliwym jest łatwiejsze neutralizowanie tych celów.

12.50

Wołodymyr Zełeński ironicznie odpowiedział premierowi Włoch, Mario Drahi, który wcześniej pożalił się, że Wołodymyr Zełeński nie odebrał od niego telefonu o umówionej godzinie spotkania. Zełeński na twitterze odpowiedział, że ” O 10:30 trwały ciężkie walki na przedmieściach Czernichowa, Melitopola i Gostomla. Ludzie ginęli. Następnym razem spróbuję dostawać harmonogram działań wojennych aby być w stanie porozmawiać o ustalonej wcześniej godzinie.

12.35

– Wzywam wszystkich obywateli Unii Europejskich, którzy mają doświadczenie wojskowe aby przybywali na Ukrainę i razem z nami walczyli przeciwko rosyjskiej inwazji – powiedział w orędziu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński. Ukraiński prezydent wyraził również gotowość do rozmowy z Władimirem Putinem odnośnie wstrzymania działań wojennych.

12.05

Sekretarz niemieckiej partii SPD wezwał byłego kanclerza RFN Gerharda Schroedera do rezygnacji z piastowania funkcji w rosyjskich spółkach energetycznych.

11.35

Trwa atak hakerski na polskie instytucje, m.in. Krajową Izbę Rozliczeniową.

Hakerzy atakują polskie serwery. Jedną z ofiar jest Krajowa Izba Rozliczeniowa

11.30

Rosja przeanalizuje możliwość odpowiedzi na Zachodnie sankcje – Musimy przeanalizować ewentualne konsekwencje i środki, które podejmiemy – agencja AFP

10.00

Nagranie wezwania rosyjskiego krążownika Moskwa do złożenia broni przez ukraińskich pograniczników. W odpowiedzi otrzymali niecenzuralną odpowiedź: „idzicie na ch..”

9.45

Rosyjski system OPL Strieła-10, który wszedł do Kijowa i odłączył się od pozostałej rosyjskiej kolumny rozjechał cywilny samochód. Nie wiadomo czy są ofiary i jaki jest ich stan.

9.30

Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że do Kijowa weszły grupy rosyjskich sabotażystów, część z nich przebranych jest w ukraińskie mundury. Pojawiło się również nagranie jednej zlikwidowanej grupy dywersantów. Walki z użyciem broni strzeleckiej trwają w dzielnicy Obołon, na północy Kijowa.

9.20

Ukraińska placówka służb granicznej na wyspie Zmijnij (Wyspa Węży) na Morzu Czarnym, która stała się celem ataku rosyjskich okrętów wojennych i lotnictwa została wczoraj wieczorem zdobyta przez Rosjan. Pogranicznicy nie przyjeli oferty poddania się. Na wyspie zginął cały garnizon ukraiński składający się z 13 funkcjonariuszy. Zniszczeniu uległa również cała infrastruktura znajdująca się na wyspie.
Zdjęcie

9:00

– Rozmawiałem z Prezydentem Ukrainy. Sytuacja w Kijowie jest bardzo trudna. Nad ranem Rosjanie zaczęli bombardowanie miasta. Drony zrzucają bomby na budynki mieszkalne. Giną ludzie. To oczywisty akt terroru, żeby złamać morale ale jest ogromna determinacja, żeby obronić stolicę.- Prezydent Andrzej Duda na Facebooku

8:50 

Według danych pozyskiwanych z automatycznego systemu monitoringu strefy wykluczenia wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu w kilkunastu punktach pomiarowych odnotowano przekroczone poziomy kontrolne promieniowania gamma (czerwone punkty). Nie są znane przyczyny takiego stanu rzeczy. Teraz został wczoraj zajęty przez siły rosyjskie.

8:30

Mieszkańcy Kijowa w obawie przed rosyjskimi atakami lotniczymi znaleźli schronienie w Kijowskim metrze. Metro to było budowane również w celu zapewnienia schronienia w przypadku ataku jądrowego. Stąd głębokość niektórych stacji sięga nawet 100 metrów.



