Naimski: Pieniądze, które płacimy Rosji za gaz, obracają się przeciwko nam

1 marca 2022, 18:45 Energetyka

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski udzielił wywiadu radiu RMF FM. Mówił on o tym, co Polska powinna zrobić z importem gazu w obliczu wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Piotr Naimski, b. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Źródło: PERN
Piotr Naimski, b. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Źródło: PERN

Naimski o kupowaniu gazu z Rosji

– Decyzja o rezygnacji zakupu gazu z Rosji to powinna być solidarna decyzja europejska. To jest kwestia całej Europy i o to warto występować. W Polsce to zabierze dwa, trzy lata. Trzeba zbudować brakujące fragmenty gazoportów Pieniądze, które trafiają do Rosji obracają się przeciwko nam. Wszyscy, którzy kupowali i nadal kupują gaz i ropę zasilają budżet rosyjski, a ten budżet w dużej części idzie na zbrojenia. Taka jest prawda – mówił Naimski

– Przyłączona do Rosji Ukraina która jest niestabilna jest też zagrożeniem dla całej Europy. Imperializm rosyjski ma różne narzędzia do dyspozycji, ale ciągle jest tak, że terytorialne zdobycze są fundamentalne. To, co się dzieje na Ukrainie jest takim brutalnym przypomnieniem światu z czym mamy do czynienia i z czym powinniśmy się liczyć. To, co się dzieje na Ukrainie sprawia, że zaczynamy myśleć, że za pewne rzeczy warto zapłacić więcej. Solidarność musi więcej kosztować i o tym dziś rozmawiamy – dodał.

Opracował Michał Perzyński