8.15

Baza lotnicza rosyjskich sił powietrznych została ostrzelana z ukraińskich rakiet balistycznych systemu Toczka-U. Pociski spadły na płytę postojową. Nie ma informacji o stratach, ale na zdjęciach widać kłęby dymu unoszące się nad lotniskiem.
Zdjęcie

7.51

– Zostaję w stolicy z moimi ludźmi, moja rodzina też jest na Ukrainie. Mamy informację, że wróg oznaczył mnie jako cel numer jeden, a moja rodzina jest celem numer dwa – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

7.40

Norbert Roettgen, ekspert CDU ds. polityki zagranicznej podkreśla, że wykluczenie Rosji ze SWIFT (Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) to najostrzejszy miecz w walce z agresją na Ukrainę.

7.36

Prezydent Ukrainy podpisał dekret nakazujący powszechną mobilizację w odpowiedzi na inwazję rosyjską. Ukraińscy mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat mają czasowy zakaz opuszczania kraju w okresie stanu wojennego – podała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.

Minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko poinformował, że od czwartkowego wieczoru zginęło co najmniej 57 Ukraińców, a 169 zostało rannych.

7.28

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował na Twitterze, że zbliża się pakiet dodatkowych sankcji unijnych wobec Rosji.

– Omówiłem wszystkie szczegóły z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Żądamy odłączenia Rosji od SWIFT, wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą i innych skutecznych kroków w celu powstrzymania agresora – napisał.

6.40

USA i Unia Europejska uderzyły w sektor bankowy Rosji: Amerykanie w bank VTB oraz poprzez uniemożliwienie transakcji z użyciem dolara, Unia w 70 procent sektora bankowego. Razem uderzyły w największe spółki rosyjskie ograniczeniami finansowymi.

Amerykanie i Europejczycy odcięli tym samym Rosję od wysokich technologii niezbędnych do modernizacji sektora naftowego, na czele z rafineriami. Zablokowali także dostawy półprzewodników oraz innych towarów, których Rosja sama nie posiada. Póki co sankcje nie są jednak na tyle dotkliwe, na ile liczyli Ukraińcy. Kijów domagał się wykluczenia Rosji z systemu bankowego SWIFT.

6.26

Nexta podaje, że w stronę Kijowa zmierza kolumna pancerna składająca się z ponad 50 pojazdów wroga

6.15

Według agencji Reuters we Lwowie zawyły syreny alarmowe.

5.35

Dostawy ropy rosyjskiej przez Ropociąg Przyjaźń do Polski odbywają się bez przeszkód, a PKN Orlen, Grupa Lotos i PERN mają zgromadzone zapasy pozwalające przetrwać kilka miesięcy.

– PKN ORLEN, Grupa LOTOS i PERN monitorują sytuację na bieżąco i są przygotowane na każdy scenariusz. Polska dysponuje odpowiednimi zapasami surowca i zdywersyfikowanymi (różnorodnymi) źródłami dostaw ropy naftowej. Nasz kraj jest zabezpieczony przed nieprzewidzianymi sytuacjami w obszarze ropy i paliw. Jest to możliwe dzięki skutecznym działaniom prowadzonym przez kluczowe podmioty polskiego rynku naftowo – paliwowego – czytamy we wspólnym komunikacie tych spółek.

5.27

Trwa atak rakietowy na Kijów. Poniżej filmik, na którym widać moment zestrzelenia jednej z rakiet.

https://twitter.com/novaya_gazeta/status/1497044252395982848

Rozpoczynamy kolejny dzień relacji z ataku Rosji na Ukrainę, 25 lutego 2022 roku.

21.10

W związku z sytuacją w otoczeniu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie.

20.11

Prezydent RP Andrzej Duda wystąpił w orędziu do narodu po godz. 20 czasu polskiego. – Potrzebne są dotkliwe sankcje, które uderzą we wszystkie obszary działalności agresora – powiedział. – Najważniejsza jest jedność, jedność i jeszcze raz jedność – dodał.

20.08

Prezydent USA ogłosił nowe sankcje wobec Rosji za atak na Ukrainę. Uderzają w elity rosyjskie, banki oraz biznes.

Sankcje USA mają być wprowadzone wspólnie z pozostałymi sojusznikami z NATO, w sumie trzydziestoma krajami. Obejmują transakcje w dolarach, euro i juanach z udziałem instytucji finansowych w Rosji. To także wykluczenie VTB z rynku, zakaz wstępu otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina.

20.02

19.37

Unia Afrykańska potępiła militarny atak Rosji na Ukrainę. – W interesie globalnego pokoju Unia Afrykańska wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni i rozpoczęcia rozmów dyplomatycznych między obiema stronami -poinformowały w czwartek źródła w stolicy Etiopii Addis Abebie, gdzie znajduje się siedziba Unii Afrykańskiej, która podkreśla, że Rosja i musi przestrzegać prawa międzynarodowego, a także obszaru terytorialnego i suwerenności Ukrainy.

Republika Południowej Afryki, która jest powiązana z Rosją w konfederacji BRICS, również przyłączyła się do tych postulatów.

18.27

Prezes PKN Orlen zapewnia, że nie ma powodów do paniki, w związku z tłumami tankującymi paliwo na zapas na stacjach PKN Orlen:

18.23

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz potępił w przemówieniu rosyjski atak na Ukrainę. – Władimir Putin celowo narusza europejski porządek pokojowy. Naraża na niebezpieczeństwo obywateli Ukrainy, bratniego narodu Rosji. On sam, a nie naród rosyjski, decydował o tej wojnie, tylko on ponosi za nią pełną odpowiedzialność  – powiedział Scholz. „”.

– Putin chce przesunąć granice i wymazać z mapy cały kraj. – Nie ma powrotu do XIX wieku, kiedy wielkie mocarstwa podejmowały decyzje ponad głowami mniejszych państw – powiedział Scholz. – Nawet rok pokojowych rewolucji 1989, kiedy obywatele Europy Środkowo-Wschodniej walczyli o swoją wolność, nie może zostać cofnięty. Putin nie wygra – dodał kanclerz Niemiec.

18.17

– Państwowy Inspektorat Dozoru Jądrowego informuje, że elektrownia jądrowa w Czarnobylu jest w pełni kontrolowana przez Federację Rosyjską, w tym wszystkie instalacje i składowiska – napisał na twitterze Jarosław Demczenkow, wiceminister energii Ukrainy.

18.07

– Według Unianu, elektrownia atomowa w Czarnobylu i cały Prypeć zostały zajęta przez wojska rosyjskie – pisze redaktor BiznesAlert.pl Mariusz Marszałkowski na Twitterze.

 

18.06

Prezes PGNiG zapewnia, że w Polsce nie zabraknie gazu:

17.42

Prezydent Zełenski ponownie przemówił dziś po południu do narodu ukraińskiego, zamieniając ciemny garnitur na mundur wojskowy. W swoim ostatnim wystąpieniu porównuje walkę do „odgłosu opadającej nowej żelaznej kurtyny i zamykającej Rosję przed cywilizowanym światem”, dodając „naszym zadaniem jest, aby ta kurtyna nie opadła na terytorium Ukrainy”.

Mówił o przerwie operacyjnej i twierdzi, że siły ukraińskie skutecznie bronią wschodniego Donbasu, a także walczą pod Charkowem. Zełenski mówi, że najbardziej problematyczny obszar znajduje się w Chersoniu na południu kraju, gdzie wojska rosyjskie ruszyły na północ z anektowanego Krymu. Mówi, że na północy wróg nadal napiera na region i opisał ciężkie walki w Czarnobylu. Mówi też o stratach wojsk i schwytanych żołnierzach rosyjskich.

Zełenski powiedział, że wiele rosyjskiego lotnictwa i pojazdów zostało zniszczonych.

17.37

Do tej pory przez granicę z Ukrainy do Mołdawii uciekło ponad 4000 osób, głównie kobiet i dzieci. Nie jest jeszcze jasne, czy zamierzają tam zostać, czy wkroczyć do Rumunii. Władze ukraińskie uniemożliwiają wyjazd mężczyznom w wieku wojskowym.

ONZ ostrzegała wcześniej, że inwazja na Ukrainę może wywołać kryzys uchodźczy na dużą skalę.

17.27

Polskie spółki i rząd zapewniają, że nie zabraknie nam paliwa w obliczu nadchodzącego kryzysu. Więcej można przeczytać tutaj.

PERN uspokaja, że Polsce nie zabraknie ropy

17.00

Amerykańka stacja CNN relacjonuje wydarzenia w Kijowie na żywo:

16.55

Pojawiają się nieoficjalne informacje, że podczas walk o lotnisko Gostomel, znajdujące się kilkanaście kilometrów od Kijowa, poważnie uszkodzony został największy samolot świat An-225 Mirija. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz tego samolotu. Lotnisko Gostomel jest bazą dla linii lotniczej Antonow Airlines, która jest właścicielem „Miriji”. Lotnisko zostało zdobyte przez rosyjski desant w południe.

16.53

Niemcy zapewniają o wsparciu dla Wschodniej Flanki NATO:

16.40

Amerykański komentator polityczny, Tucker Carlson, kojarzony z Donaldem Trumpem i popieraniem Władimira Putina na wojnie z Ukrainą, pyta w nowym programie publicystycznym „Dlaczego miałbym nienawidzić Putina?”. Link do naszego artykułu na temat działalności Carlsona w sprawie Ukrainy można znaleźć tutaj:

Perzyński: Bliżej mu do Putina niż do Bidena i Ukrainy. Tucker Carlson gra na podział Partii Republikańskiej

Carlson staje się coraz bardziej kontrowersyjną postacią na amerykańskiej scenie politycznej:

16.18

– Rząd federalny zrobił wszystko, aby znaleźć dyplomatyczne i pokojowe rozwiązanie konfliktu. Wspieramy kurs kanclerza Olafa Scholza oraz Rząd Federalny wraz z ich międzynarodowymi partnerami. Dla władz Meklemburgii-Pomorza Przedniego jest jasne, że w takiej sytuacji wszelkie nasze działania wobec Rosji zostaną zawieszone – dodała Schwesig.

Cały materiał można znaleźć tutaj.

Premierka landu, gdzie kończyć się ma Nord Stream 2, zawiesza współpracę z Rosją

15.40

– Tej nocy spełniły się moje najgorsze obawy. Jestem zbulwersowana wiadomościami z Ukrainy. To straszny rozwój wydarzeń. Wszyscy pragniemy życia w pokoju i nigdy więcej wojny. Władze państwowe w najostrzejszych słowach potępiają atak na Ukrainę. Tym atakiem rosyjski rząd ponownie złamał prawo międzynarodowe. Putin musi natychmiast powstrzymać przemoc. Moje myśli są z mieszkańcami Ukrainy. I mamy wielką nadzieję, że szybko zostanie odnaleziona droga do pokoju i że ludzkie życie będzie chronione – napisała na Twitterze Manuela Schwesig (SPD), premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego, znana z dotychczasowego wsparcia dla Nord Stream 2.

15.10

Według obliczeń niemieckich instytucji badawczych, kraj ten były gotowy gospodarczo na przyjęcie surowych sankcji wobec Rosji, i to Moskwa ucierpiała na nich bardziej. Więcej informacji tutaj:

Sankcje na gaz z Rosji zabolałoby ją bardziej niż Europę. Niemcy są gotowe

14.49

– Myślę, że nadszedł czas, aby uciec się do znacznie ostrzejszych sankcji niż pierwotnie planowano, i mam na myśli przede wszystkim wyłączenie Federacji Rosyjskiej z systemu płatności SWIFT. Lubię kulturę rosyjską, szanuję ofiary narodu rosyjskiego w czasie II wojny światowej, ale to nie znaczy, że zgodzę się na wkroczenie obcej armii na terytorium suwerennego państwa bez wypowiadania wojny. Szczegółowo przestudiowałem dzisiejsze przemówienie prezydenta Putina i odpowiem jednym zdaniem: rzekome lub rzeczywiste błędy, takie jak bombardowanie Jugosławii lub wejście do Iraku, nie mogą usprawiedliwiać własnych błędów. Tym aktem Rosja popełnia zbrodnię przeciwko pokojowi – powiedział Milosz Zeman, prezydent Czech.

– Konieczne jest odizolowanie szaleńca, a nie obrona przed nim tylko słowami, ale także konkretnymi środkami. Wzywam naszych obywateli do uspokojenia się, wyrażam pełne poparcie dla Ukrainy, jej przywódców i jej mieszkańców- dodał Zeman

14.37

Szef Rady Europejskiej Charles Michel wzywa Białoruś do „nie brania udziału” w rosyjskim ataku wojskowym na Ukrainę. – Macie wybór, by nie podążać za destrukcyjnymi działaniami Rosji. Macie wybór, by nie brać udziału w tej niepotrzebnej tragedii przeciwko swoim sąsiadom na Ukrainie – mówił.

14.31

Amerykański samolot zwiadowczy krąży nad wschodnią Polską.

14.02

Prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski podaje, że siły zbrojne jego kraju odpierają ataki w Donbasie we wschodniej Ukrainie, a także w innych częściach kraju. Rosja natomiast twierdzi, że spotkała się z niewielkim oporem.

13.40

Niemiecki Handelsblatt podaje, że firma Uniper z Niemiec zamierza sprzedać 20 procent udziałów, które posiada w spółce zarządzającej odnogą Nord Stream 1 i Nord Stream 2 o nazwie OPAL.

OPAL to gazociąg ciągnący się z punktu wyjścia na ląd Nord Stream 1 dostarczającego gaz z Rosji przez Morze Bałtyckie oraz Nord Stream 2, którego praca jeszcze nie ruszyła i mogą ją wykluczyć sankcje USA wobec jego właściciela (Nord Stream 2 AG) oraz decyzja Niemiec o zatrzymaniu procedury certyfikacji.

Nord Stream 2 pod pręgierzem. Niemcy chcą sprzedać udziały w odnodze OPAL

13.25

Brytyjski premier Boris Johnson potępił rosyjską inwazję na Ukrainę, mówiąc w przemówieniu telewizyjnym, że Władimir Putin „zaatakował przyjazny kraj bez żadnej prowokacji i bez żadnej wiarygodnej wymówki”.

– Nasze najgorsze obawy się spełniły, a wszystkie nasze ostrzeżenia okazały się tragicznie trafne – powiedział Johnson.

Wielka Brytania potępia działania Rosji w Ukrainie

13.00

Attache Litwy do spraw energetyki Gabriel Gorbaczewski poinformował, że rozmowy toczyły się z minister Moskwą oraz pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim. Został poruszony temat zaopatrzenia Polski oraz Litwy w gaz i energię w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Polska i Litwa rozmawiają o bezpieczeństwie dostaw gazu oraz energii wobec ataku na Ukrainę

12.45

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock (Zieloni) potępiła rosyjski atak na Ukrainę i zapowiedziała „zjednoczoną odpowiedź Zachodu”. Baerbock powiedziała w Berlinie, że Niemcy nadal będą koordynować współpracę z partnerami międzynarodowymi w ramach UE, NATO i G7. – Uruchomimy pełny pakiet z masowymi sankcjami wobec Rosji. Wszyscy jesteśmy dziś oszołomieni, ale nie jesteśmy bezradni – powiedziała.

– Na oczach świata prezydent Rosji Władimir Putin łamie elementarne zasady ładu międzynarodowego. Obudziliśmy się dzisiaj w innym świecie. Po miesiącach kłamstw i propagandy Putin postanowił zamienić groźby na czyny. Ukraińcy nie zrobili nic „co usprawiedliwiałoby ten rozlew krwi” – powiedziała Baerbock.

Niemcy potępiają rosyjską inwazję na Ukrainie

11.30

– Mołdawia zamyka przestrzeń powietrzną i wprowadza stan wyjątkowy w obliczu spodziewanej fali uchodźców z Ukrainy – poinformował wicepremier Mołdawii Andrej Spinu.

11.27 

Były kanclerz Austrii Christian Kern zrezygnował z członkostwa w radzie nadzorczej Kolei Rosyjskich (RŻD). – Dziś w godzinach porannych poinformowałem zarząd o rezygnacji z mandatu w radzie dyrektorów. Od zeszłej nocy RŻD stały się częścią logistyki wojennej – powiedział.

Były kanclerz Austrii zrezygnował z posady w Kolejach Rosyjskich

 11.20

Rzecznik ministerstwa aktywów państwowych Karol Manys poinformował, że póki co nie ma ataków cybernetycznych na polskie spółki skarbu państwa pomimo takich pogłosek krążących w Internecie. – Nie odnotowano takich ataków. Prośba, by nie powielać fake newsów – napisał na Twitterze.

https://twitter.com/rzecznikMAP/status/1496786587660832769?s=20&t=reTaTzXSTm3Lk_uRKTY48g

11.05

Według Aleksieja Arestowicza, doradcy szefa kancelarii prezydenta Ukrainy w dotychczasowych walkach z Rosjanami zginęło ponad 40 ukraińskich żołnierzy. Arestowicz wspomina także o co najmniej 10 ofiarach cywilnych.

11.00

Niemcy zaoferują wsparcie krajom Europy Środkowej, zwłaszcza Polsce, w obliczu napływu uchodźców przez konflikt na Ukrainie – powiedziała w czwartek niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser cytowana przez Reuters.

10.57

Dyktator Białorusi Aleksandr Łukaszenka poinformował, że wojska białoruskie nie uczestniczą w rosyjskiej operacji przeciwko Ukrainie, ale do niej dołączą „jeżeli Rosja o to poprosi”.

10.55

Ukraina zerwała relacje dyplomatyczne z Rosją.

10.50 
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez operatora systemu przesyłowego Ukrainy OGTSU wszystkie 24 magazyny gazu na Ukrainie działają bez zakłóceń.

https://twitter.com/GasTSOua/status/1496766426979446785?s=20&t=5MjUkDEjNeQ-l0IH3-jMxA

10.40

W chwili obecnej nad obszarem Polski i w okolicy krąży lotnictwo rozpoznawcze składające się z trzech samolotów amerykańskich (w tym dwa nad Polską i jeden nad Litwą) oraz jeden szwedzki monitorujący Obwód Królewiecki od strony Bałtyku. Dodatkowo w powietrzu znajduje się NATOwski samolot dozoru powietrznego i trzy latające cysterny.

10.30

Akcje rosyjskiego Gazpromu tracą w tej chwili ponad 30 procent.

10.00

Nie jest jasne czy rząd federalny zgodził się na przejęcie udziałów większościowych Rafinerii Schwedt w Niemczech przez rosyjski Rosnieft. Jej produkty naftowe trafiają także do Polski. To ważne w obliczu inwazji na Ukrainie.

Rosjanie przejmują udziały rafinerii w Niemczech sprzedającej do Polski w przeddzień inwazji

Szczątki rakiety rosyjskiej w centrum Kijowa. Zdjęcie od czytelnika BiznesAlert.pl
Szczątki rakiety rosyjskiej w centrum Kijowa. Zdjęcie od czytelnika BiznesAlert.pl

9.15

Kontrakty na dostawy gazu w marcu na giełdzie holenderskiej TTF podrożały 24 lutego o ponad 20 procent po wieściach o ataku Rosji na Ukrainę.

Atak Rosji na Ukrainę podniósł ceny gazu na giełdzie już o ponad 20 procent

 

9.00

– Obserwujemy wojnę lądową w Europie. Myśleliśmy, że można ją znaleźć tylko w podręcznikach do historii. Jest to rażące naruszenie prawa międzynarodowego – podkreśla minister gospodarki i klimatu Niemiec Robert Habeck.

– Współpracujemy z sojusznikami Europy i NATO, aby reagować natychmiast, z jednością i determinacją – dodaje.

8:55

Według przedstawiciela Gazpromu, Siergieja Kuprjanowa, gaz płynie przez magistralę ukraińską bez zakłóceń.

8:50

Kolumny wojskowe zbierają się do przekroczenia granicy z Ukrainą również nieopodal granicy polsko-białoruskiej.

8:45

Kolumny rosyjskiego sprzętu przekraczają granicę białorusko-ukraińską.

8:40

Mieszkańcy Kijowa pośpiesznie ewakuują się z miasta. Powoduje to gigantyczne korki. Kolumny samochodów zmierzają w kierunku zachodnim.

8:30

Ukraiński myśliwiec Su-27 przekroczył granice Rumunii. Zgodnie z informacjami było to spowodowane ostrzałem lotniska wojskowego pod Odessą, z którego myśliwiec ten wystartował.

Zdjęcie

8.20

Płonie port marynarki wojennej Ukrainy w Oczakowie. Obiekt stał się celem ataku rakietowego ze strony Rosji.

 

8:15 

Ceny surowców na giełdach rosną w obliczu rosyjskiej inwazji.

Cena gazu na giełdzie TTF skoczyła o 40 procent do 120 euro za MWh.

Cena ropy rośnie o 5,5 procent do 102 dolarów za baryłkę.

Rosną również ceny m.in. aluminium.

8:00

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński skierował się z odezwą do narodu. Ukraiński prezydent ostrzega przed nieprawdziwymi informacjami pojawiającym się w sieciach społecznościowych. Wzywa do weryfikacji źródeł. Wezwał również żołnierzy do obrony ojczyzny. Wezwał również do niepoddawaniu się panice. Zełeński poinformował również, że odbył rozmowy z szeregiem liderów państw m.in. USA, Niemiec, Polski czy Litwy. Wezwał do zbudowania antyrosyjskiej koalicji.

7:50
Rosyjskie wojska wkraczają na Ukrainę od strony Półwyspu Krymskiego – Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.

7:50
Rakieta manewrująca Kalibr przelatującą nad obwodem Chersońskim

https://twitter.com/AndreyZhukovv/status/1496732251991728128?s=20&t=zepB0BmcrnzY6_8-kv1lGg

7:45

Nagranie ataku rakietowego pociskami manewrującymi Kalibr na lotnisko w Iwano-Frankowsku.

7:30 

Według danych Ukraińskiego sztabu generalnego, działania zbrojne rozpoczeły się o godz. 5:00 (czasu kijowskiego – 4 czasu warszawskiego) od zmasowanych nalotów rakietowych na ukraińskie obiekty takie jak lotniska, bazy wojskowe, czy ważne i strategiczne obiekty. Po atakach lotniczo-rakietowych bronią manewrującą i rakietami balistycznymi, trwa obecnie zmasowany ostrzał pozycji ukraińskich na całej długości granicy tak z Białorusią jak i Rosją. W niektórych punktach granicy doszło do jej przekroczenia przez kolumny wojsk rosyjskich.  Według informacji strony ukraińskiej, dotychczasowe działania Rosji spowodowało kilkaset ofiar po stronie służb i ukraińskiego wojska. Sami Ukraińcy donoszą o zestrzeleniu co najmniej pięciu rosyjskich  maszyn powietrznych – 4 samolotów i śmigłowca.

7.15

Z całej Ukrainy spływają informacje o walkach. W sieci pojawił się film z widokiem na wybuchy pod Charkowem.

6.30

Polska uruchomiła artykuł czwarty NATO. Oznacza konsultacje sojuszników w razie zagrożenia integralności terytorialnej któregokolwiek z nich. Rada Transatlantycka spotka się o godz. 8.30 czasu polskiego.

6.15

Cena ropy Brent w kontraktach intraday na giełdzie londyńskiej ICE przebiła 101 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od 2014 roku.

6.05

Trwają ataki na duże miasta. Ropa Brent w kontraktach intraday kosztuje już ponad 101 dolarów.

 

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainie. Ropa przebiła 101 dolarów

6.00

Oficjele NATO przekazali agencji Reuters, że w ich przekonaniu ruszyła inwazja Rosji na Ukrainę. W mediach pojawiają się informację o operacji rosyjskich sił specjalnych na lotnisku w Kijowie, atakach lotniczych i rakietowych w całym kraju. Putin grozi każdemu podmiotowi, który będzie się angażował w wojnę na Ukrainie konsekwencjami nieznanymi w historii.

Opracowali Michał Perzyński, Wojciech Jakóbik, Jędrzej Stachura i Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Inwazja na Ukrainę nie będzie dla Rosji spacerem

 

Najnowsze artykuły